Fot. Materiały prasowe Szkoły Nauki Jazdy Akademia z Jastrzębia-Zdroju
Fot. Materiały prasowe Szkoły Nauki Jazdy Akademia z Jastrzębia-Zdroju

Co roku setki tysięcy osób w całej Polsce podchodzą do egzaminów na prawo jazdy. Szacuje się, że średnio tylko co trzeci kursant kończy egzamin praktyczny z wynikiem pozytywnym. Nieco lepiej wygląda to w przypadku egzaminu teoretycznego, choć także wtedy wielu kursantów kończy swój pierwszy egzamin bez powodzenia. Na wynik egzaminu wpływa jednak wiele czynników. To w szczególności odpowiednie przygotowanie czy koncentracja podczas jazdy egzaminacyjnej.

Jak podkreśla Krzysztof Popek z jastrzębskiej szkoły nauki jazdy Akademia, kursanci podczas egzaminów popełniają wiele prostych błędów.

- Najczęściej kandydaci na kierowcę, w związku z brakiem wystarczającego doświadczenia nie przewidują zachowania innych uczestników ruchu – mówi.

Jak dodaje, takich błędów można jednak uniknąć. 

Co zrobić by zdać?

Pierwszą czynnością, którą powinna wykonać osoba starająca się o prawo jazdy jest wybór odpowiedniej szkoły nauki jazdy. To jakimi parametrami kursanci kierują się przy wyborze określonej szkoły, może zaważyć na końcowym wyniku egzaminu. Wiele osób w pierwszej kolejności sprawdza cenę kursu, podejście instruktorów czy obowiązujące promocje. Kursanci często opierają się także na opiniach znajomych oraz tych, które znajdą w sieci.

Przed wyborem szkoły nauki jazdy istotne jest jednak sprawdzenie, które z nich odnotowują największą zdawalność. Dane te są dostępne w postaci ogólnodostępnych kwartalnych rankingów.

Jak wygląda zdawalności egzaminów praktycznych w Jastrzębiu-Zdroju? Wystarczy prześledzić ostatni, by zauważyć dużą rozbieżność w zdawalności. W przypadku kategorii B wygląda to następująco:

Wybór odpowiedniej szkoły nauki jazdy jest kluczowy i nie należy tu sugerować się wyłącznie ceną. Choć niektóre ze szkół mogą oferować promocyjne ceny kursów, w końcowym momencie może okazać się, że konieczny będzie zakup dodatkowych godzin jazd.

Przedstawione dane dotyczą ostatnich danych pochodzących z okresu od 01-07-2021 roku do 30-09-2021 roku. W przypadku danych z całego 2021 roku, najwyższą zdawalność w Jastrzębiu-Zdroju osiągnął Ośrodek Szkolenia Kierowców "Expert". To odpowiednio 81,25% z egzaminów teoretycznych oraz 80,92% z egzaminów praktycznych.

Kolejny ranking ukaże się już w najbliższych miesiącach.

Komentarze