Źródło: rankomat.pl, foto: pexels.com
Źródło: rankomat.pl, foto: pexels.com

Eksperci porównywarki rankomat.pl przeanalizowali dane pochodzące z kalkulacji cen obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Na ich podstawie przygotowali listę 84. miast powyżej 50 tys. mieszkańców, w których OC potaniało najbardziej.  

Rybnik – ex aequo z Jaworznem i Jelenią Górą – znalazł się w zestawieniu na 50. miejscu. Jeżeli spojrzeć na pozostałe miasta województwa śląskiego, to nie jest to najlepszy wynik. Wyżej można znaleźć choćby Częstochowę (2. miejsce, 13,8%), Dąbrowę Górniczą (15. miejsce, 10,4%) czy Mysłowice (23. miejsce, 9,9%). Ranking również otwiera miasto z województwa śląskiego – Bielsko-Biała (13,9%). Z kolei w dolnej części listy uplasowały się Świętochłowice (80. miejsce, 5,4%). W skali całego kraju najmniejszą obniżkę odczuli mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego (3,9%).

W 2021 roku średnia cena OC w Rybniku wyniosła 520 zł i była niższa o 46 zł niż rok wcześniej. Z miast z województwa śląskiego uwzględnionych w rankingu mniej na zakup OC przeznaczali jedynie kierowcy z Raciborza – przeciętnie 517 zł. Najwięcej OC kosztowało mieszkańców Świętochłowic – średnio 616 zł. Wszystkim miastom z tego regionu Polski daleko jednak do Mielca, w którym kierowcy na zakup OC wydawali średnio 469 zł. 

Najczęściej zgłaszane do ubezpieczenia auto w Rybniku to Opel Astra z 2005 roku. W 2021 roku najtańsza polisa na taki pojazd kosztowała 375 zł. Ofertę tę otrzymał 32-letni kierowca (prawo jazdy od 2008 roku, OC od co najmniej 10 lat, w historii ubezpieczenia brak szkód). Nie jest to jednak najtańszy w ubezpieczeniu model samochodu. 

Oferta najniższej składki OC w Rybniku trafiła do właściciela innego pojazdu. Obowiązkowe ubezpieczenie Renault Clio z 2015 roku (benzyna, poj. silnika 898 cm3) kosztowało zaledwie 299 zł. Taką propozycję ubezpieczenia otrzymał 37-letni kierowca, który OC kupuje od co najmniej 10 lat, a w historii ubezpieczenia nie ma żadnych szkód. 

Komentarze

Dodaj komentarz