Archiwum Łukasz Kohut Poseł do Parlamentu Europejskiego, politolog, fotograf
Archiwum Łukasz Kohut Poseł do Parlamentu Europejskiego, politolog, fotograf

W Polsce od 1926 roku nie było już demokracji – Piłsudski – przewrotem majowym – wprowadził autorytarne rządy. Oponenci polityczni lądowali jeden po drugim – nie, nie w systemie Pegasus, ale w realnym więzieniu. Wszyscy wiemy, jak to się często kończyło – choćby w przypadku Wojciecha Korfantego.

Sytuacja polityczna była napięta, tak wewnętrznie, jak i międzynarodowo. Ale nikt nie myślał, że ledwie 20 lat po dużej wojnie tak szybko wybuchnie kolejna. Ludzkość była po pandemii – w wyniku epidemii „hiszpanki”, która trwała 3 lata życie straciło około 100 mln osób. Na Śląsku mieliśmy wtedy autonomię – trzeba to odnotować – bo przecież o to tak naprawdę chodziło wielu ludziom w walkach 1919-1921, które teraz szumnie nazywa się w Warszawie „powrotem do macierzy” i próbuje, niestety także rękami Marszałka Chełstowskiego zacementować ten nieprawdziwy mit.

I dlatego nie rozumiem polityki zagranicznej rządu PiS od ponad 6 lat. Osłabianie sojuszy międzynarodowych, wojna z Unią Europejską, osłabianie wewnętrzne samej Unii przez polski rząd, fatalne stosunki z wszystkimi sąsiadami, jawna polityka antyniemiecka w mediach publicznych czy skandaliczna dyplomacja w kontaktach z USA mogą doprowadzić Polskę do sytuacji, którą tak dobrze znamy z podręczników historii – do kompletnego osamotnienia na arenie międzynarodowej. I to na własne życzenie! O ile już nie jest za późno, bo Putin, który przecież jest tylko wierzchołkiem całego aparatu państwa służb i oligarchów, chyba tym razem nie odpuści. Powody? Utrzymanie status quo w tej części Europy, zapobieżenie demokratyzacji i europeizacji Ukrainy i ostatni moment w historii, gdzie może jeszcze grać gazem, jako narzędziem nacisku. Później, gdy Europa przejdzie zieloną rewolucję i uniezależni się tego surowca – będzie już za późno. A polski rząd? Retorycznie antykremlowski, ale spójrzmy szerzej – w każdym działaniu – wspierający kremlowską agendę i powielający antyeuropejską narrację. Naprawdę przerażające.

Komentarze

  • Inspektor Ruchu 03 lutego 2022 11:41Styczeń 2021 r. Liczba: wypadków – 1178 śmiertelnych ofiar – 135 rannych – 1339 nietrzeźwych kierowców – 4445 Styczeń 2022 r. Liczba: wypadków – 1276 śmiertelnych ofiar – 138 rannych – 1459 nietrzeźwych kierowców — 5375 Jeśli to jest ten sukces, który szumnie obwieszcza MSWiA i część wtórujących ministerstwu ekspertów od spraw bezpieczeństwa na drogach, to ja — niestety — nie jestem w stanie go zauważyć.Rząd cieszy się ze skuteczności mandatów, ale nie pokazał wszystkich danych. Wprowadzone zmiany nie działają.Optymistyczny komunikat MSWiA na temat rzekomej skuteczności nowych mandatów jest jednak niepokojącym świadectwem tego, że obecny rząd, podobnie jak wcześniejsze, nie zamierza wziąć pełnej odpowiedzialności za wprowadzenie zmian na polskich drogach. Podwyższono mandaty, a teraz próbuje się nam wmówić, że to załatwia sprawę, bo przecież coś zrobiono.Szkoda, że rząd nie miał tyle uczciwości oraz odwagi, by pokazać nie tylko dane na temat mandatów, ale też te dotyczące wypadków i ich ofiar. Wtedy trzeba byłoby przynajmniej spróbować wytłumaczyć sobie i Polakom, dlaczego tak się stało...ale tak to jest jak sie wpuszcza na pasy z pierwszenstwem niewidocznych pieszych i rowerzystow poniewaz tak postanowil przyglup rzadowy.
  • Janusz 27 stycznia 2022 22:15Wypadki na przejściach dla pieszych. Nowe przepisy klapą?"!!!!!!!!!!!!!!! Paweł Rygas Wczoraj, 26 stycznia (12:03) --Kto wiec jest mordercą/ami .Czyż nie Ci Posłowie co uchwalali to obecne prawo które z pieszych czyni bezmyślnych nieodpowiedzialnych ,niewidzialny często idiotów narażając siebie na kalectwo a kierowców na niezasłużoną odpowiedzialność karną . Krajem obecnie rządzą PiS debile.-- czas ich odwołać. -niech Pan; m dorabie w Sejmie z mownicy
  • Tez Obywatel tego bagna 26 stycznia 2022 10:46No i dlatego wydaje mi sie ze Pan ma duzo racji. Sluchalem Pana na mownicy w Sejmie w temacie kar za wykroczenia drogowe. Lecz analizujac cala ta sytuace zgadzajac sie z wieloma pana postrzezeniami teraz nalezy stwierdzic ,juz nawet "strach sie bac ",. Dlatego ja straciłem zaufanie do tej pseudo-demokracji. Obiecałem sobie ze będę juz tylko po to chodził na wybory aby celowo skreślać wszystkich, nie ma znaczenia jak bardzo deklarują że są dobrzy,sprawiedliwi cudowni , właśnie po to aby Oni po wygraniu nie mogli powoływać się iz od wszystkich wyborców uzyskali aż tak duży procent i mają prawo bez skrupułów teraz nami zarządzać ponieważ naród dał Im glejt... . Wszyscy dotychczas rządzący to oszuści mający ukryty cel,...okradać w celu realizacji swoich chorych wizji ..ludzi pracujących i to obojętnie w jakikolwiek sposób, --no bo skąd mają na te swoje popieprzone wizje brać?,Wczesniej Balcerowicz -jak nas zalatwil gdy sobie popuszczal- nastepni ,nie bacząc na to czy Ktos pracował od 14r zycia czy od 20,czy od 35r zycia podniesli aby nie dożyli, wiek emerytalny i to dwukrotnie nawet Tym co pracowali w najPOdlejszych warunkach pracy . Kolejni : Inflacja ,dodruk makulatury zwanej złotym, . Nowe mandaty to tylko jedna z form okradania nas. Nowe mandaty: Na pierwszy rzut oka/Ok - sankcje słuszne.-- Rzecz w tym jednak ,że kierowców traktuje się jako tanią siłę roboczą do zapełniania dziurawego budżetu - a policjantów drogówki, jako poborców podatkowych. I wcale nie bronie tu świadomie permametnie wręcz celowo łamiących , stałych przestępców drogowych których można by przykładnie karać ale praworządnie przez sąd . Teraz aż strach nawet się bać. Celowo ustawiane pułapki w znakach drogowych ,zielona warunkowa kierunkowa strzalka ktorej wiekszosc nie przestrzega bo to przesada- jak zrobisz stop i Ktos Ci wjedzie w kuper zabijajac z tylu twoim aucie siedzace tam dziecko albo jak nie zrobisz to mandat 2500zl . Nie wiem Kto gorszy; . Czy Ci z PSL co mając niewyobrażalnie duże majątki chcą dla siebie super niskiego KRUSu , Lub z SLD co promują pedałów i lessby, Czy moze Ci z PiSu co rozdają na lewo i prawo to co sami nie wypracowali ze niby pomagają, wyręczając bez właściwej sobie istotnej wiedzy powołaną do tych celów Pomoc Społeczną gdy tak naprawdę kupują jedynie głosy i o to Im tylko chodzi ,.Ziec Tuska 1,5 mln zl pomocy covidowej,syn 40000 mimo iz przed covidem tez mial straty ,Kasia coruchna , blogierka kilkanascie tysiecy a Nam inflacja i zlidziejstwo naszych oszczednosci . Dość już tego skurw..., Ja pasuje...

Dodaj komentarz