Pixabay.com
Pixabay.com

Zmień nawyki

Wodę możemy oszczędzać na wiele sposobów. Jednym z nich jest zmiana nawyków podczas kąpieli. Gdy korzystamy ze standardowej wanny, jednorazowo zużywamy nawet 170 litrów wody. Biorąc szybki 4-minutowy prysznic, to jedynie 40 litrów wody. Podobnie wygląda sytuacja z pozostałymi codziennymi czynnościami, podczas których woda leje się strumieniami. By zaoszczędzić, wystarczy podczas mycia zębów zakręcić wodę, zaś pralkę i zmywarkę uruchamiać tylko wtedy, gdy będą pełne.

Wodę możemy oszczędzać również unikając zbędnych czynności. Wbrew ogólnej opinii, nie należy myć butelek czy słoików przed wrzuceniem ich do kosza. Śmieci przed przetworzeniem i tak myte są przemysłowo. 

Zbieraj deszczówkę w ogrodzie

Nadchodząca wiosna to idealny czas na pierwsze prace w ogrodzie. Warto przy tym wziąć pod uwagę gromadzenie deszczówki, która ma wiele zalet. Podczas 10-minutowego intensywnego deszczu, z dachu o powierzchni 120 m2 można zebrać nawet około 200 litrów wody. To woda, którą możemy użyć nie tylko do podlewania ogrodu czy mycia podjazdu. Deszczówka nadaje się również do prania czy spłukiwania toalety. Jak szacują specjaliści, aż 50 proc. wody wodociągowej, której używamy na co dzień, moglibyśmy zastąpić deszczówką.

Wodę opadową możemy zbierać za pomocą zbiornika, który umieszczany jest nad lub pod ziemią. Poziome rynny umiejscowione na zewnątrz budynku odprowadzają wodę za pomocą pionowych rur spustowych. Zbiorniki naziemne mogą mieć różną wielkość, kształt, pojemność czy materiał, z jakiego zostały wykonane. Zbiorniki na deszczówkę mogą stać się więc ozdobą ogrodu. Jednym z popularnych zbiorników są beczki. Często z wbudowanym kranem, dzięki któremu łatwiej możemy wykorzystać nagromadzoną wodę. Im większa pojemność zbiornika, tym wyższa cena. Te zaczynają się od kilkudziesięciu złotych. To koszt, który szybko się zwróci.

Komentarze

Dodaj komentarz