Fot. Archiwum, Dominik Gajda. Źródło: Wydział prasowy CBA.
Fot. Archiwum, Dominik Gajda. Źródło: Wydział prasowy CBA.

Dziś rano, funkcjonariusze katowickiej Delegatury CBA zatrzymali na polecenie Lubelskiego II Wydziału Zamiejscowego Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie Grzegorza J., byłego posła na Sejm RP w latach 2005-2019. Mężczyzna został zatrzymany w Rybniku.

- Czynności mają związek z postępowaniem dotyczącym przyjmowania korzyści majątkowych w związku z pełnieniem funkcji publicznej w latach 2016-2018. Prowadzone śledztwo dotyczy ponadto powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych i podejmowania się pośrednictwa w załatwieniu spraw w zamian za łapówki. Po zakończeniu czynności procesowych mężczyzna został przewieziony do prokuratury, gdzie usłyszał zarzuty - informuje CBA.

Grzegorz J. jest podejrzewany o przyjęcie korzyści majątkowych w zamian za rekomendowanie i przyczynienie się do powołania na stanowiska w spółkach z udziałem Skarbu Państwa. 

Usłyszał prokuratorskie zarzuty

Prokurator ogłosił Grzegorzowi J. pięć zarzutów w tym trzy o charakterze korupcyjnym, które mają związek z przyjęciem korzyści majątkowych w zamian za rekomendowanie ustalonych osób na stanowiska kierownicze w grupie kapitałowej, w której udziały posiadał Skarb Państwa kwalifikowane z art. 228 § 1kk. Kolejny zarzut dotyczy okresu w którym Grzegorz J. był posłem na Sejm RP i wówczas przekroczył posiadane w tym zakresie uprawnienia w celu osiągnięcia korzyści majątkowej kwalifikowany z art. 231 § 2 kk. Grzegorz J. utwierdzając w przekonaniu o posiadaniu wpływów w instytucji państwowej, w zamian za korzyść majątkową, podjął się pośrednictwa w załatwieniu powołania ustalonej osoby do pełnienia funkcji kierowniczej w przedsiębiorstwie.

Do zdarzeń objętych zarzutami doszło od listopada 2016 r. do grudnia 2018 r. w Rybniku i innych miejscowościach na terenie woj. śląskiego.

- Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował wniosek o zastosowanie wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy, które pod warunkiem wpłaty przez podejrzanego kwoty 500 tysięcy złotych może ulec zmianie na poręczenie majątkowe, dozór policji zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu - informuje prokuratura.

Komentarze

  • Xanax 28 stycznia 2022 12:40Jeszcze do wczoraj bym mówił, że CBA nie ruszy ludzi z PiSu. Albo podpadł czymś na górze, albo teraz pójdzie lawinowo
  • Darek 28 stycznia 2022 12:37Brawo dla CBA! Pewnie znajdą się niedługo kolejni do zatrzymania
  • Bonnna 28 stycznia 2022 10:49Chłopie szybko przechodź do PO doktryna Nojmana już cię obejmuje
  • Gekon 28 stycznia 2022 10:14Wypadł z pisowskiego obiegu i jest dobry na tuszowanie innych afer i poprawe wizerunku CBA..

Dodaj komentarz