Pixabay.com / Zdjęcie poglądowe.
Pixabay.com / Zdjęcie poglądowe.

Słuch to jeden z najważniejszych zmysłów człowieka, który pozwala nam lepiej zrozumieć otaczający nas świat. Z wiekiem zwiększa się jednak ryzyko zaburzeń, które mogą powodować dyskomfort i konieczność zmiany życiowych nawyków. Jak podkreślają specjaliści, utrata słuchu następuje stopniowo. Dlatego też pierwszych objawów można nie dostrzec, aż do czasu, gdy będą one znacznie bardziej uciążliwe.

To poważne schorzenie

Szacuje się, że na całym świecie około 500 milionów ludzi cierpi z powodu uszkodzenia słuchu. To w szczególności osoby po 60. roku życia, choć rośnie także udział osób młodych cierpiących z powodu nadmiernego hałasu. Dlatego też kluczowe jest regularne badanie słuchu, które można wykonać bez długiego oczekiwania w kolejce i bez opłat. Wczesne wykrycie wady pozwala na poprawę komfortu słyszenia, lecz także wpływa na nasz mózg. Kilkuletnie zaniedbanie wady słuchu może bowiem prowadzić do odzwyczajenia się od prawidłowego słyszenia. Takie zaniedbanie może poważnie utrudnić powrót do normalnego porozumiewania się z otoczeniem i pogorszyć ogólną jakość życia.

- W naszej poradni Nasmed badanie słuchu jest bezpłatne, dlatego każdy może przyjść i sprawdzić swój słuch. W szczególności takie badanie powinny wykonywać osoby, które odczuwają problem w zrozumieniu codziennych komunikatów, gdyż początkowe problemy ze słuchem objawiają się gorszym rozumieniem w trudnych warunkach. Jeśli musimy prosić o powtórzenie, to ewidentny sygnał, który powinien nas skłonić do przeprowadzenia badania - mówi Jan Szweda, właściciel rybnickiej poradni.

Jak podkreśla nasz rozmówca, to czy mamy problemy ze słuchem możemy sprawdzić w bardzo prosty sposób. Wystarczy do tego odpowiedni wskaźnik, który znajduje się niemal w każdym domu.

- Najprostszym takim wskaźnikiem jest telewizor. Jeśli potrzebujemy, żeby był dla nas głośniej niż dla całej reszty rodziny, to znak, że coś jest nie tak z naszym słuchem. To powinno nas skłonić do przeprowadzenia badań - dodaje.

Co po wykryciu wady?

Diagnoza nie jest wyrokiem. Gdy specjalista potwierdzi uszkodzenie słuchu, może zalecić używanie aparatu słuchowego. W zależności od rodzaju i stopnia schorzenia, audiolog może doradzić użycie jednego lub dwóch aparatów słuchowych.

- Dwa aparaty są zalecane, gdy nastąpił obustronny ubytek słuchu. Użycie dwóch aparatów daje wówczas większy komfort i lepsze zrozumienie w trudnych warunkach. To pozwala na osiągnięcie bardziej naturalnego słyszenia. Oczywiście wiąże się to z większymi kosztami, natomiast pozwala na kierunkowość słyszenia i nawet do 30% poprawy słyszenia w trudnych warunkach - podkreśla specjalista.

Choć koszty zakupu aparatu mogą być stosunkowo wysokie, rybnicka poradnia, która ma również oddziały w Knurowie, Wodzisławiu Śląskim i w Żorach pomaga w formalnościach, związanych z możliwością uzyskania dofinansowania z NFZ lub z PFRON. 

Komentarze

Dodaj komentarz