Archiwum.
Archiwum.

Geneza Święta Ogniowego sięga tragicznego pożaru z 11 maja 1702 roku, który strawił znaczną część miasta. Od tego czasu, co roku uliczkami żorskiej starówki przechodzi tradycyjna procesja, organizowane są także wydarzenia towarzyszące. Obchody rozpoczną się o godz. 17:30. Właśnie wtedy, na żorskim rynku rozpocznie się uroczysty apel strażacki. Główną część Święta Ogniowego zapoczątkuje msza w kościele pw. św. Filipa i Jakuba w Żorach o godzinie 19:30.

- Następnie tłumy mieszkańców i gości przejdą uliczkami starego miasta w uroczystej procesji. Niezwykły klimat tego wydarzenia podkreślą setki płonących pochodni - zachęca Adrian Lubszczyk, naczelnik wydziału promocji, kultury i sportu.

Nie zabraknie również muzycznego akcentu. O godzinie 21:00 na scenie ustawionej na żorskim rynku pojawi się jeden z najpopularniejszych zespołów muzycznych w Polsce – grupa LemON. Z kolei o godzinie 22:30, już po raz dziewiąty wystartuje Żorski Bieg Ogniowy. Ponad 600 biegaczy przemierzy trasę o długości 5 km, prowadzącą ulicami starówki. Start i meta biegu znajdą się przy ul. Męczenników Oświęcimskich.

Żorskie kamienice nocą

W środę 11 maja, w trakcie miejskiego Święta Ogniowego, będzie można obejrzeć wyjątkową wystawę "Żorskie kamienice nocą". To autorskie dzieła - miniatury żorskich kamienic, w wyjątkowej nocnej wystawie, oświetlonych światłem ledowym i żywym ogniem. Prace powstały podczas warsztatów ceramicznych, a każdy uczestnik samodzielnie, lecz pod okiem instruktora wykonał glinianą formę przestrzenną, własną wersję kamienicy, która w formie przypomina pusty w środku domek, pełniący funkcję świecznika. Odbiorcami warsztatów byli chętni mieszkańcy, w tym uczniowie żorskiego Liceum Plastycznego oraz Zespołu Szkół Specjalnych im. Matki Teresy z Kalkuty.

- Z kolei w piątek 13 maja, zachęcamy do czujnego obserwowania miejskiego otoczenia. W centrum miasta, 15-osobowa grupa studentów Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, pod okiem profesor Hanny Grzonki Karwackiej przeprowadzi happening artystyczny "Utracone kamienice". W ciągu dnia młodzi artyści na oczach przechodniów stworzą autorskie dzieła, wykorzystując stare, porzucone przedmioty kojarzące się z domem: ramy okienne oraz stare szuflady. Akcja będzie miała charakter spontaniczny i przybierze formę artystycznego eksperymentu - informują organizatorzy.

Komentarze

Dodaj komentarz