unsplash.com
unsplash.com

Duża różnorodność typów ładowarek do różnych urządzeń przenośnych powoduje niedogodności dla konsumentów i powoduje powstawanie ton zbędnych odpadów elektronicznych. Aby osiągnąć cele środowiskowe i obniżyć koszty, od 10 lat Parlament Europejski forsuje wprowadzenie uniwersalnej ładowarki do przenośnych urządzeń elektronicznych. Chociaż niektóre firmy wdrożyły dobrowolne inicjatywy, które ograniczyły liczbę typów ładowarek, okazało się, że są one niewystarczające do osiągnięcia celów UE w zakresie ograniczenia e-odpadów.

Istotny krok naprzód został wykonany 20 kwietnia, kiedy Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów Parlamentu Europejskiego zatwierdziła wniosek Komisji w sprawie wprowadzenia znormalizowanej ładowarki do telefonów komórkowych i innych małych urządzeń elektronicznych, takich jak tablety, czytniki e-booków, inteligentne kamery i urządzenia elektroniczne do noszenia.

Według badania Komisji Europejskiej z 2019 roku, 84% konsumentów napotkali problemy z ładowarkami do telefonów w ciągu ostatnich dwóch lat.

O co proszą europarlamentarzyści?

Posłowie zaproponowali kilka ulepszeń w stosunku do propozycji Komisji, m.in.:

Uwzględnić więcej urządzeń. Wniosek Komisji obejmuje telefony komórkowe, tablety, aparaty cyfrowe, słuchawki, przenośne konsole do gier wideo i przenośne głośniki. Posłowie wzywają do dodania takich urządzeń jak czytniki e-booków, laptopów o niskim poborze mocy, mysz, klawiatur, oraz smartwatchów.

Wymagania ładowania indukcyjnego. Aby nadążyć za nowymi technologiami, posłowie proponują ujednolicenie rozwiązań związanych z ładowaniem oraz włączenie do przepisów najbardziej odpowiednich technologii i standardów.

Zakup nowego urządzenia bez ładowarki. Nowe prawo przewiduje oddzielenie urządzeń od ładowarek, dając konsumentom możliwość zakupu nowego urządzenia z odpowiednią ładowarką lub bez. Posłowie domagają się, aby domyślnie urządzenia kupować bez ładowarki i wskazanie, czy jest ona dołączona, czy nie.

Poprawa nadzoru rynku. Posłowie chcą, aby nowe przepisy obejmowały gwarancje dotyczące produktów niezgodnych.

Monitorowanie nowych technologii. Posłowie proponują monitorowanie nowych technologii, aby umożliwić przegląd stosowania przepisów w świetle nowych technologii ładowania.

Przyśpieszenie wdrożenia nowych zasad. Posłowie proszą o przyznanie państwom UE, roku na wdrożenie nowego prawa, zamiast dwóch lat proponowanych przez Komisję.

Czy UE uda się osiągnąć cel i sprawić, aby kabel USB-C stał się standardem do ładowania małych urządzeń elektronicznych?

Baner reklamowy

Komentarze

Dodaj komentarz