UM Żory Trwa tynkowanie odnowionych elewacji
UM Żory Trwa tynkowanie odnowionych elewacji

Już teraz widzimy zmiany. Spod rusztowań wyłania się piękna, nowa elewacja. Wnętrza przechodzą rewolucję. Do zrobienia jest jeszcze sporo. Ale już na samym początku robót w pałacu dokonano ciekawych odkryć. W wykopach znaleziono przedmioty codziennego użytku sprzed wieków, należące głównie do rodu von Durant de Senegas, najbardziej znanej rodziny szlacheckiej w tym rejonie, która rozbudowała pałac. W czasach pruskich Durantowie pełnili funkcję landratów (starostów) rybnickich.

Odkrycia z wykopów

- Wykopaliśmy na przykład zdobiony widelec z brązu i fragmenty pięknej butelki, w której prawdopodobnie właściciele sprowadzali wodę zdrojową z dzisiejszej Kudowy-Zdroju. Są też fragmenty przeróżnych naczyń – od prostych, które mogły służyć na przykład do przechowywania żywności lub dla służby, po doskonale wykonane i bogato zdobione, z których korzystali zapewne zamożni właściciele rezydencji. Cennym znaleziskiem są też nowożytne monety – opowiadał Radosław Zdaniewicz z Górnośląskiej Pracowni Archeologicznej, prowadzącej prace archeologiczne na terenie baranowickiego pałacu. 

Co zrobiono

- Działamy w ramach projektu, współfinansowanego z budżetu Unii Europejskiej. Prace prowadzi konsorcjum firm Ars Longa Konserwacja Dzieł Sztuki i Obiektów Zabytkowych J.D.M. Mazur z Krakowa oraz Wodpol z Żywca – przypomina Adrian Lubszczyk, naczelnik wydziału promocji, kultury i sportu urzędu miasta.

Wewnątrz pałacu, w ostatnim czasie np. wzmocniono i przemurowano ściany na poddaszu, a także wzmocniono je za pomocą spiralnych prętów ze stali nierdzewnej. Znormalizowano otwory okienne Otynkowano także część ścian na pierwszym i drugim piętrze. Zamontowano stalowe elementy konstrukcyjne dla schodów z drugiego piętra na poddasze. Na parterze wykonano żelbetowy filar przy klatce schodowej wraz z konstrukcją, niezbędną do stworzenia przejścia w kierunku windy dla osób z niepełnosprawnościami. Montowane są okna. Aktualnie trwa montaż instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej i c.o. oraz przewodów wentylacyjnych.

Wykonano też nowe, brakujące wcześniej gzymsy. Zdemontowano balkony z elewacji południowej, bo ze względu na zły stan techniczny nie nadawały się do remontu.

Będą nowe polichromie

- Dach pałacu pokryto dachówką ceramiczną. Zamontowano też rynny. Opracowano dokumentację z badań architektonicznych, która zostanie przekazana do Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – podkreślają w ratuszu.

Trwa tynkowanie elewacji budynku z odtworzeniami detali architektonicznych. Zaplanowano wykonanie aranżacji polichromii na ścianach pomieszczeń, w nawiązaniu do istniejącego udokumentowanego wystroju. Zakonserwowano pozostałości polichromii. Miasto pozyskało na inwestycję 13 153 015,14 zł. Prace mają potrwać do końca sierpnia.

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz