Archiwum Krzysztof Jaroch Politolog Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Zebrzydowice w Rybniku
Archiwum Krzysztof Jaroch Politolog Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Zebrzydowice w Rybniku

Według badań sondażowych UCE Research i Grupy Blix, najwięcej z nas robi zakupy w ostatnim tygodniu przed świętami, licząc na obniżki cen i promocje. Zakupy w przeważającej większości robimy stacjonarnie i wracamy już do przedkowidowych przyzwyczajeń. Chętnie kupujemy w dyskontach, przede wszystkim ze względu na ich powszechność.

Licząc na promocje nie zwracamy też uwagi na zdarzający się wcześniejszy wzrost „okazyjnych” cen produktów, chociaż coraz bardziej jesteśmy cenowo wrażliwi, zwłaszcza w zakresie artykułów pierwszej potrzeby. Przed świętami zwykle planujemy zakupy, kupując produkty już wypróbowane i mało eksperymentujemy z nowymi. To naturalne w sytuacji tradycyjnego braku przedświątecznego czasu, kiedy nie możemy pozwolić sobie na kulinarne niespodzianki nierzadko przygotowując posiłki dla większej liczby osób.

Już w ubiegłym roku zdecydowana większość gospodarstw domowych znacząco odczuwała wzrost cen, więc bardziej rozważnie przyglądamy się nie tylko świątecznej, ale i codziennej liście zakupów. Tegoroczna Wielkanoc dla ponad jednej trzeciej z nas ma zamknąć się w kwocie nie większej niż 200 złotych na osobę. Nie znaczy to jednak, że będziemy głodować. Wcześniej kupowaliśmy więcej żywności niż było nam potrzebne, a teraz kupujemy bardziej racjonalnie. Obecna sytuacja sprawia, że ograniczamy wydatki obawiając się o przyszłość i bardziej niż zwykle chcemy oszczędzać, jeśli w ogóle mamy takie możliwości. Jest już pewne, że wojna za wschodnią granicą poważnie wpłynie na rynek żywności. Ukraina produkowała i eksportowała dużą jej ilość, a dzisiaj możliwości wytwarzania tam produktów spożywczych są poważnie ograniczone. Ich ceny w najbliższym czasie będą więc rosły.

Czas kończącej się pandemii, wojna w Ukrainie i rosnące raty kredytów złotówkowych z pewnością nie sprzyjają dobrym nastrojom na nadchodzące święta. Życzę jednak, by były one dla Państwa pełne pokoju, zdrowia, rodzinnego ciepła i nadziei na lepszy czas. Życzę dobrej Wielkanocy!

Komentarze

Dodaj komentarz