Dariusz Tukalski

Rybnickie koszykarki, które w tym sezonie, po wielu latach przerwy, powróciły do rozgrywek centralnych, walczą w każdym meczu o cenne punkty. Te mają pozwolić ekipie Grzegorza Korzenia utrzymać się w I lidze. Po efektownym zwycięstwie nad Bochnią, rybniczanki pojechały na mecz wyjazdowy do Leszna. Tam zmierzyły się z miejscową Tęczą, z którą w boguszowickiej hali koszykarki Korzenia przegrały 69:48. W tamtym pojedynku RMKS miał skuteczność rzutów za 2 na poziomie 26 proc., rywalki 48. Te proporcje musiałyby się bardzo zmienić, jeżeli ekipa z Rybnika liczyła na podjęcie walki z 4. drużyną ligowej tabeli.
Spotkanie przez pierwsze 6 minut było bardzo wyrównane (9:9). Później jednak miejscowe powoli zaczęły „odjeżdżać" rybnickim koszykarkom. Po I połowie RMKS przegrywał 37:24. Po zmianie stron spotkanie zaczęło się od celnej trójki Soboty, ale gospodynie odpowiedziały serią 13:0. Riposta rybniczanek rozpoczęła się od wyniku 35:53. Podopieczne Korzenia zdobyły 10 punktów z rzędu i po trzech kwartach przegrywały tylko 52:58. Czwarta należała jednak zdecydowanie do Leszna i to miejscowe cieszyły się ostatecznie z wygranej 86:69.
W sobotę, 22 stycznia RMKS rozegra kolejny mecz, tym razem w roli gospodarza. Do hali w Rybniku-Boguszowicach przyjedzie ekipa Dijo Maximus Kąty Wrocławskie, którą rybniczanki w I rundzie pokonały 69:51. Powtórka zapewne będzie mile widziana przez fanów rybnickiej drużyny.
Będzie na to większa szansa, bo jak poinformował klub z Rybnika, do zespołu dołączyła
doświadczona środkowa Martyna Czyżewska. 29-letnia koszykarka ma na koncie występy w najwyższej klasie rozgrywkowej. W ostatnich dwóch latach reprezentowała barwy Zagłębia Sosnowiec. Wcześniej grała m.in. w Arce Gdynia, Chrobrym Głuchołazy czy Ślęzy Wrocław. Dwa sezony (2013/14, 2014/15) spędziła również Basket ROW-ie Rybnik, występując jeszcze pod panieńskim nazwiskiem Stelmach.

Pompax Tęcza Leszno – RMKS XBEST Rybnik 86:69 (16:11, 21:13, 21:28, 28:17)