post image
Materiały prasowe Spotkanie poprowadzi ze Strasburga Łukasz Kohut  

- Robimy w Strasburgu „kurz a wiater”. Od wielu lat „ślonsko godka” język śląski - mimo wielu prób w Sejmie RP – czeka na uznanie za język regionalny. I tylko z powodów politycznych to się jeszcze nie stało – zaznacza Łukasz Kohut.

- Teraz czas na interwencję Parlamentu Europejskiego. To pokłosie mojego wystąpienia w języku śląskim w Parlamencie Europejskim, które wywołało zainteresowanie Śląskiem w całej Europie – dodaje europarlamentarzysta.

Mówi, że śląska sprawa to nie tylko region. To także sprawa Europy, dlatego z jego inicjatywy w czwartek (20 stycznia) w Parlamencie Europejskim odbędzie się spotkanie poświęcone tożsamości, językowi i kulturze śląskiej, w ramach intergrupy parlamentarnej. 

- Będę mieć zaszczyt poprowadzić to spotkanie ze Strasburga, w którym weźmie udział: były Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, politolog prof. Małgorzata Myśliwiec oraz pisarz Szczepan Twardoch - podkreśla Łukasz Kohut.

Online za pośrednictwem platformy ZOOM Szczepan Twardoch będzie mówił o tożsamości Ślązaków. Adam Bodnar wypowie się o statusie prawnym języka śląskiego. W Ślōnskij Ambasadzie Łukasza Kohuta w Katowicach – Nikiszowcu prof. Małgorzata Myśliwiec opowie o historii Śląska. Każdy z uczestników konferencji będzie mówił z innego miejsca.

 

Komentarze

Dodaj Komentarz