Archiwum Marek Krząkała Poseł na Sejm RP, Platforma Obywatelska
Archiwum Marek Krząkała Poseł na Sejm RP, Platforma Obywatelska

W kontekście wojny w Ukrainie oczy demokratyczej i zjednoczonej Europy zwrócone są dziś w stronę Francuzów. Przewaga Macrona, odgrywającego znaczącą rolę w kształtowaniu polityki sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji nad kontrowersyjną, nastawioną prorosyjsko Le Pen jest obecnie symboliczna. Wszyscy pamiętamy w jaki sposób była ona przyjmowana w Warszawie w grudniu ub. roku podczas szczytu partii narodowo-konserwatywnych. PiS w ten sposób postawił się w jednym szeregu w gronie europejskich partii, których poglądy dotyczące Rosji są de facto wbrew interesom i bezpieczeństwu Polski. Miał już wtedy świadomość, że wojna na Ukrainie jest nieunikniona.

Warto dodać, że w 2014 roku, kiedy Krym został zaanektowany przez Rosję, Le Pen otrzymała 9 mln euro z rosyjskiego banku, który miał powiązania z Kremlem. Manewr ten powtórzyła również w tegorocznych wyborach, tym razem w banku węgierskim. Dużym echem odbiła się jej wypowiedź o poparciu sankcji wobec Rosji, z wyjątkiem tych, które dotyczą dostaw ropy i gazu. Co ciekawe w Europie takie stanowisko prezentują jeszcze orbanowskie Węgry, a szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjártó potwierdził, że Budapeszt jest przeciwny nakładaniu na Rosję sankcji energetycznych, o które obecnie trwa walka w Unii Europejskiej, a popiera je Polska.

Nikt nie ma wątpliwości, że zarówno Orban, jak i Le Pen reprezentują dziś w Europie stronników Putina.

A co obiecuje Le Pen Francuzom? Lepsze wynagrodzenia, zachowanie wcześniejszego wieku emerytalnego, czy podniesienie płacy miminalnej – dokładnie tak, jak życzy sobie większość wyborców. Zapowiada także zmianę konstytucji, wywrócenie systemu wyborczego, wprowadzenie zasady priorytetu narodowości w urzędach, czy w przyznawaniu mieszkań socjalnych. Mimo, że po masakrze w Buczy skrytykowała Putina, to jednocześnie wizje Marine Le Pen wzmacniają eurosceptyczne i prawicowo-populistyczne ruchy, które wpływają negatywnie na jedność i integralności Unii Europejskiej.

PiS ma dziś problem, bowiem związał się z ugrupowaniami, które rozrywają jedność europejską i wspierają proputinowską Rosję. Mamy słabego premiera i bardzo słabą pozycję Polski w Radzie Europejskiej. Szkoda, że premier Morawiecki nie jest w stanie przekonać naszych sojuszników, partnerów z UE, by byli jeszcze bardziej odważni w nakładaniu sankcji na Rosję. Mści się na rządzie to, że nie wycofuje się z łamania praworządności. Frustrację ze swojego braku sprawczości Morawiecki okazuje na Facebooku, krytykuje prezydenta Macrona tuż przed I turą wyborów we Francji i kanclerza Scholza za brak odważnych posunięć. Sam za to wciąż sprowadza do Polski węgiel, gaz, LPG i ropę z Rosji. Ciężarówki z towarami przestały przekraczać granicę polsko-białoruską dopiero po decyzji Komisji Europejskiej, a nie polskiego rządu. To przykre patrzeć jak niewiele dziś znaczymy na arenie międzynardowej, a wojna w Ukrainie pokazała, jak PIS tragicznie dobrał swoich przyjaciół i sojuszników. Jeżeli chcemy się obronić przed Rosją, musimy mówić jednym głosem w Unii i NATO. Innego scenariusza dla nas nie ma.

Komentarze

 • supermek2684 25 kwietnia 2022 13:49FRANCJA TO KRAJ VICHY KOLABOROWALI Z HITLEREM i PUTINEM TEZ INTERESY ROBIA FRANCJA TO KRAJ PROROSYJSKI !
 • supermek2684 25 kwietnia 2022 13:48NIE TYLKO LE PEN WY TEZ ZAKCEPTOWALISCIE ROSYJSKIE DAZENIA OKUPACYJNE WIDAC NAWET TE FAKTY ZAMILCZEC LATWO ! 2014 2009 CO MOWILISCIE GRUZJI i KRYMIE LATWO ZAPOMNIEC TRUDNO PRZYPOMINAC JACY WY BYLISCIE Z TUSKIEM PRZYJACIELAMI PUTINA TAKIESA FAKTY MIEDZYNARODOWE !!
 • supermek2684 25 kwietnia 2022 13:44NIC DLA MNIE DO POLAKOW NIE MACIE DO ZAOFEROWANIA NAWET WYBORCZE GOWNO MICHNIKA MOWI ULEGLISCIE POPULIZMOWI MOWIA EKSPERTY JAK LESZCZYNA TO GLUPKIE TOTALNE ! POLSKA TO KRAJ NIEPODLEGLOSCIOWY ZAPAMIETAJ ZALOSNY CHCIWY DRANIU !
 • supermek2684 25 kwietnia 2022 13:43TUSKOWIDY ZALOSNI PACHOLKOWIE FRANCJI NIEMIEC ROSJI !! TYLKO WY DONOSICIE NA RZAD WYBRANY DEMOKRATYCZNIE PRZY WYSOKIEJ FREKWENCJI PER KRZAKAŁA TE PISEMNE GADKI SA ZALOSNE PELNE ZAWISCI i POGARDY DO PARTI PIS KACZYNSKIEGO NIC NORMALNEGO TE FELIETONY POSŁA MARKA KRZAKAŁY JAK TU DOWALIC PISOWI NIC DLA MNIE DO POLAKOW NIE MACIE DO ZAOFEROWANIA NAWET WYBORCZE GOWNO MICHNIKA MOWI ULEGLISCIE POPULIZMOWI MOWIA EKSPERTY JAK LESZCZYNA TO GLUPKIE TOTALNE ! POLSKA TO KRAJ NIEPODLEGLOSCIOWY ZAPAMIETAJ ZALOSNY CHCIWY DRANIU !
 • supermek2684 25 kwietnia 2022 13:42 TO WY BYLISCIE OPLACANYMI SLUGUSAMI OD ZALOZENIA PARTI KLD NAWET PER PISKORSKI TO MOWIL ZE W REKLAMOWKACH DOSTAWALISCIE GOTOWECZKE -TZW KANAPECZKI FINANSOWE CZY POZWALISCIE PODOBNO ZA POMOWIENIA NIE SŁYSZALEM ZE BYSCIE WEZWANIA SADOWE ROBILI PISKORSKIEMU BO TO CO GADA TO OCZYWISTE FAKTY TUSKOWIDY ZALOSNI PACHOLKOWIE FRANCJI NIEMIEC ROSJI !! TYLKO WY DONOSICIE NA RZAD WYBRANY DEMOKRATYCZNIE PRZY WYSOKIEJ FREKWENCJI PER KRZAKAŁA TE PISEMNE GADKI SA ZALOSNE PELNE ZAWISCI i POGARDY DO PARTI PIS KACZYNSKIEGO NIC NORMALNEGO TE FELIETONY POSŁA MARKA KRZAKAŁY JAK TU DOWALIC PISOWI NIC DLA MNIE DO POLAKOW NIE MACIE DO ZAOFEROWANIA NAWET WYBORCZE GOWNO MICHNIKA MOWI ULEGLISCIE POPULIZMOWI MOWIA EKSPERTY JAK LESZCZYNA TO GLUPKIE TOTALNE ! POLSKA TO KRAJ NIEPODLEGLOSCIOWY ZAPAMIETAJ ZALOSNY CHCIWY DRANIU !
 • supermek2684 25 kwietnia 2022 13:40PIS KACZYNSKI i PREMIER MORAWIECKI PREZYDENT DUDA ROWNIEZ Z KAZDYM SIE DOGADA Z KAZDYM RZADEM JAKBY SIE NIE LICZYLA TO W ZADNYM KRAJU BY NIE PRZYJMOWANI BYLI MACIE PLATFORMIOKI KOMPLEKSY Z IDEA EUROPY TYLKO IDEOLOGICZNE MRZONKI O FEDERALIZMIE WSPOLNEJ EUROPIE NIEROWNOSCI SPOLECZNEJ TO WY BYLISCIE OPLACANYMI SLUGUSAMI OD ZALOZENIA PARTI KLD NAWET PER PISKORSKI TO MOWIL ZE W REKLAMOWKACH DOSTAWALISCIE GOTOWECZKE -TZW KANAPECZKI FINANSOWE CZY POZWALISCIE PODOBNO ZA POMOWIENIA NIE SŁYSZALEM ZE BYSCIE WEZWANIA SADOWE ROBILI PISKORSKIEMU BO TO CO GADA TO OCZYWISTE FAKTY TUSKOWIDY ZALOSNI PACHOLKOWIE FRANCJI NIEMIEC ROSJI !! TYLKO WY DONOSICIE NA RZAD WYBRANY DEMOKRATYCZNIE PRZY WYSOKIEJ FREKWENCJI PER KRZAKAŁA TE PISEMNE GADKI SA ZALOSNE PELNE ZAWISCI i POGARDY DO PARTI PIS KACZYNSKIEGO NIC NORMALNEGO TE FELIETONY POSŁA MARKA KRZAKAŁY JAK TU DOWALIC PISOWI NIC DLA MNIE DO POLAKOW NIE MACIE DO ZAOFEROWANIA NAWET WYBORCZE GOWNO MICHNIKA MOWI ULEGLISCIE POPULIZMOWI MOWIA EKSPERTY JAK LESZCZYNA TO GLUPKIE TOTALNE !
 • supermek2684 25 kwietnia 2022 13:30TO WY MACIE PROBLEMY BO BEZ KORYTA Z WASZ MOZGI SA ZAWISTNE i CHCIWE PO TRUPACH DO WLADZY NIEDOCZEKANIE WASZE !
 • supermek2684 25 kwietnia 2022 13:28 WASZ OPOZYCYJNYCH KLAKIEROW FRANCJI i NIEMIEC ROSJI TEZ BEZ ZNACZENIA !! TO ZA WASZYCH RZADOW PO PSL 2009-2015 BYLISMY SLUGUSAMI MOSKWY i BERLINA TO SA FAKTY FOLKSDOJCZE NIEMIECKO -ROSYJSKIE JA BEZPARTYJNY PRAWDZIWY POLAK RYBNIK REGION GORNOSLASKIE LUKASZ 37 LAT
 • supermek2684 25 kwietnia 2022 13:25FELITETONY KLAKIERA MACRONA PROROSYJSKIEGO PRZYJACIELA POZDROW GO! i ZAPYTAJ SIE SWOJEGO FRANCUZA O INTERESY MILITARNE Z FEDERACJA ROSYJSKA TO SAMO NIEMCY SA WSPOLNIKAMI PUTINA OSOBNNIKU PER KRZAKALA i POZDROW SWOJEGO SPRZEDAWACZYKA DONALDA T TWOJEGO WODZA PARTI ANTYPOLSKIEJ BO ZAROBIL JAKO KEITELOWY SLUGUS MERKEL WEBBERA I POLSKA MA POZYCJE WIELKA W SWIECIE PRZYPOMINAM PREZYDENTA BIDENKA i PREMIERA ANGLI JOHNSONA MAMY TERAZ WYSOKA POZYCJE i TO WASZ PARTYJNY PODZDZEGACZU ANTYPOLSKI ZALOSNY POLITYCZNI BANKRUCI OBY POLACY WYBRALI PIS-OWCOW NIZ WASZ OPOZYCYJNYCH MATOLKOW BEZ ZNACZENIA !! TO ZA WASZYCH RZADOW PO PSL 2009-2015 BYLISMY SLUGUSAMI MOSKWY i BERLINA TO SA FAKTY FOLKSDOJCZE NIEMIECKO -ROSYJSKIE
 • Annna 24 kwietnia 2022 10:43Pozdrowienia dla zwykłego emeryta który będzie miał 65 tysięcy emerytury Donalda Tuska szefa PO widać .Życzę każdemu mieć takiego szefa jak Krząkała no ale za wszystko winny PiS bo kto by inny prawda panie Krząkała
 • PO szli won 24 kwietnia 2022 04:55PO i Tusk wspierają Niemcy Krząkała twoje felietony to ŻENADA jeszcze chwile i dorwiecie się do władzy niebu się

Dodaj komentarz