Marek Pietras

W Jastrzębiu spotkały się dwie ekipy, który walczą o utrzymanie w II lidze siatkówki mężczyzn. Akademia Talentów Jastrzębskiego Węgla, prowadzona przez Dariusza Luksa podejmowała Volley Rybnik, którego trenerem od nowego roku jest Wojciech Kasperski.
Mecz zdecydowanie lepiej rozpoczęli gospodarze. Gdy na zagrywce pojawił się Dominik Czerny, wypożyczony do jastrzębskiego klubu z Volleya, na tablicy wyników zrobiło się 8:3. Wtedy o czas poprosił trener Kasperski. To na niewiele się zdało. Rybniczanie mieli problemy z dobrym przyjęciem, a miejscowi grali koncert, wygrywając inauguracyjną partię do 9! Drugi set rozpoczął się od prowadzenia przyjezdnych 2:0, którzy próbowali się pobudzić do aktywniejszej gry. To się jednak nie udawało. Szybko zrobiło się 9:6 dla Akademii Talentów, która regularnie powiększała swoją przewagę, a po serii skutecznych bloków, jastrzębianie prowadzili 22:14, by wygrać tego seta do 16. Trzeci – i jak się później okazało ostatni set, rozpoczął się od efektownego bloku Wiktora Badowskiego. Rybniczanie doprowadzili do prowadzenia 11:8, po tym jak atakującego AT zablokował Rafał Stanienda. Wtedy w polu serwisowym pojawił się Paweł Tuz, a jego drużyna zdobył sześć punktów z rzędu. To ostatecznie podłamało rybniczan, którzy po godzinie gry mogli iść pod prysznic.
Akademia Talentów pokonała ostatecznie Volleya bez straty seta i pokazała spory potencjał. Jeżeli trener Luks w kolejnych meczach będzie dysponował podobną kadrą, jastrzębianie nie powinni mieć problemów z utrzymaniem się w II lidze. Jeżeli ten cele chce zrealizować również Volley, siatkarze tego klubu muszą we wszystkich meczach prezentować taką postawę, jak podczas dwóch ostatnich spotkań domowych. Okazją do tego będzie już sobotnie starcie z Błękitnymi Ropczyce, które rozpocznie się w hali przy ul. Grunwaldzkiej o godz. 17. Jastrzębianie w najbliższy weekend zagrają na u siebie z MOSiR-em Dębica.

Wojciech Kasperski, trener Volley
Akademia Talentów odjechała nam w tym meczu. Musimy docenić ich grę, ponieważ w każdym elemencie prezentowali się bardzo dobrze. Zepsuli bardzo mało zagrywek, mieli sporo skutecznych bloków. My za to mieliśmy problem ze wszystkim. Nie było odpowiedniego „czucia”, brakowało przyjęcia, ataki wyglądały tak, jakby chłopcy nie czuli przestrzeni na tej hali. Nie będę ukrywał, że przyjechaliśmy tutaj po punkty, mecz ułożył się jednak nie po naszej myśli. Pracuję z tym zespołem od kilku tygodni i cały czas mamy jakieś problemy kadrowe. Musimy sobie z tym jakoś radzić, zostało trochę grania do końca sezonu, wierzę, że już w kolejny meczu, który rozegramy we własnej hali, nasza gra będzie wyglądała zupełnie inaczej.

Dariusz Luks, trener Akademii Talentów
Cieszymy się z tego występu, cały zespół zagrał bardzo dobrze, mieliśmy 15 skutecznych bloków, nie pamiętam kiedy ostatnio coś takiego się wydarzyło. Potrzebujemy punktów jak tlenu, Akademii przyda się miejsce w II lidze, chociaż kibicuję również Volleyowi Rybnik, żeby pozostał na tym poziomie rozgrywkowym. Jest jeszcze kilka kolejek do końca rozgrywek, mam nadzieję, że dobrą grą zapewnimy sobie utrzymanie, zarówno my – jak i rybniczanie. Dla nas dużym problemem jest pandemia. Nie chcieliśmy przekładać meczów, więc czasami graliśmy w II lidze kadetami, młodzikami stąd takie a nie inne wyniki. Dziś moi siatkarze stanowili kolektyw, pokazali, że im zależy.

AT Jastrzębskiego Węgla – Volley Rybnik 3:0 (25:9, 25:16, 25:23)