Fot. Dominik Gajda.
Fot. Dominik Gajda.

Głównym celem działalności SOWY jest zwiększenie zainteresowania nauką, rozwijanie poczucia sprawczości i rozbudzenie kreatywności. SOWA promuje ideę uczenia się opartą na samodzielnym poszukiwaniu i odkrywaniu. Metoda ta umożliwia poszerzenie wiedzy, a także wspiera rozwój kompetencji przyszłości, inspiruje, skłania do współpracy.

SOWA to dwie angażujące przestrzenie: pierwsza to sale ekspozycyjne, w których znajduje się 20 angażujących eksponatów, w całości wykonanych przez ekspertów Centrum Nauki Kopernik, ukazujących doświadczalny charakter nauki, dających możliwość samodzielnego eksperymentowania. Druga to Majsternia czyli przestrzeń swobodnego tworzenia, w której odwiedzający otrzymają zestawy do wykonania bez szczegółowej instrukcji. Majsternia to przestrzeń warsztatowa, w której nie ma gotowych eksponatów. Zwiedzający wybiera z menu zestaw składający się z zadania do wykonania i pudełka zawierającego potrzebne materiały. Nie otrzyma od nas instrukcji – z wyzwaniem musi zmierzyć się samodzielnie.

Myślą przewodnią Majsterni jest „Myślisz lepiej, niż myślisz”. Koncentrujemy się tu na sposobie dojścia do rozwiązania, a nie na wyniku naszych działań. Nie chcemy przekazywać konkretnej wiedzy ani umiejętności. Chcemy natomiast, aby zwiedzający poznali lub przypomnieli sobie pewną ścieżkę działania pozwalającą samodzielnie poznawać otoczenie i radzić sobie z rozwiązywaniem problemów.

Od 20 grudnia 2021 roku SOWA jest otwarta dla odwiedzających

W sumie w ciągu pierwszych trzech miesięcy odwiedziło nas 3091 osób, z czego 936 osób to klienci indywidualni, a pozostałe 2155 osób stanowiły grupy zorganizowane. Wśród eksponatów cieszących się największym zainteresowaniem wśród najmłodszych (1-5 lat) jest z pewnością „Usyp mapę” czyli eksponat zawierający piasek kinetyczny oraz „Znikokot” czyli zabawa kolorami. Wśród uczniów szkół podstawowych popularnością cieszą się te eksponaty, w których to dzieci są sprawcami danego zdarzenia, np. „Powietrzna armata”, „Wiszące piłki” czy „Nakręć swój film”. Dorośli natomiast najbardziej lubią te eksponaty, które w zaskakujący sposób pokazują jak działa ludzki mózg, należą do nich „Lustrzane okno”, „Mistrzowie szybkiego zapamiętywania” oraz „Lustrzane odbicie”.

W Majsterni dzieci młodsze najchętniej zmagają się z zadaniami dot. budowy „poduszkowca” i toru przeszkód dla piłki. Wielką frajdą jest dla nich także budowa konstrukcji latającej, którą następnie umieszczają w wielkiej dmuchawie i sprawdzają czy jest w stanie unosić się w powietrzu. Starsi użytkownicy najwięcej czasu spędzają na budowie mostu i katapulty oraz sprawdzają ile przedmiotów jest w stanie utrzymać się na gwoździu, czyli próbują mierzyć się z boxem o nazwie „Równowaga”.

Komentarze

Dodaj komentarz