Archiwum Łukasz Kohut Poseł do Parlamentu Europejskiego, Politolog, Fotograf
Archiwum Łukasz Kohut Poseł do Parlamentu Europejskiego, Politolog, Fotograf

Nie muszę chyba pisać, jak to dobrze, że Polska jest częścią Zachodu. Bo przecież na początku lat 90-tych startowaliśmy niemal z tego samego pułapu co Ukraina. I nie będę się – tym razem – znęcał nad polskim rządem, który nam ten Zachód ostanie 7 długich lat zohydzał i dalej zohydza. Pomińmy to milczeniem.

Dlaczego Putin w 2022 roku chce cofnąć czas. Dlaczego?

Po 1️ - Rosja nigdy się nie pogodziła z utratą imperialistycznego statusu. Nigdy. To ego podlewane ciągłą propagandą to bardzo groźne narzędzie.

Po 2️ - w Rosji czas płynie inaczej. Kiedy na Zachodzie i w demokratycznych państwach czas mierzy się kadencjami, które kończą się i nie ma możliwości kolejnej reelekcji - w Rosji mamy państwo służb, oligarchów i aspirującego do roli restauratora caratu – służbistę.

Po 3️ - wydaje się, że Putin zagwarantował sobie przynajmniej neutralność Chin, mocarstwa do którego należy przyszłość, a w którym jednostka czasu jest nawet dłuższa, bo mierzona w stuleciach. Bardzo groźne!

Po 4️- Putin boi się europeizacji Ukrainy, gdzie ponad 60% społeczeństwa chce do UE i NATO, wielu ludzi pracuje już na Zachodzie - choćby w Polsce - i chce mieć dobrobyt także u siebie. A proeuropejska Ukraina to prędzej czy później i proeuropejskie społeczeństwo w Rosji.

Po 5️ - moment z perspektywy Putina wydaje się ostatni dobry, bo Europa za 20-30 lat będzie uniezależniona od paliw kopalnych i rosyjskiego gazu i Putin - czy jego następca ze służb - straci element nacisku na UE. Dodatkowo w Niemczech doszło do zmiany władzy po 16 latach i zawsze nowa władza potrzebuje czasu, by zwyczajnie okrzepnąć i nabyć doświadczenia. No i Amerykanie – wydawało się, że są w międzynarodowej defensywie po akcji w Afganistanie. Na szczęście Joe Biden stanął na wysokości zadania i zaskoczył Putina stanowczością.

Ale jedno wiem na pewno - Polska musi mocniej instalować się w zachodnich strukturach, o czym mówię praktycznie od pierwszego dnia w zawodowej polityce. I wielka szkoda, że Unia Europejska nie ma na razie więcej narzędzi w polityce zagranicznej i obronnej.

Ale co z konfliktem – co z Ukrainą? Jeżeli dojdzie do inwazji i rozlewu krwi – należy zastosować wszelkie absolutnie WSZELKIE sankcje przeciwko Rosji, rosyjskim politykom i oligarchom. Nie mam żadnych wątpliwości.

Komentarze

  • jw 24 lutego 2022 07:49No i dodam do powyzszego ze na 26 ktorych nas dobrali do poboru uzupelniajacego wyszedlo do cywila okolo 17 niby zdrowych. Zmiazdzona miednica u pierwszego, nastepny polamany kregoslup z lopatka saperska w srodku jako przyczyna, ,kolejny nogi itp oraz kilku oficjalnie psychicznych a jaka byla psychika wsrod nas uznanych za zdrowych do cywila .Samych sluzb wartowniczych 110 gdyz jak sie na taka wchodzilo we wrzesniu to bez przerwy trwala do konca pazdziernika. Regulamin stanu wojennego i w tylek i jeszcze raz w tylek. A pozniej Panstwo Polskie nie dotrzymalo slowa bo jak wojska nie potrzebuja to maja gdzies pamiec. Tylko trepy mialy dobrze
  • jw. 24 lutego 2022 07:43No i dodam do powyzszego ze na 26 ktorych nas dobrali wozs do poboru uzupelniajacego wyszlo do cywila okolo 17 zdrowych.Zmiazdzona miica u pierwszego, nastepny polamany kregoslup zlopatka saperska,kolejny nogi itp oraz kilku oficjalnie psychicznych a jaka byla psychika wsrod nas uznanych za zdrowych ,Sluzb eartowniczych 110 bojsk sie na taka wchodzilo we wrzesniu to bez przerwy trwala do onca pazdziernika.Regulamin stanu wojennego i w tylek i jescze raz w tylek. A pozniej Oanstwo nie dotrzymali slowa bo jak wojska nie potrzebuja to maja gdzies pamiec.
  • Obronca 23 lutego 2022 09:51Slucham w TV Blaszczaka i Kaczynskiego w temacie ustawy o obronie narodowej i uszom nie wierze.Ja sluzac w wojsku w zasadniczej wykonalem limit skokow spadochronowych w warunkach bojowych za co panstwo gwarantowalo mi dwa lata za rok sluzby zaliczane do emerytury. Po 4latach jak to Polsce jest normalne dla zasadniczej odebrali mi wstecznie to prawo do tego przywileju. Do dzis nie mialem za tą sluzbe ani ulgi podatkowej ani dodatku do emerytury bo panstwo pamieta ale tylko wowczs jak jest w potrzebie czyli to co teraz daliscie tylko DRUCHOM strazakow lecz o nas zapomnieliscie. .Ogluchlem w zakresie wysokiej czestotliwosci od strzelania granatnikami a gdy spie do dzis mimo tylu lat szarpie nogami od cwiczen do wowczesnych skokow spadochronowych .Gdy chcialem sie zatrzymac na nocleg w osrodku wczasow MON to powiedziano mi ze jestem zpoza resortu i musze placic podwojnie. Mam druga klase specjalisty wojskowego. Tak rzad dba o swoich bylych i potencjalnych zolnierzy .Niech wiec nie kpia bo gdy inni zarabiali to nas uzywli a potem gdzies nas mieli. Potrzebuja nas jak szmaty gdy jest brudno aby nami sprzatac. Niech powiedza ,.....lem za mundurem .

Dodaj komentarz