Pixabay.com
Pixabay.com

Jak podaje Barometr Providenta, na przygotowanie tegorocznych świąt Wielkiejnocy, Polacy planują wydać średnio 535 zł. Największe wydatki przewidują osoby powyżej 55 roku życia – ich świąteczny budżet zakłada koszty na poziomie ponad 650 zł. Dużo bardziej oszczędne są z kolei osoby najmłodsze, których średnie wydatki w związku z Wielkanocą wyniosą nie więcej niż 450 zł. Co więcej, aż 42% badanych w najmłodszej grupie wiekowej planuje na święta wydać maksymalnie 200 zł.   

- Tegoroczny świąteczny budżet jest jedynie o 57 zł wyższy niż w roku 2021, kiedy to deklarowaliśmy średnie wydatki na poziomie 478 zł. Zniesienie ograniczeń związanych z pandemią sprawia, że powoli staramy się wracać do normalnego życia, w tym tradycyjnych, świątecznych spotkań z rodziną. Biorąc pod uwagę wzrost cen produktów spożywczych, Polacy w tym roku muszą się jednak nastawić na wyższe wielkanocne wydatki lub nieco mniejsze zakupy – tłumaczy Katarzyna Gaweł z rankomat.pl.

Coraz wyższe ceny w sklepach zauważamy już niemal codziennie. Zdrożały podstawowe produkty, dlatego też przygotowanie świąt będzie droższe. Według portalu Dlahandlu.pl, za opakowanie zawierające 10 jajek trzeba zapłacić średnio 6,39 zł. W zeszłym roku było to jednak 5,41 zł. Co najmniej o kilkanaście procent zdrożały także: pieczywo, warzywa oraz mięso czy wędliny. 

 

Źródło: rankomat.pl, dlahandlu.pl

Komentarze

Dodaj komentarz