Źródło tekst i zdjęcia: wishsurfing.pl.
Źródło tekst i zdjęcia: wishsurfing.pl.

Monika urodziła się jako wcześniak w 34. tygodniu ciąży. Niestety, u dziewczynki pojawiła się sepsa i zapalenie opon mózgowych, po których konieczna była rehabilitacja. Wydawało się, że to koniec problemów zdrowotnych, jednak gdy miała 3 lata, pojawiła się u niej gorączka, która trwała przez 2 tygodnie. Po kilku miesiącach badań specjaliście zdiagnozowali u Moniki MIZS, czyli młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów. Jest to choroba przewlekła, charakteryzująca się zapaleniem stawów. Dziewczynka rozpoczęła leczenie farmakologiczne, ale po jego zakończeniu może pojawić się remisja i tak naprawdę nie wiadomo, kiedy choroba znów zaatakuje. Dodatkowo lek osłabia odporność naszej Podopiecznej, przez co jest narażona na częste infekcje.

Monika porusza się samodzielnie, ale kiedy nasilają się objawy choroby, a stawy są opuchnięte to bywa, że nie może stać czy chodzić i konieczne jest ściągnięcie płynu w szpitalu i podanie sterydów. Dziewczynka ma głównie problemy ze stawami kolanowymi, ale lekarz zauważył niepokojące objawy w stawach łokciowych i nadgarstkach, więc wymaga stałej kontroli. Niestety leczenie MIZS to bardzo złożony, wieloetapowy proces, a choroba pozostanie już z Moniką.

Dziewczynka ucieszyłaby się z tabletu, który umiliłby jej czas podczas pobytu w szpitalu. Monika mogłaby oglądać na nim swoje ulubione bajki, co pozwoliłoby oderwać się jej od bólu i niedogodności spowodowanych chorobą.

Jak pomóc? Wystarczy wesprzeć zbiórkę pod linkiem: https://www.wishsurfing.pl/zbiorka/1015.

Komentarze

Dodaj komentarz