Archiwum Karol Szymura, Radny Rady Miasta Rybnika, Prawo i Sprawiedliwość
Archiwum Karol Szymura, Radny Rady Miasta Rybnika, Prawo i Sprawiedliwość

Tam gdzie dzieje się wiele zła, obok pojawiają się dobrzy ludzie reagujący na nie. Doświadczenie wojny wzbudziło w nas wielkie pokłady dobra, współczucia i postawy humanitarnej wobec drugiej osoby ludzkiej. Ta trochę filozoficzna myśl nawiązująca do św. Tomasza z Akwinu choć brutalna jest nadal prawdziwa. Ohydne barbarzyństwo za naszą wschodnią granicą, mordowanie setek dzieci, gwałcenie kobiet, zabijanie ludzi to naprawdę trudne doświadczenia.

W ostatnim felietonie nawiązywałem do niepokoju i bezsilności, okazał się on potrzebny na aktualne czasy. Ta bezsilność zmieniła się w wielką siłę i altruistyczną pomoc dla uchodźców. Przez jednych naprawdę, przez drugich na pokaz, przez jeszcze innych z poczucia obowiązku; jednocześnie czyn ten był obiektywnie dobry bez względu na jego intencje. Za to, wszystkim tym, którzy pomagali płynie wielka wdzięczność ode mnie, ale przede wszystkim wasza własna wewnętrzna satysfakcja. To właśnie była owa magiczna chwila, kiedy oczy całego świata były skupione na wojnie, nasze oczy były skupione na pomocy bliźniemu. To właśnie wielka wartość - dojrzeć w trudności, problemie i potrzebie drugiego człowieka. Warto pamiętać, że magiczne chwile szybko mijają, zarówno te będące odpowiedzią na wielkie tragedie, jak i każde inne. W takim momencie ważna jest pamięć i nie uleganie na przykład w tym przypadku dezinformacji.

Pamiętajmy: Uchodźcy, nie są pensjonariuszami - przyjechali tutaj uciekając przed śmiercią, gwałtem, utratą dzieci. Uchodźcy to nie milionerzy, Ty też może masz auto w leasingu i jesteś milionerem? Gdybyś uciekał to w starych przetartych dresach i składakiem? Uchodźcy mają traumatyczne przeżycia. Ty boisz się przejść przez kładkę nad przepaścią lub przejść obok bezdomnego za granicą. Pomyśl co muszą czuć oni.

Pamiętajmy „Czyń drugiemu co miłe Tobie”, „Czyń tak jakbyś sam chciał zostać potraktowany w podobnej sytuacji”. Nie zamykajmy serc i dbajmy o godność ludzką, bo nie dbając o godność drugiego człowieka tracimy swoją własną. „NIGDY WIĘCEJ WOJNY!” ~ JPII

Komentarze

Dodaj komentarz