Archiwum Grzegorz Matusiak Poseł na Sejm RP, Prawo i Sprawiedliwość
Archiwum Grzegorz Matusiak Poseł na Sejm RP, Prawo i Sprawiedliwość

Jak teraz parlamentarzyści PO uczciwie wytłumaczą, dlaczego po tylu latach obietnic, po tylu wylanych łzach nad niedolą i czarną jak węgiel przyszłością polskiego górnictwa, odrzucili projekt ustawy, którego celem jest stworzenie wartego prawie 30 mld zł systemu publicznego wsparcia dla górnictwa węgla kamiennego ?

Tak niestety stało się w Senacie, gdzie opozycja ma większość. Na szczęście w Sejmie sytuacja jest odwrotna, więc udało się odrzucić senackie weto. Udało się głosami posłów PiS. Wszystkich, nie tylko tych ze Śląska, bo wszyscy rozumieli, jak bardzo górnictwo potrzebuje wsparcia i odkładanie całej sprawy jedynie przysporzy nowych problemów. Rozumiem, że posłowie i senatorowie PO reagują alergicznie na wszelkie projekty gospodarcze rządu PiS, ale przecież projektowana nowela nie jest wymysłem ministerialnych urzędników, a realizacją uzgodnień umowy społecznej z maja 2021 roku między rządem a górniczymi związkami zawodowymi. Umowy społecznej zakładającej stopniowe wygaszanie polskich kopalń do końca 2049 roku, a w efekcie sprawiedliwą transformację klimatyczną?

Koronnym argumentem, którym kierowali się senatorowie opozycji, będzie brak zgody Komisji Europejskiej na notyfikację proponowanych rozwiązań dla górnictwa. Tyle, że KE nie zajęła stanowiska, bo ustawę dopiero otrzyma po podpisaniu jej przez Prezydenta Polski. Jak łatwo się domyśleć, senackie weto na pewno nie pomoże polskim negocjatorom, a wręcz przeciwnie, da przeciwnikom polskiego górnictwa, których nie brakuje w strukturach unijnych, doskonały argument negocjacyjny. Skoro nawet polski Senat jest przeciwny ustawie górniczej, to dlaczego miałaby się na nią zgodzić Komisja Europejska?

Jestem jedynym górnikiem zasiadającym w ławach poselskich; dlatego byłem jednym z posłów sprawozdawców ustawy, która jest realnym planem wsparcia nie tylko dla górnictwa, ale dla całego naszego regionu. Do dziś nie znajduję słów, by odpowiedzieć na pytanie posłów PiS z innych regionów Polski, dlaczego nawet śląscy parlamentarzyści z PO, byli przeciwko ustawie ratującej polskie górnictwo?

Komentarze

 • Na 500+ 08 lutego 2022 18:32Nowy taryfikator wciąż zaskakuje kierujących. Jedną z nieoczywistych kar jest na przykład mandat w wysokości 1500 zł za naruszenie zakazu jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych. W założeniu miał on pewnie dotyczyć cwaniaków, którzy w taki właśnie sposób "radzą sobie" z korkami. Ale nie tylko. Policjanci zastosują go również, jeśli zauważą, że ktoś - po chodniku - podjeżdża swoim samochodem bezpośrednio pod klatkę budynku!..Autem pod klatkę? Mandat nawet 3000 zł!..Nie ma zmiłuj! 1500 zł to kwota obligatoryjna, wskazana w 43. punkcie nowego taryfikatora mandatów. Jakby tego było mało - niezależnie od waszej motywacji - podjeżdżając po chodniku pod drzwi klatki - narażacie się na karę dwukrotnie większą! Spod budynku będziecie przecież musieli jakoś odjechać, a wówczas powtórzycie swój karygodny manewr.
 • Marcin 08 lutego 2022 15:19Panie Grzegorzu ,widzialem (wisi Pan 3000zl),za to ze zaparkowal Pan swojego SUWa 4kolami na chodniku ci wymagalo poruszania sie po nim autem.Zgodnie z dewiza PIS wisi Pan wiec spoleczenstwu tak wysoki mandat za ktorym sam Pan glosowal.
 • Mark 07 lutego 2022 21:01Panie pozytaj Pan sobie na Enowinach "Czy Łaźnia Moszczenica się nadaje? 07.02.2022, 17:06 IrS "i zgos to wszystko to prokuratury krajowej.
 • Zaczęły się lapanki -dlaczego? 07 lutego 2022 18:29To miejsce to koszmar dla kierowców. Pod Gorzowem Wielkopolskim na drodze W132, w niespełna dwie godziny, aż sześciu kierowcom policjanci zatrzymali prawo jazdy za zbyt szybką jazdę w terenie zabudowanym
 • Dosc juz Was 07 lutego 2022 10:11Wy zescie pokazali gdzie macie spolecznstwo gdyz na jego koszt po raz kolejny fundujecie kilkuketnie siedzenie w domu w ramach kilkuletnich urlopow tzw byczenie gornicze nazywane oslonami jako urlopy gornicze a po nich super wczesne emerytury. Czy Pan ma pojecie jak badzo to jest nieuczciwe, jak bardzo krzywdzicie ludzi dlugoletnio zatrudnionych ktorzy beda mieli przez to nizsze emerury. Kim Pan jest ze tego nie czujesz -zlodziejem czy nienarobionym w zyciu kalfaktorem. Czego Pan nie napiszesz interpelacji do Rzadu ,ze tak sie nie godzi, niech sprzataja, kopia rowy, wywza smieci za te pieniadze, niech maluja mosty, -to chyba miesci sie w ramach Ich zdolnosci zawodowych
 • Ela 05 lutego 2022 10:35Dlatego praca się po prostu nie opłaca. Kto jest głupi i pracuje (lub pracował jak debil do emerytury) to ma teraz problemy żeby zarobić na chleb. Kto jest mądry idzie na socjal i ma wywalone na kryzys. Wszystko dostanie - opał, odzież, jedzenie, na harnasie i czesterfildy też będzie. Patosocjal to najważniejsza gałąź gospodarki narodowej. Produkują krzyżyki na kartkach, a to najcenniejszy produkt narodowy.
 • Fryzjer 05 lutego 2022 08:53A mowiliscie ze jestescie prawi i uczciwi a tu cyniczne zlodziejstwo , defraudacja na maxa i glupota w zwyklym codziennym rzadzeniu.Terax dajcie wszystkim,wszystkim zawodom 4 lub 5 letnie urlopy do emerytury , nie dacie? Co innych do kopania rowów umielibyscie zatrudnic ale gornikow sie boicie.
 • Szwagier szwagra 04 lutego 2022 10:45Ja zawsze będę głosował na PIS. Mój szwagier pracował legalnie 45 lat i ma za to 4300 emerytury. Nie należy mu się czternastka, odebrali mu 170zł przez Nowy Ład a za samo mieszkanie płaci ponad 800zł. Opłaty za gaz i prąd również na maksa. Zostaje mu na życie niecałe 2000zł. Tak twierdzi. Ja przepracowałem w życiu legalnie 6 lat i mam najniższą emeryturę, ale za o dostaje czternastkę i inne zapomogi. Za mieszkanie płacę niecałe 200zł i jeszcze mam dotacje na prąd i gaz. O paczkach i innych benefitach z socjalu nie wspominam. Co robiłem przez całe życie? Budowlanka na czarno. Zamiast płacić na złodziejski ZUS, kupowałem mieszkania na moją matkę. Teraz z samych czynszów mam 3500zł miesięcznie na rękę. Śmieję się co dzień z mojego naiwnego szwagra, co robił całe życie na etacie i teraz ledwo przędzie. Zawsze będę głosował na PIS, bo nikt mi tyle nie dał co oni. Kocham populistów.
 • Ciekawe 04 lutego 2022 10:02Minister: tegoroczna waloryzacja emerytur "będzie wyjątkowa".Nie wie Pan tak przypadkiem czy ci zlodzieje oszczednosci ludzi tez zrewolaryzują?
 • Polska w dlugach i ruinie bez zaufania ciulac 04 lutego 2022 09:01500+ drukuje sie dla wszystkich nadal ,sa to potężne miesiecznie puste pieniadze,nie ma wiec mowy ,lepiej z inflacja nie bedzie,nie ma sie co łudzić. Polska w Ruinie. Mimo czterech podwyżek stóp procentowych w Polsce, wprowadzenia dwóch tarcz antyinflacyjnych i deklaracji prezesa NBP, mających na celu umocnienie złotego, inflacja w Polsce przekroczy 10 procent. Tak uważa główny ekonomista ING Rafał Benecki. Bank podniósł także prognozy dla stóp procentowych, które w 2022 roku mają wzrosnąć do 4,5 procent.
 • O przepisach KD 04 lutego 2022 08:29Naczelny państwa nigdy nie miał: prawa jazdy, samochodu, żony, dzieci,. Jako stary singiel z małymi kosztami utrzymania nie zna realiów prawdziwego życia. Za to ma charyzmę i potrafi wpływać na ludzi. Przykleili się do niego tacy, którzy zamiast faktycznych umiejętności mają dużo wazeliny. Zamiast faktycznego panowania długoterminowego z wizją na następne dziesięciolecia oglądają sondażowe słupki. Jedyne co dla nich się liczy to podlizać się wodzowi żeby być blisko koryta. Na prawdziwym rządzeniu tam nikt się nie zna. Rząd nie ma swoich pieniędzy tylko nasze. Na koniec za ich rozdawnictwo zapłacą nasze dzieci jeżeli nie wyjadą
 • Adam 04 lutego 2022 08:27NASTĘPCY PISU BĘDĄ MIELI DUŻO PRACY ŻEBY POLSKĘ WYCIĄGNĄĆ Z RUINY TO MOŻE TRWAĆ LATAMI BO PIS BĘDZIE JESZCZE DEWASTOWAL PONAD ROK TEN KRAJ W POLSCE CHODZI O TO ZEBY INFLACJA ZJADŁA WSZYSTKIE OSCZEDNOSCI POLAKÓW I WTEDY NACZELNY BĘDZIE SIĘ CIESZYŁ U NAS NIE CHODZI O DOBRO OBYWATELA TYLKO O PALACE I ZIEMIĘ DLA POSLOW
 • Antoniusz 03 lutego 2022 19:26Wszystko zaczęło sie od słów Glapinskiego. "..Popatrzylismy, ludzie mieli na kontach w banku 150mld zlotych oszczednosci a my taka dziure w budzecie wiec postanowilismy Im to opiedo..c, wybierajac rzekomo miedzy bezrobociem a inflacja ktora byla na pewno .No i jakim sposobem?...chleb byl po 3,5zl,teraz juz 8zl czyli Inflacją...-"Prezes Narodowego Banku Polskiego prof. Adam Glapiński poinformował o rekordowym zysku (ponad 10 mld zł), który NBP wypracował w 2021 roku i przekaże do budżetu państwa. W związku z tym suma wpłat do budżetu państwa za kadencji prof. Adama Glapińskiego (ponad 30 mld zł) będzie największa (w porównaniu do wpłat dokonanych za kadencji poprzednich prezesów NBP). Również rezerwy walutowe (blisko 150 mld euro) i zasoby złota NBP (prawie 229 ton) osiągnęły w tym czasie największy w historii poziom. Ile tego bedzie jak do tego dodamy zyski z drakonskich mandatów" ...Inflacją kochani! Czyli z Was zrobili mafie ktora uszczelnili --po to aby miec forse na Ich rozdawnictwo a dlaczego, no wlasnie po to aby zięć Donalda Tuska napisała gl dostac 1,5 mln zl, jego synek Jozef Bąk 40000zl,no i za ukladanie puzli cos tam dostala coreczka Kasia jak rowniez tez inne czesto menele lub Ci co ukrywali cale zycie dochody mogli sie nadal naszym kosztem i naszymi oszczednosciami -dobrze rozkoszowac..Tak to bywa gdy do wladzy dochodza rownie zyciowe nieroby lub ideolodzy o popieprzonych pogladach jak obecnie panujacy kombi natorzy.Rozdaja wszystkim ,gornikom co maja lat pracy tyle co dzieci wakacji ,na siedzenie w domach, pijaczkom z pod butki z piwem tylko nie ma dla Tych co cale zycie pracowali.No ale Kto by mial to wszysto utrzymac, na to zarobic , czy Pan Prmier ,czy Pan Prezes ,nie Oni maja tylko pomysly oderwane od uczciwosci jak z srodki inych rzadzic.
 • Wszystkko o Was 03 lutego 2022 13:56Ci Ty czleku bredzisz. Górnik odłożył 500 000zł na koncie ZUS. Podzielić przez 30 lat pobierania emerytury .Powinien dostawać 1400zł brutto
 • Nowy stary Bismark 03 lutego 2022 09:56Wam strzelac nie kazali , wam tylko kazali siedziec cicho jak nas oni beda okradac aby realizowac chore wizje rzadzacych.Tak to jest jak sie zlotowke dodrukiem zamienia w szmate a NBP dewaulacja wartosci oszcednosci zgromadzonych na kontach oszczednosciowych spoleczenstwa osiaga wskutek tych zlodziejskich praktyk zysk. Dlatego ja juz nie gromadze oszczednosci na kontch w bankach i w zlotowkach.Dajcie sie Polakom rzadzic a sami siebie okradną-nowe motto starego Bismarka.
 • Obiektywny 03 lutego 2022 09:26Kazda partia ktora dyktatorsko wprowadza pod grozba kar systemy oszczedzania czy to na emeryture jak PPE chociaz dobrze wie ze te srodki kazdy moze np inflacja ukrasc,ktora alogicznie zmienia przepisy pod grozba takze bardzo wysokich kar jak np te z ruchu drogowego i bezpieczenstwa pieszych, lub tez wszystkich i wszędzie za wszystko straszy ,teroryzuje wysokimi karami czy to za brak uczestnictwa w spisie lub po spisie ,czy jak ostatnio probowano wprowadzic bez prawa policji do upomnienia cholendarne kary za zapomnienie uzycia maseczek w miejscach takich jak sklepy ,staje sie partia dyktatorska ktora popelniajac sama bledy na sile krzywdzi spoleczenstwo a taka stala sie PIS.
 • Mlody 02 lutego 2022 22:17A moze opowie Pan czytelnikom co z programem i finansami na PPE ktory na sile jak dyktatorzy tak bezczelnie wszystkim wprowadziliscie wiedzac ze kazda inflacja ta forse ukradnie czyli kazdy rzad .Tylko dyktatorzy tak postepuja.Dziekujemy ,nam nie podrodze ,świństwo zawsze wyjdzie na wierzch.To bylo szyte zbyt grubymi nićmi ,i szybko samo wykazało ze to i wy to zwykly przekręt.
 • do tego doprowadzilicie 02 lutego 2022 19:45Dobrze tu ktos napisal: Po zmianie przepisów większość pieszych wcale nie zwraca uwagi na przejściach wchodzą prosto pod samochód tak samo rowerzyści jedzie ścieżką i ni stąd ni zowąd wjazd na drogę
 • Piotr St. 02 lutego 2022 19:35Wybaczy pan, Panie Posle ale nie mozemy juz glosowac na partie ktora niewidocznych pieszych zachowujacych sie jak barany bez obowiazku zatrzymania i sprawdzenia, juz nawet zblizajacych sie do przejsc wpuscila w przekonaniu z absolutnym pierwszwnstwem na pasy teroryzujac kierowcow drakonskimi mandatami z tego tytulu,z partia ktora trwoni pieniadze na urlpy gornicze gdy inne zawody tego nie maja, partia ktora niszczy prace uczciwych ludzi ,promujac najogorsze postawy patologi i cwaniactwa wsrod osob stale unikajacych pracy.
 • Mirosław Piasecki 02 lutego 2022 11:35Mandaty --och ,ach super. Na pierwszy rzut oka/Ok - sankcje słuszne.-- Rzecz w tym jednak ,że kierowców traktuje się jako tanią siłę roboczą do zapełniania dziurawego budżetu - a policjantów drogówki, jako poborców podatkowych. I wcale nie bronie tu świadomie permametnie wręcz celowo łamiących , stałych przestępców drogowych których można by przykładnie karać ale praworządnie przez sąd . Teraz aż strach nawet się bać. Celowo ustawiane pułapki w znakach drogowych. Nie wiem Kto gorszy; A wiecie na co pójdą te mandaty...odp ..na utrzymanie super-wczesnych emerytur Policyjnych i Wojska. Czy Ci co wprowadzili pierwszeństwo pieszych zbliżających się do przejść z nieoświetlonych poboczy w szarych ubraniach w zlej widoczności pogodowej nie są znacznie gorszymi głupkami a nawet mordercami.!. może teraz auta będą miały pierwszeństwa przed pociągiem? Jechałem ostatnio trasą krajową ze Śląska na Lubelszczyznę. Na trasie zlikwidowano wszystkie przejścia dla pieszych (widać to po usuniętych malowaniach na jezdni) na terenach wiejskich. Taki jest skutek wprowadzenia debilnych przepisów. Gdyby przejścia dla pieszych pozostały to nie było by dnia żeby jakiś TIRowiec nie rozjechał tam 'świętej krowy' której przecież pan z TVP powiedział że ma pierwszeństwo i może włazić pod koła o każdej porze dnia i nocy. Dzięki działaniom samorządów w pewnych obszarach można jednak próbować naprawiać chore pomysły małych ludzi starających się skłócić społeczeństwo i wprowadzających podziały. jako pieszy zawsze się zatrzymuję, ale jak idąc chodnikiem i widzę kilka jadących samochodów nawet nie dochodzę do pasów ,niech przejadą. .Pieszy powinien te np.4-5 aut przepuścić!! Bo tak- to kierowcy beda stać przed pasami od rana do wieczora!-a jak któryś pieszego nie dojrzy schowanego za znakiem lub barierą!! Po zmianie przepisów większość pieszych wcale nie zwraca uwagi na przejściach wchodzą prosto pod samochód tak samo rowerzyści jedzie ścieżką i ni stąd ni zowąd wjazd na drogę . Niech policja najpierw wreszcie zrobi porządek z rowerzystami , jedzie po pasach . W w TVP1 rozpuszczano się w szczęściu i błogości jak to dobrze, że drakońsko podnieśli mandaty drogowe . Ileż to kolizji mniej! --ojeje jej , zapomnieli dodać, że te biedne ludziska -nawet Ci co starają sie jeździć w miarę przepisowo_ w obawie przed polowaniami często zwyczajnie rezygnują z wyjazdów na drogi. Zakłamanie już osiągnęło zenit a biznes w tych sprawach stał sie tak bardzo dla budżetu opłacalny, że w wielu miastach nawet Straż Miejska rozważa powołanie drogówki. Zachodzi pytanie : dlaczego do KD nie wprowadzono przepisu który pozwalał by za złe oznakowanie drogi nakładać do 100000zł grzywny i za celowe stwarzanie sytuacji w kierunku wymuszania mandatów to kolejne 100000 zł. Autorom tych zmian w celu jeszcze większej poprawy bezpieczeństwa na drodze proponujemy: każdy kierowca za wykroczenie powtórne z tych samych przepisów ma być rozstrzelany , jego auto spalone lub zezłomowane a jeżeli było odpowiednio drogie to zlicytowane po to aby wzmocnić budżet.! Wówczas po drodze będzie mogła się poruszać tylko ekipa rządowa jak ta z Brzeszcz ,bezpiecznie i szybko. PiS naprawdę nie nadaje się do rządzenia. Trzeba Was odsunąć jak najszybciej.
 • Kuba 02 lutego 2022 11:28Kolejny temat jaki powinniśmy poruszyć to tzw Pomoc PiS na dzieci czy dla ludzi potrzebujących . To po co wyprawiacie w tym temacie to nowy rodzaj grzechu wołający o "pomstę do nieba". Postanowiliście zafundować każdemu dziecku tzw 500+. Niby słusznie ,niby pięknie i cudownie tyle, że nie ważne dla was czy rodzice chcą czy nie pracować ,czy sa biedni lub bogaci . Pomyliliście miłosierdzie z wykorzystywaniem. Nadużyliście karykaturalnie prawa..Otóż pamiętajmy, że na te fanty składają się wszyscy , także i jakże często Ci obecnie biedniejsi którym Nikt kiedyś też nie pomagał. A w tym świetle temat tego "CUDU" wygląda inaczej. Tak dzieciom należny pomagać lecz najpierw przez odpis na dzieci od płaconego podatku jak ulga podatkowa a dopiero później jeżeli rodzic jest bez pracy gdyż jej nie ma albo nie jest w stanie ,przez pomoc społeczną -niech ludzie wiedzą, że to jest POMOC a nie należna za NIC darowizna . Osoby z bardzo wysokim dochodem powinny być ograniczane w styli złotówka mnie za złotówkę dochodu więcej ponad pewien pułap ..dlaczego: aby nie nadużywać systemu, finansowanego przez innych ponieważ Ci inni, tez mają swoje racje -Im nikt nie pomagał. A co w tej chwili się dzięki waszym rządom dzieje --powiem tylko tyle ;praca dla wielu przestała sie opłacać a zgorszenie ludzi dochodzi zenitu. (Pani która ma 4 dzieci ma prawie taką sama emeryturę jak pani która ma czworo dzieci i 35 lat pracowała ) --to jest absurd . Wy ten świat pomocy i wspomagania doprowadziliście do granic absurdu.!
 • Janusz 02 lutego 2022 11:08Panie Grzegorzu ,choć głosowałem za PiS a nawet za panem jestem totalnie zawiedziony i oburzony tym co jako PiS wyprawiacie w rządzeniu. Musze stwierdzić- Wy w ogóle nie nadajecie się do rządzenia. Odniosę się chociażby do pańskiego tu wywiadu gdzie przykładem niech będzie ku zgorszeniu społeczeństwa równie ciężko pracującemu to co wyprawia się ostatnio i obecnie w górnictwie. Otóż postanowiliście młodym górniczym byczkom zafundować kilkuletnie urlopy do emerytur górniczych (przecież My -społeczeństwo to musimy zapłacić) - zamiast zatrudnić Ich za te pieniądze chociażby przy kopaniu rowów wzdłuż dróg do emerytury. Czy kilkuletnia praca na świeżym powietrzu by Im zaszkodziła. Czy tak postępuje prawdziwy gospodarz ,czy tak by Pan z własnych pieniędzy prowadził własną firmę? gdy może Pan płacić zamiast za siedzenie w domu -za inny rodzaj pracy?! Kolejne przykłady to bajońskie odprawy za frajer. Równocześnie słyszy się że brakuje gdzie indziej pracowników! -ale pozostawmy ten temat gdyż jest dość obszerny. . Przestań Pan też pisać bzdury w temacie ekologii. : zapytam gdzie trafiło 25 mld zł ze sprzedaży praw do CO2? Oto ile rozpłynęło się w budżecie.Polski rząd zrzuca winę na unijny system, ale sam otrzymane za darmo uprawnienia sprzedaje za miliardy złotych. W ub.r. zarobił na tym najwięcej w Europie. Teoretycznie połowa tych środków powinna trafiać na modernizację energetyki i cele klimatyczne. Oto gdzie trafiły naprawdę.Polska sprzedała w ub.r. uprawnienia do 105,29 mln ton. Część z nich pochodziła z niewykorzystanej puli z poprzednich lat.Polska sprzedawała nawet drożej niż Niemcy, bo średnia cena wyniosła 53,1 euro za uprawnienie, a w przypadku Niemiec – 52,50 euro. Uprawnienia rząd sprzedaje, ale muszą je kupować i umarzać m.in. polskie elektrownie. Wydają na to fortunę. Analitycy Banku Pekao oszacowali nawet ostatnio, że koszt zakupu uprawnień stanowi już 61 proc. ceny energii elektrycznej w Polsce. Elektrownie kupują uprawnienia na giełdzie EEX w Lipsku, ale można powiedzieć, że de facto kupują je w większości od polskiego rządu, więc jest to nieformalne opodatkowanie. Na co poszły te środki? Zgodnie z informacją, od Ministerstwa Klimatu i Środowiska, z łącznego wpływu 25,29 mld zł, kwota 988 mln zł została przekierowana na Fundusz Rekompensat Pośrednich Kosztów Emisji, 8 mln zł dostał Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE), a 4 mln zł Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) na pełnienie funkcji krajowego operatora Funduszu Modernizacyjnego.Innymi słowy, tylko niecałe 4 proc. poszło na fundusz wypłacający rekompensaty dla sektorów narażonych najbardziej na wzrost cen energii elektrycznej, a reszta, czyli 96 proc. rozpłynęła się w budżecie. --zgodziliście sie na transformacje Polskiego Górnictwa i Energetyki w zamian za bajońskie pożyczki na Polski Ład i za którą to częśc dla Jastrzebia Zdroju jej lwia cześć chcecie odbudowywać łaźnie Moszczenica jako centrum dialogu i pamięci czyli praktycznie bez polotu zmarnować te środki.

Dodaj komentarz