Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Od drugiej połowy lutego, aż do października trwa okres pylenia roślin. W związku ze stale polepszającymi się warunkami wegetacji roślin – na co wpływa ocieplający się klimat – czas pylenia traw i drzew wciąż się wydłuża. Tym samym, w powietrzu pojawia się coraz więcej alergenów, których stężenie utrzymuje się przez kilka miesięcy. Jest to bardzo niekorzystne dla osób, które chorują na katar sienny. Aby przewidzieć okres największego pylenia, warto kierować się kalendarzem alergicznym. Dzięki temu łatwo zaplanować wypoczynek na świeżym powietrzu lub dłuższe wakacje.

Kalendarz pylenia — jakie informacje zawiera?

Tego typu kalendarz jest wynikiem pomiarów przeprowadzonych w Polsce w latach od 1989, do roku obecnego. Wszelkie zawarte w nim informacje są opracowane na podstawie ilości stężenia ziaren pyłku danej rośliny, w objętości 1 m3 powietrza na dobę. Trzeba jednak pamiętać, że stężenie pyłku danej rośliny może odbiegać od średniej wartości, która obliczona została na podstawie kilkunastu lat. Największym wahaniom podlega wartość pylenia drzew, z tego powodu kalendarz jest wskazówką jakościową, a nie ilościową.

Co pyli w maju?

Przez cały rok pyli Cladosporium (grzyby pleśniowe, przenoszone przez wiatr), najaktywniejszy czas pylenia przypada jednak od maja do września. W styczniu i lutym najbardziej pyli leszczyna, olsza zaczyna pylić w drugiej połowie lutego. W marcu pyli również brzoza, topola oraz Alternaria (rodzaj grzyba, który rozwija się na owocach i warzywach), co daje się we znaki alergikom aż do listopada. W kwietniu rozpoczyna się pylenie traw, jesionu i dębu. W maju trawy zaczynają pylić coraz bardziej, wyczuwalna jest też brzoza, szczaw, babka i pokrzywa. Czerwiec to miesiąc największego pylenia traw, szczawiu, babki, pokrzywy i komosy. W lipcu swoją aktywność zaczyna bylica, wtedy nadal silnie pylą trawy, szczaw, babka, pokrzywa i komosa, w sierpniu aktywność pylenia tych roślin się nie zmienia. We wrześniu pylenie roślin, które do tej pory były najbardziej wyczuwalne, osłabia się. Aktywna staje się natomiast ambrozja. Od października pylą jedynie grzyby.

Jak można unikać objawów alergii?

Alergicy muszą pamiętać, że kalendarz to nie wszystko. Objawy alergii należy leczyć farmakologicznie, po konsultacji z lekarzem. Dzięki lekom przeciwhistaminowym objawy choroby mogą być hamowane, ponieważ zwalczają one wydzielanie mediatorów stanu zapalnego. Do najważniejszych objawów choroby zalicza się: katar, zaczerwienione oczy oraz problemy z oddychaniem.

Podczas najintensywniejszego pylenia roślin, które nas uczulają, należy unikać przebywania na świeżym powietrzu. Na spacer najlepiej wybrać się wieczorem, rano lub po intensywnych opadach deszczu. Należy też omijać okolice w których jest wiele drzew i traw. Warto również wietrzyć mieszkanie wieczorem lub właśnie wczesnym rankiem. Na spacerze przydadzą się okulary przeciwsłoneczne, a po przyjściu do domu należy zmienić ubranie, aby pozbyć się zalegających na nim pyłków. Warto też myć włosy przed spaniem oraz ograniczyć kontakt ze zwierzętami, które przenoszą szkodliwe alergeny na futrze.

Na podstawie: www.alergia-allegra.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz