Wnioski o świadczenia będzie można składać już niebawem wyłącznie elektronicznie na PUE ZUS - mówi Beata Kopczyńska
Wnioski o świadczenia będzie można składać już niebawem wyłącznie elektronicznie na PUE ZUS - mówi Beata Kopczyńska

Aby złożyć wniosek, potrzebny jest specjalny PESEL rodzica i dziecka. Ponadto wnioskodawca musi mieć polski rachunek bankowy i polski numer telefonu. Obowiązująca ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa pozwala na skorzystanie ze świadczeń rodzinnych.

Uchodźcy mogą starać się o: świadczenie wychowawcze 500+ - na dziecko do lat 18, płatne po 500 zł miesięcznie; rodzinny kapitał opiekuńczy RKO – na drugie i kolejne dziecko w wieku od 12 do 35 miesiąca życia, do 12 tys. zł (płatne po 1000 zł albo 500 zł miesięcznie); świadczenie dobry start 300+ - jednorazowe w kwocie 300 zł płatne na dziecko, które uczęszcza do szkoły: nabór wniosków od 1 lipca do 30 listopada.

Kolejne świadczenie to dofinansowanie ulgi za pobyt dziecka w żłobku – 400 zł miesięcznie, nie więcej niż faktyczna opłata. Pieniądze idą na rachunek placówki, do której uczęszcza dziecko. Nabór wniosków od 1 kwietnia. Do jego złożenia potrzebny jest: polski numer identyfikacyjny PESEL osoby składającej wniosek i dziecka, adres mailowy osoby (zapisany alfabetem łacińskim), polski numer telefonu, numer rachunku bankowego w Polsce.

- Wnioski o świadczenia będzie można składać już niebawem wyłącznie elektronicznie na PUE ZUS, a wypłaty będą przekazywane na rachunki bankowe w Polsce. Co ważne wnioski będą dostępne w języku ukraińskim, a na PUE ZUS udostępnimy także specjalne kreatory wniosków - informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Osobom potrzebującym wsparcia przy złożeniu elektronicznego wniosku, pomogą pracownicy ZUS.

Komentarze

Dodaj komentarz