Fot. M. Koczy
Fot. M. Koczy

Budynek harcerzy-wodniaków, dzięki przebudowie zrealizowanej w ramach ogólnomiejskiego budżetu obywatelskiego 2018, stał się obiektem pozwalającym na całoroczną pracę z dziećmi i młodzieżą z Rybnika, poprzez cotygodniowe zbiórki, biwaki oraz letnie obozy szkoleniowe z zakresu żeglarstwa i wioślarstwa. Wojna za naszą wschodnią granicą i konieczność zaopiekowania się uciekającymi przed nią ludźmi sprawiła, że rybniccy wodniacy stanęli na wysokości zadania i udzielili schronienia potrzebującym uchodźcom z Ukrainy na terenie swojej stanicy

Dzięki temu, przez przytulne i gościnne progi stanicy 6 HDŻ przewinęło się już przeszło 190 potrzebujących schronienia Ukraińców – w większości kobiet i dzieci. Ukraińscy uchodźcy przebywają tam rotacyjnie (do 38 osób) ponieważ harcerze oraz przyjaciele drużyny starają się na bieżąco szukać im domów, w których mieliby lepsze warunki. W stanicy goście mają zapewnione pełne wyżywienie (obiady w formie cateringu, śniadania i kolacje - szwedzki stół, coś słodkiego). Śpią na łóżkach polowych (z kompletem pościeli), mają dostęp do łazienek, prysznicy, kuchni, pralni z suszarnią, darmowego internetu, ksero. Mają również zapewnione środki higieny osobistej, podstawowe leki, chemię, koce. Dla dzieci przygotowano kącik zabaw.

- Na stanicy przebywa cały czas minimum dwóch wolontariuszy, którzy pomagają osobom przyjezdnym. Wolontariusze zajmują się przygotowaniem posiłków, sprzątaniem, opiekują się dziećmi, pomagają w praniu oraz na bieżąco szukają im domów do stałego zakwaterowania – mówi pwd. Marzena Bluszcz, Skarbnik Hufca Ziemi Rybnickiej.

Wodniacy i wolontariusze wspierają jak mogą ukraińskich gości. Organizują wycieczki, zabawy i śpiewogrania – wszystko po to, by z jednej strony po prostu wypełnić im wolny czas, z drugiej jednak, by pomóc zapomnieć (zwłaszcza najmłodszym) o grozie, którą pozostawili za sobą, uciekając z ogarniętych wojną miast Ukrainy.

Jak możesz pomóc stanicy?

Organizacyjnie: Dzięki pomocy wielu ludzi, udało się uzbierać również liczne dary oraz środki pierwszej potrzeby. Jednak brakuje domu, pracy, stałego miejsca… Jeżeli jesteś w stanie przyjąć rodzinę pod swój dach lub znasz kogoś, kto ma taką możliwość, zadzwoń pod numer telefonu +48 691 574 022 lub napisz wiadomość na Facebooku 6 Harcerska Drużyna Żeglarska

Finansowo: wpłacając dowolną kwotę na konto Chorągwi Śląskiej - 71 1020 2313 0000 3002 0599 6220, koniecznie z dopiskiem „Ukraina Stanica Rybnik” https://slaska.zhp.pl/ukraina-2/.

Komentarze

Dodaj komentarz