Archiwum Łukasz Kohut Poseł do Parlamentu Europejskiego, Politolog, Fotograf
Archiwum Łukasz Kohut Poseł do Parlamentu Europejskiego, Politolog, Fotograf

Odbywają się w nim wtedy przez calutki rok różnego rodzaje wydarzenia kulturalne i społeczne. Następuje rewitalizacja wielu miejsc, inwestycje i miasta otrzymują bardzo duże wsparcie finansowe na ten czas. I chociaż Katowicom nie udało się ostatnim razem – w 2016 roku stolicą został Wrocław, to i tak kolosalnie się rozwinęły w związku z samym ubieganiem się o ten tytuł. To właśnie wtedy powstała większość nowej infrastruktury kultury w mieście i doszło do absolutnej rewolucji wizerunkowej miasta.

Tym razem jesteśmy silniejsi. Mamy dodatkowo miasta zamontowane w większym organizmie samorządowym – w Metropolii GZM. Odbyłem w tej sprawie prawdziwy tour po samorządach, spotkałem się od początku kadencji z włodarzami ponad 20 miast. I wszędzie spotkałem się z wielkim entuzjazmem w tej sprawie i ze zrozumieniem. Obecnie trwają ostatnie ustalenia techniczne na poziomie eksperckim, ale jesteśmy dosłownie w przededniu ogłoszenia przystąpienia do tej nowej rywalizacji. I musimy to zrobić ponad podziałami politycznymi, do czego namawiam innych polityków i samorządowców w województwie.

Mam nadzieję, że wygramy ten konkurs, a miasta Metropolii GZM – tak te śląskie, jak i zagłębiowskie pokażą wielką moc, bo nie ma drugiego regionu Polski z takim potencjałem i z takimi możliwościami.

Ja ze swojej strony będę przez cały czas służył pomocą – tak w regionie, jak i na arenie międzynarodowej. Jestem już zresztą w kontakcie z włodarzami norweskiego Bodø i austriackiego Bad Ischl – miast, które ten prestiżowy tytuł otrzymają w 2024 roku.

Przez lata mówiono nam, że „śląska to może być najwyżej kiełbasa”.

Ciężką pracą udowodnimy, że nie jest to prawda.

Komentarze

Dodaj komentarz