Adam Guz/KPRM.
Adam Guz/KPRM.

- Wyniki są bardzo poważne i oznaczają, że już nie tylko wkroczyliśmy w piątą falę, ale że ta fala będzie w najbliższych dniach bardzo dynamicznie się rozwijała. Ostatnie dwa dni to dynamika, z którą można powiedzieć nie mieliśmy do tej pory do czynienia – powiedział na konferencji prasowej w Warszawie szef resortu zdrowia.

Czy znów grozi nam lockdown? 

- Lockdown jako taki raczej nie jest i nie będzie instrumentem wykorzystywanym w polityce epidemicznej, tak jak to było w poprzednich falach. Planujemy pójść w kierunku powszechnego stosowania certyfikatów – dodał.

Zaznaczył, że patrząc na politykę walki z epidemią w innych krajach, widać "odejście od czegoż, co nazywane jest lockdownami, w kierunku powszechnego stosowania certyfikatów, które potwierdzają testowanie, ujemny wynika testu, status ozdrowieńca bądź też szczepienie".

Apel do pracodawców

Szef resortu zdrowia był pytany na konferencji prasowej w Warszawie m.in. o zdalną pracę osób spoza administracji. Wcześniej minister zapowiedział, że w administracji publicznej, tam gdzie to możliwe, nastąpi przejście na pracę zdalną.

- Administracja publiczna ma pracować zdalnie, tam gdzie to możliwe. Apeluję też do innych pracodawców o tworzenie bezpiecznego środowiska pracy - przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Bez certyfikatu nie wejdziesz? 

Odnosząc się do pytania dziennikarzy o ewentualne obniżenie limitów pandemicznych z 30 proc. do zera tak, żeby można było do lokali wpuszczać wyłącznie na podstawie istniejących certyfikatów poświadczających szczepienie, ozdrowienie lub negatywny test na COVID-19 zaznaczył, że taki scenariusz jest rozpatrywany. "Tutaj czekamy na uchwalenie ustawy, bo ona jest kluczem" – ocenił.

- Cały czas podkreślam, że ta ustawa jest kluczowym narzędziem do walki, bo w tej chwili mamy określone limity, ale, jak wszyscy wiemy, z ich przestrzeganiem jest problem i ustawa na pewno by wiele w tej sprawie wyjaśniła i po prostu zdjęłaby wątpliwości, które pojawiają się z różnych stron – ocenił. 

(PAP) 

Komentarze

  • Obywatelka24 19 stycznia 2022 19:53Testować, testować a szczepić tylko i jedynie na życzenie. Do restauracji - gdzie stoliki są oddalone od siebie - ZAMYKAMY. Budka z kebabem - gdzie stoi jeden obok drugiego (bez maseczek) - ZOSTAWIAMY OTWARTE. W galeriach, sklepach, lotniskach - wyznaczone miejsca gdzie masz stać, limity osób, ale w zatłoczonym autobusie, tramwaju, pociągu już nie (a nie ma pojemniejszego taboru czy kolejnego żeby się wszyscy zmieścili). - a przecież ludzie muszą dojechać do pracy, na zakupy. Szczepią ludzi niesprawdzonym "preparatem" (który ma WARUNKOWE dopuszczenie), trzeci raz (później czwarty, dziesiąty...) - wirus jakoś nie znika (a ponoć miała wystarczyć jedna dawka). Zanim wymyślą skuteczny preparat na wersję omikron będzie już 7 fala i theta (gdzie poprzednia nie będzie działała). Albo wirus mutuje zbyt szybko, albo "preparat szczepionkowy" jest nieskutecznym placebo.

Dodaj komentarz