Archiwum Krzysztof Gadowski Poseł na Sejm RP, Platforma Obywatelska
Archiwum Krzysztof Gadowski Poseł na Sejm RP, Platforma Obywatelska

Nie czekając na rządowe regulacje, pomoc i decyzje wzięli po prostu sprawy w swoje ręce. I to dosłownie! Skala samoorganizacji Polaków zadziwiła i zadziwia cały świat. Jak słusznie zauważył przewodniczący Donald Tusk: „Świat oniemiał, kiedy zobaczył, na co stać polski naród. A polski naród oniemiał, kiedy zobaczył na czym polega kompletna nieobecność rządu w kwestii pomocy uchodźcom.” Niestety, ten słodko-gorzki wniosek najlepiej obrazuje sytuację, z którą mamy do czynienia od kilku tygodni. Tylko determinacja i samoorganizacja polskiego społeczeństwa, które wykazało się ogromną solidarnością, uchroniła nas przed katastrofą humanitarną. Ogromny procent tej pomocy nie byłby możliwy, gdyby nie współpraca prezydentów, burmistrzów i wójtów – wszystkich samorządowców z szeregiem instytucji, takich jak ochotnicze straże pożarne, czy domy pomocy prowadzone przez różne fundacje i organizacje porządku publicznego, które siłą swoich wolontariuszy pierwsze ruszyły z pomocą.

Warto podkreślić, że właśnie teraz, kiedy dokonujemy rozliczeń podatkowych za 2021 r. warto pamiętać o tych organizacjach pożytku publicznego. Ten rodzaj społecznej filantropii sprawdza się z powodzeniem od wielu lat, a kwoty wpływów dla poszczególnych organizacji rosną. Potężnieje także skala naszej świadomości społecznej, dzięki kreatywnym i skutecznym kampaniom informacyjnym prowadzonym przez samorządy, aktorów oraz polityków. Sam staram się od kilkunastu lat przypominać Państwu o sile tego 1 „niepozornego” procentu. Obecnie pojedynczy odpis na rzecz fundacji czy stowarzyszenia to dla nas kwota raczej symboliczna, ale dla wielu organizacji jest na wagę złota. 1 procent, który daje tysiące możliwości! Każda z tych małych cegiełek sprawia, że wybrana przez Państwa konkretna organizacja może wykonywać swoją charytatywną misję, niosąc pomoc innym. Wszędzie tam, gdzie nie sprawdzają się działania rządu, czy to przez zaniedbania czy przez niekompetencję, z pomocą spieszą organizacje pozarządowe. Są bliżej osób w potrzebie niż rządowa administracja, dzięki czemu lepiej potrafią zrozumieć ich problemy oraz znaleźć właściwe rozwiązania. Spektrum organizacji, które możemy wesprzeć swoim 1 procentem z podatków jest dość szerokie. Jak podają wyniki badań, Polacy najchętniej wspierają organizacje pożytku publicznego, działające na rzecz dzieci, chorych, hospicja, bezpieczeństwa (ochotnicze straże pożarne) oraz zwierząt i przyrody.

Warto podkreślić, że jest to najłatwiejsza forma pomocy, nie zajmuje wiele czasu, nie wyciągają z naszej kieszeni dodatkowych środków – pieniądze ściągane są z kwoty, którą musimy zapłacić do urzędu skarbowego, nie ma ograniczeń administracyjnych - każdy z nas może wybrać organizację w dowolnym miejscu w Polsce. Jak widać, ta forma działalności charytatywnej niesie ze sobą same plusy. Tym bardziej zachęcam do lokalnego patriotyzmu i przekazania 1 procenta organizacji pożytku publicznego z Państwa miast, gmin lub sołectw. Chciałbym również podziękować wszystkim darczyńcom, którzy każdego roku pamiętają o sile tego 1 procenta.

Komentarze

  • Zyta 04 kwietnia 2022 17:53Nie ma to jak wchodzić w dupe Tuskowi napewno zostaniesz POsle prawa ręka przyszłego cara polski Tuska jak trzeba mieć zryty beret żeby pisać takie pierdy .No i jeszcze jedno wara od zwykłych ludzi życzę z PO zawsze mieliście ich w D.....E
  • Marek K 04 kwietnia 2022 07:12Wie Pan dlaczego Donald Tusk-wieczny student na koszt nas wszystkich- tak długo studiował historię? On wiedział, że historia wciąż się pisze na nowo a Im dłużej ją będzie studiował tym dłużej państwo będzie musiało łożyć na jedno naukę. Tylko w biednej i zadłużonej Polsce jest możliwe aby studia nie były na kredyt lecz na koszt innych okradanych przez takich jak On gdy dojdą do władzy ,innych długoletnio faktycznie sprawowanych ludzi. Cala ta rodzina Tuskowi jak ostatnio wychodzi na jaw systematycznie żyła z dotacji narodowych. Taki rodzinny sposób na łatwe życie.
  • korekta 03 kwietnia 2022 22:54,słowa powyżej "wyjasni Pan to ponieważ sam bral" to błąd systemu który je tam wsadził bez zamiaru autora postu-przepraszam za błąd systemu ,o Panu w tym temacie nic złego nie sugeruje
  • Sprawa do wyjasnienia 03 kwietnia 2022 22:50Czy wyjaśnił Pan dlaczego syn Donalda Tuska otrzymał z tytułu Covidu wsparcie w wysokości 40000 zł pomimo iz warunkiem było trwałe utrzymanie miejsc pracy dla swoich pracowników a On sam jak wiadomo obecnie pracuje w urzędzie (jako straszny specjalista od malowania przystanków WPK) w Gdańsku czyli tych miejsc pracy nie utrzymał. Jak podają mas media . Dlaczego córuchna Tuska- blogierka -otrzymała 18000zł wsparcia a jego zięć 150 000 kupując po tym fakcie ku zgorszeniu wszystkich -żonce -córce Tuska torebkę za 30000 zł. Tak to więc jest gdy się trwoni kasę i pytanie dlaczego? . A może Ktoś komuś chciał zamknąć usta .Wyjasni Pan to ponieważ sam brał . Mamy teraz więc dwucyfrową inflacyjnej po raz kolejny. Dlaczego uchwaliliście też sobie spec-- ustawę o Waszej podwyższonej gaży. Nie macie za grosz wstydu.
  • jesteście ignorantami 03 kwietnia 2022 22:35). 10-letni chłopiec, który poruszał się na hulajnodze, został potrącony przez kierowcę samochodu osobowego. W momencie wypadku przebywał na przejściu dla pieszych.Pytanie czytelnika do Posłów,czym się różni pieszy wbiegający,wtargajacy na pasach na jezdnię od tego co wjezdza na nią pędem na hulajnode nawet jeżeli to dziecko? Jakim trzeba było być ignorantem aby takie przepisy ruchu ruchu drogowego uchwalić.
  • Marcin 01 kwietnia 2022 08:58On chciał zafundowac nawet 52lata pracy tak aby wielu nie dozylo emrytur, bo nie dożyło nawet tego niższego progu. Czy to jet Poseł ze Śląska? Kogo On reprezenuje ,czyż nie takich nierobów życiowych ,wiecznych studentów, jak Tusk którego nawet dzieci żyły zdotacji Covidowych na koszt tego "szczodrego," lecz głupiego państwa jakim my jesteśmy a które wciąż na taki trwonienie podatków sobie pozwala. Robotnicy pracują a cwaniaki kasują. On też wieczny poseł. Czy On zasluguje w swojej działalności aby być tak długo posłem. Ja twierdzę, że absolutnie nie.
  • Kuba 30 marca 2022 23:14Mnie by zatkalo gdyby Pan POsel zrezygnowal ze swojej gazy i zadeklarował chec pracy przez 50 lat z sobotami swietami jak zafundowac chciał innym i tak zaoszczedzona kase rząd mógł przeznaczyc na ten szczytny cel

Dodaj komentarz