Materiały prasowe W weekend placówki ZUS w Rybniku, w Raciborzu, w Pszczynie, w Wodzisławiu Śląskim i w Tychach będą otwarte dla obywateli Ukrainy, którzy chcą złożyć wniosek o 500+
Materiały prasowe W weekend placówki ZUS w Rybniku, w Raciborzu, w Pszczynie, w Wodzisławiu Śląskim i w Tychach będą otwarte dla obywateli Ukrainy, którzy chcą złożyć wniosek o 500+

W sobotę i w niedzielę placówki ZUS w Rybniku, w Raciborzu, w Pszczynie, w Wodzisławiu Śląskim i w Tychach będą otwarte dla obywateli Ukrainy, którzy chcą złożyć wniosek o 500+. 
Specjalny wniosek o 500+ w języku ukraińskim będzie można składać elektronicznie już od soboty, 26 marca. Dlatego też już w najbliższy weekend Zakładu Ubezpieczeń Społecznych organizuje specjalną akcję „Weekend dla Ukrainy”. Pracownicy ZUS będą do dyspozycji obywateli Ukrainy, by pomóc im w założeniu profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) i złożeniu wniosku o świadczenie 500+. 

Weekend dla Ukrainy w ZUS

- Na terenie działalności Oddziału ZUS w Rybniku wszystkie placówki ZUS, czyli w Rybniku, w Pszczynie, w Raciborzu, w Tychach i w Wodzisławiu Śląskim będą czynne zarówno w sobotę, jak i w niedzielę, w godz. od 9:00 do 15:00. Serdecznie zapraszamy obywateli Ukrainy do skorzystania z tej oferty i odwiedzenia ZUS właśnie w weekend, by założyć profil PUE i wysłać elektroniczny wniosek o świadczenie 500 plus - informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.  

Do wniosku o 500+ potrzebny PESEL

Aby móc wysłać elektronicznie wniosek o 500+ wcześniej obywatel Ukrainy musi posiadać swój profil PUE. To za jego pośrednictwem będzie mógł wysłać wniosek o świadczenie rodzinne. Zasady przyznawania świadczenia dla uchodźców są takie same jak dla naszych obywateli. Świadczenie przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia. Niezbędnym do złożenia wniosku o 500+ jest posiadanie specjalny numeru PESEL, musi go mieć nadany zarówno rodzić jak i dziecko, na które będzie składany wniosek. Ponadto rodzic musi mieć też założone konto w banku w Polsce oraz polski numer telefonu i adres email (pisany alfabetem języka łacińskiego). Wszystkie te informacje dotyczące świadczeń wypłacanych przez ZUS są dostępne na stronie internetowej Zakładu, także w języku ukraińskim. 

Duże zainteresowanie infolinią w języku ukraińskim

Ponadto w poniedziałek, 21 marca,  ZUS uruchomił specjalną linię telefoniczną w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Wśród obsługujących infolinię są uchodźcy z Ukrainy. Infolinia jest dostępna w dni robocze – od poniedziałku do piątku – w godzinach od 8.00 do 18.00 pod numerem 22-444-02-55 (opłata według stawek operatorów). Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też przesyłać e-mailem na adres UA@zus.pl. 

- Infolinia ZUS w języku ukraińskim już od pierwszego dnia uruchomienia cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Konsultanci pierwszego dnia odebrali 845 połączeń, w tym udzielili 637 odpowiedzi w języku ukraińskim i 208 w języku polskim – wylicza Kopczyńska. 

Ze statystyk wynika, że najwięcej zapytań dotyczyło spraw ogólnych dotyczących świadczeń rodzinnych i co należy zrobić, aby złożyć wniosek - o to zapytało 362 klientów. 88 osób zapytało kogo dotyczy konkretny wniosek, a 49 osób o terminy składania wniosków. Najwięcej dzwoniących zainteresowanych było wnioskiem 500+. 78 osób profilem PUE, a przede wszystkim rejestracją konta na Platformie Usług Elektronicznych

Większość informacji, o które pytali dzwoniący są dostępne na stronie internetowej ZUS (www.zus.pl), także w języku ukraińskim. 

Komentarze

Dodaj komentarz