Fot. UM Wodzisław Śląski
Fot. UM Wodzisław Śląski

Wstąp do Raciborza

W dolinie Odry można zobaczyć wiele przyrodniczych skarbów z Rezerwatem Łężczok na czele. Mówi się, że połowa ptaków, podróżująca z południa na północ zatrzymuje się tutaj wokół moczar i rozlewisk rezerwatu. W ogóle sama Brama Morawska, na której leży Racibórz to ciekawe miejsce, przez które "wita" się z Polską wiosna. Stąd pomysł założenia Arborentum Bramy Morawskiej w Lesie Obora koło Raciborza. To ciekawy obiekt botaniczno-dentdologiczny ze ścieżką edukacyjną i miejscem idealnym na krótką wycieczkę rodzin z dziećmi. Większość terenu Arboretum to naturalny las, gdzie przyroda kształtuje się w naturalny sposób. W wybranych miejscach pracownicy Arboretum prowadzą i pielęgnują nasadzenia kolekcyjne. Arboretum posiada kolekcję irysów, liliowców, róż, pnączy, rodzimych roślin polskich, lilaków, berberysów, roślin wodnych i błotnych, roślin cebulowych oraz roślin miododajnych (Pożyteczne Grządki). Największą kolekcją na terenie Arboretum jest Zaczarowany Ogród. 

W drodze powrotnej warto chwilę się zrelaksować i wstąpić do SPA LASKOWO. Chwila odprężenia przyda się każdemu.

Adres: Markowicka 17, 47-400 Racibórz.

Rudy czekają na Ciebie!

Mając chwilę wolnego czasu warto wstąpić do Rud i zobaczyć Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy. Cystersi zostali sprowadzeni na te tereny w XIII w. W ogromnym stopniu przyczynili się do rozwoju wielu dziedzin życia w tym rejonie, zakładali m.in. szkoły, zakłady pracy jak hutę szkła, kuźnie, fabrykę kos i drutu. Trudnili się hodowlą, pszczelarstwem, rolnictwem, winiarstwem. Wytyczali drogi, stawy i osiedla. Dziś turyści i pielgrzymi przybywają do Rud nie tylko dla pięknych widoków, zabudowań klasztornych, czy barokowej rezydencji pałacowej, ale przede wszystkim do XIII – w. Kościoła Wniebowzięcia NMP stanowiącego Sanktuarium Matki Bożej Rudzkiej.

W Rudach znajdziemy też kolej wąskotorową. Została udostępniona do zwiedzania w 1994 r., a w tutejszym skansenie zgromadzono lokomotywy i wagony. Obiektami opiekowało się pierwotnie stowarzyszenie społeczne, obecnie zaś Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej. Oprócz zwiedzania skansenu atrakcją jest przejazd kolejką lub drezyną na zachowanym, parokilometrowym odcinku. Na terenie stacji znajduję się także park linowy, miejsce na grilla i ognisko oraz punkt gastronomiczny. Kolej Wąskotorowa w Rudach od 2006 r. znajduje się na śląskim Szlaku Zabytków Techniki.

Adres: ul. Raciborska 10, 47-430 Rudy.

Zalew Rybnicki

To miejsce, które zna właściwie każdy. Szczególnie wiosną i latem przyciąga wielu rybniczan jak i mieszkańców pozostałych miejscowości w regionie. Zalew rozciąga się na 550 ha powierzchni. Utworzono go w 1971 r. poprzez spiętrzenie wód rzeki Rudy, Jest używany do chłodzenia turbin pobliskiej elektrowni. Wskutek wpuszczania ciepłej wody do akwenu nie zamarza on zimą, a od kwietnia do października temperatura nie spada w nim poniżej 15 stopni C. Mikroklimat sprawia, że zimuje tu wiele gatunków ptaków. Oprócz podstawowych funkcji zbiornik ma także znaczenie przeciwpowodziowe. To raj dla wędkarzy. Rekordowy sum złapany w Zalewie Rybnickim mierzył ponad 2,5 metra i ważył 100 kg! Przyciąga także amatorów sportów wodnych, jak kajakarstwo, żeglarstwo czy windsurfing. Na brzegu znajduje się pole campingowe, baza noclegowa i gastronomiczna.

Adres: ul. Rudzka 244, 44-292 Rybnik.

Baszta Rycerska 

Na historycznym Grodzisku, jednej z najstarszych części Wodzisławia Śląskiego, dawniej znajdował się zameczek myśliwski. Obecnie jedyna zachowana część obiektu - Baszta Rycerska stanowi skarb ziemi wodzisławskiej oraz atrakcję turystyczną miasta. Edward Brauns, ówczesny właściciel miasta na przełomie lat 1867-68 postanowił wznieść w leśnych terenach Grodziska zameczek myśliwski przypominający stare założenie zamkowe. Po śmierci fundatora w 1881 roku obiekt stopniowo popadał w ruinę, a po pewnym czasie zabudowa, która przyległa do wieży uległa całkowitemu zniszczeniu. W 2021 roku oddano do użytku wyremontowaną Basztę Rycerską, która zyskała wieżę widokową, otwartą co roku w sezonie wiosenno-jesiennym bezpłatnie dla turystów. Aby dostać się na górę należy pokonać 59 schodów, skąd na szczycie można podziwiać okazałą panoramę miasta.

Przy okazji wizyty w Baszcie, warto zajrzeć do restauracji Staropolskie Smaki, gdzie można spróbować pysznych smaków dzieciństwa!

Adres: ul. Grodzisko, 44-300 Wodzisław Śląski.

Uzdrowisko w Jastrzębiu-Zdroju

To miejsce, które warto odwiedzić będąc w okolicy Jastrzębia-Zdroju. Obok zakładów zdrojowych, w Bad Königsdorff-Jastrzemb na początku lat 60. XIX w. wzniesiono Pijalnię Wód, Dom Zdrojowy, budynek Łazienek I. Jastrzębie stało się modnym kurortem dla arystokracji pruskiej i polskiej. Przełomowy okazał się 1896 r., gdy uzdrowisko nabył lekarz Mikołaj Witczak. Polska przedwojenna przyniosła Zdrojowi rozkwit: zbudowano nowe sanatoria, basen i pensjonaty. W czasie wojny naziści utworzyli tu Miasto Matek dla Niemek i szpitale wojskowe. Budynek Domu Zdrojowego, wzniesiony w 1862 r., należy dziś do MOK - mieści salę teatralną, galerię i restaurację. Zachowały się także budynki dziecięcych zakładów zdrojowych: katolickiego, żydowskiego i ewangelickiego - w tym ostatnim jest hotel i restauracja "Dąbrówka". W muszli koncertowej nadal odbywają się wydarzenia muzyczne.

Adres: Ul. Witczaka 6, 44-330 Jastrzębie-Zdrój.

Zabytkowe familoki w Czerwionce

Malownicze osiedle jest jedną z wizytówek Czerwionki-Leszczyn w powiecie rybnickim. To jeden z przykładów zabudowy robotniczej, która powstała w latach 1899-1916. Murowane budynki reprezentują charakterystyczny dla Górnego Śląska typ tzw. familoków i wraz z uliczkami tworzą niepowtarzalny klimat, wzbudzający zainteresowanie przyjezdnych. Osiedle liczy w sumie 98 budynków. Ich ozdobne elewacje mają wiele ozdobnych detali architektonicznych. Zachowane w praktycznie niezmienionym kształcie osiedle stanowi jedno z najbardziej interesujących i unikatowych w regionie, dlatego też w 1994 r. znalazło się w rejestrze zabytków.

Adres: Adama Mickiewicza, 44-230 Czerwionka-Leszczyny.

Amerykański Park Rozrywki Twinpigs w Żorach

Wyjątkowy w skali województwa, osadzony w amerykańskim klimacie. To nie tylko kowbojskie miasteczko, ale przede wszystkim rodzinny park rozrywki z licznymi atrakcjami przewidzianymi dla szerokiej grupy odbiorców. "Zabierz rodzinę w podróż po Ameryce!" - zachęca Twinpigs. Odwiedzicie tu m.in: rajskie Hawaje, gorący Meksyk i szalone Las Vegas. Zabawa trwa przez cały sezon. W upalne dni dzieci szaleją na parkach linowych w strefie leśnej, a podczas deszczu oglądają filmy 360 stopni. Można tu wspiąć się na krater wulkanu i wejść do indiańskiego tipi. Poznać historię Ameryki i sprawdzić, co mówił o sobie Neil Armstrong.

Adres: Katowicka 24, 44-240 Żory.

Zabytkowa Kopalnia Ignacy

To industrialne centrum kultury, które umiejętnie łączy funkcje muzealne i atrakcyjne wydarzenia artystyczne i kulturalne. Dzięki opiece miasta Rybnika oraz środkom europejskim Kopalnia Ignacy ponownie budzi się do życia. Gruntowną rewitalizację przeszła stolarnia zaadaptowana na cele muzealne i maszynownia szybu "Głowacki", gdzie zwiedzający podziwiać mogą unikatową parową maszynę wyciągową z 1900 r.  Zabytkowa Kopalnia Ignacy jest instytucją kultury miasta Rybnika. Wchodzi w skład Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, najciekawszej trasy turystyki industrialnej w Polsce, oraz Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego ERIH, sieci współpracy obiektów poprzemysłowej w Europie.

Tuż po zwiedzeniu kopalni, warto wstąpić na coś pysznego do restauracji Bravita Cafe!

Adres: Ignacego Mościckiego 3, 44-273 Rybnik.

Gdy pogoda nie sprzyja

A co zrobić, gdy za oknem pada? Tu mamy do dyspozycji bogatą ofertę domów kultury, kin oraz hal sportowych, gdzie odbywają się liczne wydarzenia. W szczególności warto sprawdzić repertuar Domu Kultury w Boguszowicach, gdzie odbywa się wiele ciekawych wydarzeń. 

Tym, którzy mają ochotę się poruszać, polecamy z kolei wizytę w klubach fitness.  To właściwie ostatni moment, by zrobić formę na lato!

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz