Materiały PKP SA
Materiały PKP SA

W listopadzie ubiegłego roku, prezydent Raciborza Dariusz Polowy spotkał się z wiceprezesem PKP w sprawie przebudowy wysłużonego dworca w naszym mieście. W rozmowie na temat inwestycji brała również udział senator Ewa Gawęda. W czwartek 10 marca ogłoszono przetarg, który rozpoczyna proces oczekiwanej przez mieszkańców i podróżnych przebudowy.

- Duże inwestycje w mieście, takie jak przebudowa dworca PKP zaczynają się de facto na długo przed ogłoszeniem przetargu. Niezmiernie istotne jest budowanie pozytywnych relacji czy to z inwestorami, czy też właścicielami obiektów. Dużą rolę odgrywają tu również osobiste kontakty dzięki, którym droga do realizacji potrzebnych przedsięwzięć nieraz się znacząco skraca. Dziś po otrzymaniu od prezesa Golubowskiego informacji o ogłoszeniu przetargu na przebudowę dworca PKP w Raciborzu jestem szczęśliwy, że rozmowy jakie prowadziłem w ubiegłym roku przyniosą wymierny efekt - mówi prezydent Polowy.

Jak wynika z informacji przekazanych przez PKP S.A., obecny obiekt zmieni swoje gabaryty. Wiadomo, że przeważająca część budynku zostanie rozebrana, zaś obecny segment południowy stanie się dworcem tymczasowym. Przebudowany obiekt będzie składał się trzech segmentów, z czego dwa skrajne będą dwukondygnacyjne. W pierwszym segmencie  przewidziano otwartą przestrzeń dla gminy Racibórz oraz pomieszczenia dla spółek kolejowych. W środkowym segmencie znajdą się poczekalnie, kasy i lokal handlowy. Na piętrze znajdzie się z kolei taras widokowy, który w lecie będzie stanowił wyjątkową poczekalnię. W trzecim segmencie mają się znaleźć cztery lokale handlowo-usługowe oraz pomieszczenie na strefę kultury. Wokół dworca powstanie także parking. Termin składania ofert mija 13 kwietnia. Wykonawca będzie miał 19 miesięcy na zrealizowanie inwestycji. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, raciborzanie będą mogli cieszyć się z nowego dworca z początkiem 2024 roku.

Rybnik także z nowym dworcem 

O planowanym remoncie dworca głównego w Rybniku, poinformował w poniedziałek radny Radosław Knesz. Zapewnienia ze strony PKP padły w tej sprawie na wniosek komisji transportu i mobilności miejskiej. Jak podkreśla radny, remont rybnickiego dworca ma objąć m.in. odnowienie elewacji, malowanie holu i poczekalni, wymianę oświetlenia zewnętrznego, naprawę nawierzchni wokół budynku dworca oraz dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych. Obecnie trwa aktualizacja wniosku uwłaszczeniowego budynku dworca po zmianie jego podstawy prawnej, gdyż obecnie występują problemy z nieuregulowanym stanem prawnym nieruchomości. Dopiero wówczas będzie możliwość kompleksowego remontu dworca, z uwzględnieniem środków unijnych. To może jednak potrwać trochę czasu.

Komentarze

Dodaj komentarz