Adam Guz/KPRM.
Adam Guz/KPRM.

Jak informuje strona rządowa, do 1 marca szczepionkę przeciw COVID-19 muszą przyjąć osoby wykonujące zawód medyczny, farmaceuci, studenci medycyny i pracownicy podmiotów medycznych. Zdaniem Ministerstwa Zdrowia, rozwiązanie to wprowadzono dla bezpieczeństwa personelu i pacjentów. Obowiązek zaszczepienia nie dotyczy osób, które mają przeciwwskazania do szczepień ze względu na stan zdrowia.

W informacji przekazanej PAP i udostępnionej później także na stronach resortu, ministerstwo podało, że kodeks pracy upoważnia pracodawcę do żądania złożenia przez pracownika oświadczenia o realizacji obowiązku poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19.

"Brak poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 może uzasadniać wprowadzenie przez pracodawcę zmian w organizacji pracy pracownika, który nie poddał się takiemu szczepieniu" – wskazało MZ.

Brak poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 może także – jak stwierdzono - uzasadniać rozwiązanie przez pracodawcę stosunku pracy z pracownikiem, który nie poddał się takiemu szczepieniu.

Resort przekazał jednocześnie, że działania podejmowane przez pracodawcę w związku z brakiem realizacji przez jego pracowników obowiązku poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 winny być realizowane w taki sposób, by pozostawały w zgodności z zasadą równego traktowania pracowników.

Interwencja w jastrzębskim szpitalu

Kwestia przymusu szczepień wśród medyków była tematem konferencji prasowej, którą przed dwoma tygodniami zwołali przedstawiciele Konfederacji Korony Polskiej. Przypomnijmy: wśród personelu medycznego jastrzębskiego szpitala krąży pismo, w którym informuje się pracowników o konieczności przyjęcia przez nich szczepienia przeciwko COVID-19. To stało się powodem do interwencji poselskiej, którą w imieniu posła Grzegorza Brauna przeprowadzili Adam Kania i Roman Fritz.

 Przeczytaj także: Interweniowali w sprawie przymusowych szczepień pracowników jastrzębskiego szpitala (wideo).

Komentarze

Dodaj komentarz