Pixabay.com
Pixabay.com

- Waloryzacja to podnoszenie wysokości świadczeń, aby zachowały realną wartość.  Wysokość wskaźnika waloryzacji zależy od wzrostu cen towarów i usług oraz od wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Waloryzacja świadczeń dokonywana jest zawsze 1 marca danego roku i polega na pomnożeniu kwoty świadczenia z lutego przez wskaźnik waloryzacji, który w tym roku wynosi 107 proc. – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Jeśli w lutym 2022 roku świadczeniobiorca pobierał emeryturę w wysokości 2000 zł brutto, to w marcu, kwota ta pomnożona o wskaźnik waloryzacji, wzrośnie o 140 zł brutto (bo: 2000 zł x 107% = 2140 zł brutto).

W ZUS waloryzacji podlegają świadczenia długoterminowe, m.in.: emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, a także dodatki do tych świadczeń, np. dodatek pielęgnacyjny czy dodatek dla sierot zupełnych, a także świadczenia i zasiłki przedemerytalne oraz renty socjalne. Waloryzacja obejmuje świadczenia przyznane do końca lutego 2022 roku.

Waloryzacja o 7% bez wniosku

- W sprawie waloryzacji nie trzeba składać wniosków, odbywa się ona automatycznie. Każdy emeryt i rencista otrzyma decyzję o nowej wysokości swojego świadczenia. Wysyłka decyzji waloryzacyjnych rozpocznie się nie wcześniej niż w kwietniu. Wraz z decyzjami o waloryzacji wyślemy również decyzje o przyznaniu tzw. trzynastki. Wcześniej informację o wysokości waloryzacji będzie można  sprawdzić na swoim koncie w Platformie Usług Elektronicznych ZUS – dodaje rzeczniczka.

Minimalna emerytura i renta w górę

W związku z waloryzacją wzrośnie między innymi minimalna emerytura. Otrzymują ją osoby, które zgromadziły niewiele składek emerytalnych, ale mają długi staż ubezpieczeniowy (kobieta – co najmniej 20 lat, mężczyzna – co najmniej 25 lat). Od 1 marca minimalna emerytura będzie wynosiła 1338,44 zł brutto, czyli o prawie 88 zł więcej niż dotychczas. Tyle samo będzie wynosiła minimalna renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna.

Minimalna renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy od marca będzie wynosiła 1003,83 zł. Świadczenie przedemerytalne wzrośnie do 1350,70 zł. Dodatek pielęgnacyjny wyniesie 256,44 zł.

Trzynastki w kwietniu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się też do wypłaty tzw. trzynastek. W tym roku wyniosą 1338,44 zł brutto. Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne otrzymają osoby pobierające m.in.: emerytury, renty, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające, świadczenia przedemerytalne i zasiłki przedemerytalne a także świadczenie pieniężne przysługujące cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych. Tzw. trzynastkę dostaną pod warunkiem, że mają prawo do wypłaty jednego z tych długoterminowych świadczeń na 31 marca br. ZUS wypłaci trzynastki razem ze świadczeniami przysługującymi za kwiecień. To znaczy, że emeryci i renciści otrzymają jeden przekaz lub przelew, który będzie sumą ich comiesięcznego świadczenia i trzynastki.

Komentarze

  • Janusz 19 lutego 2022 14:13To sa jaja ,jedna reka daja 7%,druga z drugiej kieszeni wyciagaja 12 ale najwiejsze to to ze Tym co dlugo i ciezko pracowali to dali ochlapy lub brak 14stki bardzo czesto ludziom co unikali placenia ZUS realnie z waloryzacja i ZUSem ,14stka daja az16%.Ktos powiedzial ze komuna wroil ima racje .Po co wiec uczciwie placic skladki.
  • SzaryObywatel 19 lutego 2022 13:11PIS oszukał (OBJ...AŁ z kasy) po raz kolejny wyborców. Polecieli totalnie w c...a. Te sk....ny sami sobie podwyższyli, a dodatkowo tak zmienili prawo, że TYLKO ich ten "Polski WAŁ" nie dotyczy (zrozumieli po pierwszej wypłacie że stacili) - ale nie rozumią, że inni stacili - wbrew temu co głoszą (huczą we wszystkich "swoich" mediach) - że będzie podwyżka. TAK PODWYŻKA ! - cen żywności, podatków, mediów, czynszów - ale NIE ZAROBKÓW! Polityka rządu doprowadziła do DWUCYFROWEJ INFLACJI - TAK! - nieoficjalna inflacja sięga już ok 14 PROCENT - wbrew temu co głoszą - że jest TYLKO 8 procent i że to wina UE, Tuska, opozycji - wszystkich tylko nie ICH. Firmy upadają, ludzie biednieją (oprocentowania kredytów ROSNĄ, a lokat DALEJ praktycznie ZERO (a jeszcze podatek Belki)) - a PIS tylko ogłasza kolejne "tarcze antykryzysowe" - na których skorzystają TYLKO "ICH" firmy - resztę (nie ich) dobiją. Kiedy ludzie zrozumieją, że PIS okrada nas i Polskę?
  • Obywatelka24 17 lutego 2022 20:00Rząd robi sobie jaja. Waloryzacja powinna być nie 7 a 17 procent. Wszystko drożeje w zastraszającym tempie, a dają emerytom "podwyżkę" o minus 3 procent. Sami sobie uchwalili podwyżki, aby nie stracili przez wał, który dotyczy milionów obywateli. Ale będą się chwalili w swojej reżimowej tv - że dali podwyżkę - tym bardziej, że na horyzoncie wybory... Byle kupić wyborców (bo dajo...). Za coś trzeba wybulić kasę za Turów, wybudować elektrownię atomową, dać patusom 500+, wspomóc rządową tv, dać kasę tym biednym purpuratom i zakonnikowi z To..a (któremu nawet bezdomni ofiarują nowiutkie samochody).
  • Rdzenny Slonzok 17 lutego 2022 11:34inflacja prawie 10 procent , waloryzacja 7 procent..Emeryci znowu oszukani..Polski Wał ma przepompowac pieniądze do kieszeni pisowskich oligarchow..

Dodaj komentarz