fot. Dominik Gajda.
fot. Dominik Gajda.

Gdyby spojrzeć na te prace z bliska, można byłoby zauważyć, wiele z nich zostało przygotowanych przez profesjonalistów. Zachwycają swoją formą, precyzją i pomysłem. Dla wielu będzie zaskoczeniem, że wykonały je osoby z niepełnosprawnościami. Autorami prac są uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy oraz niepełnosprawni mieszkańcy domów pomocy społecznej – również z powiatu wodzisławskiego. Prace zostały zgłoszone w pięciu kategoriach: malarstwo i witraż, grafika i rysunek, rzeźba kameralna i płaskorzeźba, tkanina i aplikacja oraz fotografia. Wykonane zostały różnymi technikami takimi jak np. filcowanie, quilling, makrama.

- Celem konkursu był rozwój osobisty osób niepełnosprawnych, a także zwrócenie uwagi opinii publicznej na walory artystyczne sztuki nieprofesjonalnej. W swoich pracach artyści wyrażają przede wszystkim siebie, swoje uczucia i emocje. Dzieła artystów z niepełnosprawnościami powstają w wielkim trudzie i skupieniu, wymagają dużej cierpliwości i precyzji, pokonywania własnych ograniczeń, ale jednocześnie ich tworzenie daje im ogromną satysfakcję - podkreśla Wojciech Raczkowski z wodzisławskiego starostwa powiatowego.

Podczas wernisażu, który odbył się w piątek 6 maja, starosta Leszek Bizoń podkreślał, samorząd powiatowy robi wiele w zakresie troski o prawa osób niepełnosprawnych.

- Często bowiem nie zdajemy sobie sprawy, że osoby z niepełnosprawnościami to po prostu ludzie, z którymi mamy kontakt każdego dnia – w pracy, w szkole, gdziekolwiek pójdziemy. Osoby z niepełnosprawnościami to takie same osoby jak pozostali członkowie naszego społeczeństwa – mają swoje marzenia, swoje smutki i radości. Chcą uczestniczyć w kulturze, sporcie i innych sferach aktywności. Dlatego tak ważna jest edukacja w tym zakresie, zwiększanie społecznej świadomości, ale i uwrażliwianie nas wszystkich na problemy tych osób i stojące przed nimi wyzwani – powiedział szef powiatu.

W podobnym tonie wypowiadał się przybyły na miejsce dyrektor śląskiego oddziału PFRON.

- Musimy pamiętać, że posiadamy te same pragnienia, spostrzeżenia i chcemy razem współistnieć. Kiedy nasza wystawa była pokazywana w muzeum w Częstochowie, obejrzało ją ponad 10 tysięcy osób. Wszyscy byli zachwyceni formą, kształtem, kolorem, ale również podkreśleniem tego co najważniejsze - jej wyrazem. PFRON łamie stereotypy i jest po to, żeby wszyscy, którzy z różnych przyczyn są niepełnosprawni, mogli w pełni uczestniczyć w życiu społecznym, zawodowym i rodzinnym. Niestety, jeszcze bardzo wiele osób nie zauważa, że osoby niepełnosprawne są takie same jak my, pełnosprawni - mówił Jan Wroński.

Wystawę w Rydułtowskim Centrum Kultury można oglądać do 22 maja, od poniedziałku do piątku w godzinach 8.30-19.30, a w soboty i niedziele od 16.00 do 20.00. Wstęp wolny. 

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz