Krzysztof Jaroch, politolog, przewodniczący zarządu dzielnicy Zebrzydowice w Rybniku
Krzysztof Jaroch, politolog, przewodniczący zarządu dzielnicy Zebrzydowice w Rybniku

Na dziesiątą rocznicę budżetu obywatelskiego w Rybniku, wnioskodawcy projektów dostali od miasta praktyczny prezent w postaci strony internetowej dedykowanej przedsięwzięciu. To bardzo funkcjonale narzędzie, które umożliwia zgłoszenie własnych projektów oraz głosowanie online. Korzystanie z niej jest przyjazne i intuicyjne. Każdy, kto zechce stworzyć i złożyć swój projekt, odnajdzie się na niej bez najmniejszego problemu.

W czytelny sposób opublikowane zostały zasady budżetu obywatelskiego. Strona zawiera też instrukcję składania projektów, przygotowaną dla najbardziej opornych. Ciekawą opcją jest „cennik miejski", dający wnioskodawcom orientacyjny obraz kosztów, przydatny na etapie powstawania pomysłów. Jest też kontakt do merytorycznych urzędników, z którymi można skonsultować swoje propozycje. Czytelny harmonogram działań, informacje o weryfikacji zgłoszonych projektów czy zasadach głosowania, to kolejne praktyczne informacje zawarte tam w pigułce.

Nowością jest również uszczelniony system głosowania, rozbudowany o dokładniejszą weryfikację danych głosujących osób. Nadal będzie można oddać dwa głosy – lokalny i ogólnomiejski. Głosować będzie można przez swoje internetowe konto, a także tradycyjnie w wyznaczonych punktach w mieście. Ciekawą funkcjonalnością jest „forum pomysłów" na projekty, co może mieć świetny potencjał do sondowania przez władze miasta społecznych tendencji obywatelskich. Może stać się dosłownym forum wymiany opinii, co pozwoliłoby na wytyczanie obywatelskich kierunków rozwoju miasta.

Na budżet obywatelski Rybnika ustawowo idzie co najmniej pół procenta ubiegłorocznych wydatków. Te ponad 5,1 miliona złotych stanowi na tyle znaczący wydatek na pomysły zgłaszane przez mieszkańców, że władze miasta powinny rozpocząć poważne działania promocyjne w tym zakresie i budować na budżecie obywatelskim strategię marki. Zwyczajnie rzecz ujmując, chodzi o długofalowy i kompleksowy plan działań, uwzględniający świadome wykorzystanie wielu możliwości i narzędzi, jakimi w tej dziedzinie może dysponować miasto. 

Póki co, w Rybniku powstało nowe narzędzie do realizacji budżetu obywatelskiego. Warto je teraz skutecznie wypromować, by dobrze służyło lokalnej społeczności.

RL

Komentarze

Dodaj komentarz