Materiały prasowe Andrzej Derwisz Autor książek science fiction z Rybnika
Materiały prasowe Andrzej Derwisz Autor książek science fiction z Rybnika

Co się stało, że wypowiedzi uwiarygodniamy tym zwrotem. Czy nie jesteśmy pewni, że rozmówcy uwierzą w nasze argumenty, czy może sami już nie wierzymy w to co mówimy? I czyja prawda posiada większą wartość? Moja, czy interlokutora? I kto to niby rozsądzi? Oto zagwozdka!

Ponoć żyjemy w dobie „post prawdy”, „pół prawdy”, w której fakty są mniej istotne w kształtowaniu opinii publicznej niż odwołania do emocji i osobistych przekonań, a podstawowe wartości w życiu społecznym są zagrożone przez cynizm, nieuczciwość, brak rzetelności dziennikarskiej.

I faktycznie, spoglądając na politykę, zwolennicy danej opcji przyznają prawdę swoim wybrańcom, wszystko jedno, czy przedstawiana rzeczywistość nie mija się z prawdą, czy jest po prostu zwykłym kłamstwem lub bardziej współcześnie fake newsem. W mniejszych grupach społecznych: sąsiad zgodzi się z prawdą tego sąsiada, którego bardziej lubi, rodzina przyzna ją temu członkowi grupy, którego bardziej szanuje lub ma wyższą pozycję społeczną, w pracy poprzemy przełożonego, który nas popiera, itd…

W tę narrację zwrot tak naprawdę świetnie się wpisuje. Czasami słuchając wypowiedzi polityków można popaść nie tylko w rozterkę umysłową, a wręcz w lekką paranoję. Bo jak reagować, kiedy przedstawiciel jednego ugrupowania przekonuje, że tak naprawdę dzisiaj jest wtorek, poseł z wrogiej partii, że tak naprawdę mamy środę, a ja widzę w kalendarzu, że jest poniedziałek? Na szczęście „tak naprawdę” króluje głównie w mowie, gdyby pojawiało się równie często w piśmie przeczytanie na przykład artykułu w gazecie byłoby udręką.

Zwrot „tak naprawdę” językoznawcy zaliczają do grupy jednostek metatekstowych, których używamy w celu skomentowania własnej wypowiedzi. Podobnymi są: nawiasem mówiąc, ściśle biorąc, by tak rzec… Nie miałby sugerować, że ktoś wcześniej powiedział nieprawdę, lecz podkreśla, że prawdą jest to, o czym mówi nadawca. A mnie się wydaje, co wnioskuję z obserwacji, że tytułowy zwrot głównie w debatach z udziałem polityków rozmaitych opcji jest stosowany świadomie i celowo dla wskazania, że przeciwnik plecie bzdury, i „moja” prawda jest lepsza od twojej.

Specjaliści wskazują też na niepotrzebne, nawykowe stosowanie tego zwrotu lub jako wypełnienie pauzy w wypowiedzi (takie: eee czy yyy). Osobiście wolę eee, czy yyy od tak naprawdę; przynajmniej wiem, że rozmówca szuka odpowiedniego słowa albo zaniemówił pod wpływem moich argumentów. W drugim przypadku odczuwam niepokój, że ktoś na siłę stara się, nie tyle mnie przekonać, co narzucić swoją wątpliwą prawdę.

Komentarze

  • Inspektor Kubus 09 lutego 2022 09:38Juz dawno bylo wiadome ze jest tak naprawde:prawda zycia ,prawda potrzeb i prawda ekranu." A ja straciłem zaufanie do tej pseudo-demokracji. Obiecałem sobie ze będę juz tylko po to chodził na wybory aby celowo skreślać wszystkich, nie ma znaczenia jak bardzo deklarują że są dobrzy , prawdziwi, uczciwi..właśnie po to aby Oni po wygraniu nie mogli powoływać się iz od wszystkich wyborców uzyskali aż tak duży procent i mają prawo bez skrupułów teraz nami zarządzać ponieważ Naród dał Im glejt... . Wszyscy dotychczas rządzący to oszuści mający ukryty cel,...okradać w celu realizacji swoich chorych wizji ..ludzi pracujących i to obojętnie w jakikolwiek sposób, --no bo skąd mają na te swoje popieprzone wizje brać?, Pierwsi w wolnej Polsce nie bacząc na to czy Ktos pracował od 14r zycia czy od 20,czy od 35r zycia podniesli aby nie dożyli, wiek emerytalny i to dwukrotnie nawet Tym co pracowali w najPOdlejszych warunkach pracy . Drudzy : Inflacja ,dodruk makulatury zwanej złotym, . Nowe mandaty to tylko jedna z form okradania nas. Nowe mandaty: Na pierwszy rzut oka/Ok - sankcje słuszne.-- Rzecz w tym jednak ,że kierowców traktuje się jako tanią siłę roboczą do zapełniania dziurawego budżetu - a policjantów drogówki, jako poborców podatkowych. Teraz aż strach nawet się bać. Celowo ustawiane pułapki w znakach drogowych ,zielona warunkowa kierunkowa strzalka ktorej wiekszosc nie przestrzega bo to przesada- jak zrobisz stop i Ktos Ci wjedzie w kuper zabijajac z tylu w twoim aucie siedzace tam dziecko albo jak nie zrobisz to mandat 2500zl . Nie wiem Kto gorszy; . Czy Ci z PSL co mając niewyobrażalnie duże majątki chcą dla siebie super niskiego KRUSu , lub z SLD co promują pedałów i lessby, Czy moze Ci z PiSu co rozdają na lewo i prawo to co sami nie wypracowali ze niby pomagają, wyręczając bez właściwej sobie istotnej wiedzy powołaną do tych celów Pomoc Społeczną gdy tak naprawdę kupują jedynie głosy i o to Im tylko chodzi ,.ziec Tuska 1,5 mln zl pomocy covidowej,syn 40000 mimo iz przed covidem tez mial straty ,Kasia co-ruchna , blogierka kilkanascie tysiecy a Nam inflacja i zlodziejstwo naszych oszczednosci . Dość już tego skurw..., Ja pasuje...

Dodaj komentarz