Fot. DK Chwałowice
Fot. DK Chwałowice

W obliczu rosyjskiej agresji w Ukrainie rybniczanie stanęli na wysokości zadania i na różne sposoby pomagają sąsiadom z ogarniętego wojną kraju. Organizacja czasu wolnego dla dzieci to kolejne przedsięwzięcie nakierowane na wsparcie uchodźców. Bezpłatne zajęcia, animacje dla najmłodszych, odpoczynek i wyżywienie – tak w skrócie wygląda oferta rybnickich instytucji kultury.

– Zależy nam na tym, aby najmłodsi Ukraińcy, którzy przeżywają ogromną traumę, mogli aktywnie spędzać czas w bezpiecznych i ciekawych miejscach. Zapewnimy im profesjonalną opiekę oraz zajęcia, mając nadzieję, że choć na chwilę uda nam się odciągnąć ich myśli od tego, co przeżyli w ostatnich dniach – zaznacza prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach prowadzi od 4 do 11 marca dwugodzinne zajęcia animacyjne dla dzieci zakwaterowanych w Hotelu  Olimpia w Rybniku-Kamieniu. Zajęcia mają charakter edukacyjno-aktywizujący. Prowadzone są także animacje muzyczne, plastyczne ruchowe, które mają za zadanie integrację grupy i  zorganizowania czasu wolnego. Placówka przygotowuje się także do prowadzenia cyklicznych zajęć i warsztatów dla uchodźców. Do repertuaru chwałowickiego domu kultury zostaną wprowadzone wydarzenia kulturalne, takie jak kino dla dzieci, strefa animacji, warsztaty dla dzieci i rodziców, które poprowadzą pracownicy oraz instruktorzy. Kontakt z sekretariatem placówki: 32 42 16 222

Dom Kultury w Rybniku-Boguszowicach planuje organizację cyklu zajęć:

  • 10-12 marca: Poranek z Zefirkiem na sali widowiskowej
  • 16-18 marca: Mali Tropiciele - szermierka na sali lustrzanej (Stowarzyszenie „Vectir”)
  • 16-18 marca: Planszówki z Politechniką na sali kameralnej

Placówka zakłada też możliwość zorganizowania spotkania warsztatowego dla dzieci.

Dom Kultury w Rybniku-Niedobczycach 20 marca o godz. 17.00 organizuje koncert zespołu Czornobrywc'i z Ukrainy. W czasie kiedy rodzice będą uczestniczyć w koncercie, dzieci będą mieć zapewnione animacje z klaunem Malinką. Impreza jest biletowana (20 zł), ale dla gości z Ukrainy wstęp wolny. W przypadku zorganizowanej grupy placówka przewiduje organizację transportu na miejsce.

21 marca o godz. 10.00 niedobczycka placówka zaprasza dzieci z Ukrainy na powitanie wiosny. Wydarzenie, w zależności od pogody, będzie miało charakter plenerowy lub odbędzie się wewnątrz budynku. W programie zabawy, animacje dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. 27 marca z kolei zaplanowano połączony z ogniskiem i przejazdem wozami wyjazd rodzinny do zagrody w Parku Leśnym w Rogowie.

Dom Kultury w Rybniku-Niedobczycach zaprasza również na bezpłatne zajęcia dla dorosłych i dzieci (aerobik, mażoretki). Ma także ofertę dla muzyków zainteresowanych grą w miejskiej orkiestrze dętej i wokalistów zainteresowanych chórem. Placówka ma także możliwość zorganizowania warsztatów – np. astronomicznych –  w miejscach pobytowych Ukraińców.

Dom Kultury w Rybniku-Niewiadomiu zorganizuje czas wolny dla dzieci i zapewni opiekę małoletnim dzieciom podczas załatwiania spraw urzędowych przez opiekunów. Placówka ma także możliwość organizacji miejsca do nauki języka polskiego dla uchodźców.

Muzeum w Rybniku im. o. Emila Drobnego informuje o możliwości przygotowania warsztatów w grupie około 15 osób dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Placówka gwarantuje miejsce, materiały oraz osoby prowadzące. Kontakt: 32  43 27 460 lub 32 43 27 465.

Teatr Ziemi Rybnickiej współorganizuj akcję „Dance for Ukraine”. To inicjatywa, w ramach której szkoły tańca, choreografowie i instruktorzy z różnych miejsc w Polsce jednoczą się dla Ukrainy i organizują otwarte warsztaty tańca. Od najbliższego weekendu w całej Polsce odbędą się niezależne wydarzenia, w których będzie mógł wziąć udział każdy – pod warunkiem wniesienia dobrowolnej opłaty (minimalna kwota za jeden blok warsztatowy to 25 zł). Kwota, która zostanie zebrana, zostanie w całości przeznaczona na pomoc Ukrainie. Akcję zorganizowały rybniczanki związane ze Studiem Tańca Vivero. Warsztaty w Rybniku odbędą się w Teatrze Ziemi Rybnickiej 12 marca w godzinach od 9.00 do 18.00. Szczegółowe informacje na stronie wydarzenia.

Z różnymi inicjatywami wychodzą też prywatni przedsiębiorcy. Pirat Sala Zabaw Rybnik ogłosiła, że od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00-14:00 dzieci z Ukrainy mogą skorzystać z darmowej zabawy (weryfikacja na podstawie ukazania dokumentu).

12 marca br. we wszystkich kinach sieci Multikino rozpoczną się darmowe seanse z ukraińskim dubbingiem dla uchodźców z Ukrainy. Pierwszy film, który będzie można oglądać od 12 do 17 marca to „Kosmiczny mecz”. W Rybniku projekcje zaplanowano o godzinie 13.15. Wyświetlenie wersji z dubbingiem ukraińskim możliwe jest dzięki pomocy Warner Bros Polska.

Komentarze

Dodaj komentarz