lovti Metamorfoza domu lub mieszkania w stylu loftowym nie jest trudna
lovti Metamorfoza domu lub mieszkania w stylu loftowym nie jest trudna

Trendem, którym warto się zainteresować jest styl loftowy nawiązujący do industrialnych przestrzeni aranżowanych na lokale mieszkalne.

Lofty to przestronne budynki poprzemysłowe przekształcone w pomieszczenia mieszkalne. Zaczęły powstawać w latach 60. z inicjatywy nowojorskich artystów, szukających tanich miejsc dla swoich pracowni. We wnętrzach dominowały ceglane lub betonowe ściany, duże okna, metalowe elementy oraz minimalizm w umeblowaniu. Styl loftowy bardzo szybko znalazł naśladowców, ponieważ okazało się, że z powodzeniem może być stosowany w mieszkaniach różnego typu.

– Dzisiaj nie trzeba być właścicielem loftu, aby cieszyć się takim wnętrzem. Przestrzeń stylistycznie nawiązującą do tej estetyki można wykreować w mieszkaniu czy domu. Jednak trzeba pamiętać, że nie jest to opcja dla każdego. Takie rozwiązania wybierają z reguły osoby lubiące podkreślać swój indywidualizm i wychodzić poza utarte schematy w aranżowaniu wnętrz – wyjaśnia Wiesława Brzezina-Klocek, projektantka wnętrz i mebli z Rybnika, właścicielka marki Lovti.

Połączenie stali, drewna i szkła

Metamorfoza domu lub mieszkania w stylu loftowym nie jest trudna. Warto zacząć od przemalowania ścian na kolory, które optycznie powiększają metraż i nadają im fabrycznej surowości. Świetnie sprawdzą się naturalne biele oraz betonowe szarości. Tak przygotowaną przestrzeń należy odpowiednio umeblować. Po czym poznać meble loftowe? Przede wszystkim wyróżniają się nowoczesnym designem i minimalistyczną formą. Powstają na bazie elementów stalowych uzupełnianych drewnem oraz szkłem.

– Meble loftowe produkujemy u nas z profili stalowych, które w trosce o trwałość są spawane. Profile malowane proszkowo mogą mieć dowolne kolory, lecz zdecydowanie króluje czerń. Standardowo łączymy je z wysokiej jakości płytami meblowymi, drewnem naturalnym lub szkłem, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zastosować inne materiały zaproponowane przez klienta, na przykład blachę perforowaną – dodaje właścicielka Lovti.

Loftowe metamorfozy

Ze względu na uniwersalny wygląd, meble loftowe sprawdzają się w różnych pomieszczeniach. Dlatego zastosowanie konkretnego modelu w salonie, łazience, czy korytarzu nie stanowi problemu. Co więcej, pozwala samodzielnie kreować otoczenie i przestawiać meble w zależności od potrzeb czy kaprysów.

- Oryginalne lofty to przestrzeń i naturalne światło wpadające przez duże okna. W przypadku domów, a tym bardziej mieszkań, trzeba wykorzystać każde możliwe rozwiązanie. Najprostszym z nich jest wyeliminowanie zasłon oraz firan i zastąpienie ich stylowymi żaluzjami. Można też pomyśleć o ustawieniu przeszkolonych mebli, takich jak witryny, które nawet jeśli są duże, optycznie nie przytłaczają wnętrza – podpowiada Wiesława Brzezina-Klocek.

Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest zastosowanie ścianek loftowych. Ich montaż nie jest skomplikowany i nie wymaga większej ingerencji w układ pomieszczenia. Ścianki ze stali i szkła pozwalają na dzielenie przestrzeni mieszkalnej według jej przeznaczenia, jednak w przeciwieństwie do ścianek gipsowo-kartonowych nie zabierają światła.

Zadbaj o dodatki

Źródłem światła, ale też oryginalnym dodatkiem podkreślającym loftowy charakter wnętrz, są lampy. Dobrze prezentują się lampy przemysłowe z metalowymi osłonami oraz żarówki filamentowe na długim sznurze. Szczególnie te ostatnie pozwalają osiągnąć maksymalny efekt dekoracyjny nawiązujący do starych wnętrz z epoki pary i elektryczności.

Surowy charakter loftowych wnętrz nie oznacza rezygnacji z dodatków. Dobrze dobrane i w rozsądnej ilości zaakcentują industrialny wygląd pokoi. Warto postawić na oryginalne detale utrzymane w stylu retro, jak choćby stary kufer, przedwojenna maszyna do szycia Singerka czy czarno-biała grafika na ścianie, przedstawiająca Nowy Jork z początku XX wieku. Należy jednak pamiętać, żeby nie przesadzić, ponieważ dodatki mają być dyskretnym uzupełnieniem minimalistycznej aranżacji.

Styl dobry dla każdego metrażu

Historia loftów, związana z adaptacją starych obiektów poprzemysłowych, może sugerować, że ich estetyka nie pasuje do innych typów budynków mieszkalnych. Nic bardziej mylnego. Industrialne inspiracje świetnie sprawdzają się zarówno w domach, jak i w mieszkaniach w bloku. Już samo wykorzystanie mebli stalowych upodabnia pokoje do surowych fabrycznych przestrzeni i wprowadza loftowy klimat.

- Osoby, które lubią zmiany i wyraziste rozwiązania, szybko zaprzyjaźnią się z tym stylem. Umeblowanie można komponować z poszczególnych elementów i w miarę potrzeb tworzyć własne zestawienia. Tak przygotowane pokoje wyglądają oryginalnie i mają charakter – przekonuje projektantka.

BK

Komentarze

  • Vojceh 03 lutego 2022 08:36Piękne wnętrza, inspirujące porady??
  • A. 02 lutego 2022 19:02Naprawdę super treści! I oczywiście styl!
  • Joanna 01 lutego 2022 07:23Więcej takich treści o wystroju wnętrz! Brawo za pomysł?
  • Jola 31 stycznia 2022 19:47Na Śląsku to chyba naturalny styl
  • K. 31 stycznia 2022 18:32Super wizualizacja :-)

Dodaj komentarz