Archiwum, Materiały prasowe.
Archiwum, Materiały prasowe.

Europoseł Łukasz Kohut wystosował apel do Komisji Europejskiej o utworzenie specjalnego funduszu na rzecz finansowania kursów językowych dla uchodźców z Ukrainy. Projekt poparły także liberalne europosłanki z Węgier Katalin Cseh i Anna Donáth.

- Zostaliśmy wybrani w krajach, w których społeczeństwa wzięły na swoje barki pomoc uchodźcom. Dziś potrzebują one wsparcia, w tym także tego długofalowego. Jedną z głównych przeszkód w skutecznej integracji migrantów jest bariera językowa. Chcemy z nią walczyć – wskazuje europoseł ze Śląska.

Europosłowie domagają się w liście, by przedsiębiorcy z krajów granicznych UE (np. z Polski) mieli preferencyjne warunki oraz by procedura ubiegania się o fundusze była możliwie prosta i przejrzysta.

- Finansowanie kursów językowych jest korzyścią dla całej Unii, uchodźców, ale także dla szkół językowych i nauczycieli języków, np. w Polsce. Także wsparcie dla tego sektora bardzo się przyda, gdyż został mocno ucierpiał w wyniku pandemii – komentuje europoseł Kohut.

„Znajomość języków pozwala łagodzić napięcia między społecznościami i umożliwi budować wzajemne zaufanie. Nasza europejska wspólnota opiera się na różnorodności – ‘Zjednoczeni w różnorodności’. Jednakże jeśli chcemy być prawdziwie i w pełni zjednoczeni w różnorodności, to musimy zapewnić ludziom możliwość łatwego komunikowania się” - kończą swój apel europosłowie.

 

Komentarze

  • Kura 10 marca 2022 19:45Dzięki na anty polskie głosowanie w parlamencie europejski, WSTYT HAŃBA

Dodaj komentarz