Za sprawą popularnych telewizyjnych turniejów tanecznych wielu Polaków dało się porwać modzie na taniec. Tańczymy sportowo i rekreacyjnie bez względu na wiek. Pozytywny wpływ tej formy aktywności na nasze życie sprawia, że szkoły tańca przeżywają oblężenie, szczególnie po wymuszonej przez pandemię izolacji. Czy taniec jest dla każdego?
– Profesor Marian Wieczysty, założyciel ruchu tanecznego w Polsce mawiał, że tańczyć każdy może. Ja dodaję, że nawet powinien. Na zajęcia taneczne zapraszamy wszystkich zainteresowanych, nie istnieją ograniczenia wiekowe. Zauważyłem, że dzieci częściej wybierają formy tańca solo, z kolei dorośli chętniej tańczą w parach – mówi Artur Szymanowski, instruktor rekreacji ruchowej oraz instruktor tańca towarzyskiego w Klubie Tańca Towarzyskiego MIX w Rybniku.
Taniec to same korzyści
Powodów, dla których korzystamy z profesjonalnych zajęć tanecznych jest wiele. W niektórych przypadkach chodzi po prostu o dobrą zabawę i nawiązywanie relacji towarzyskich. Dla innych taniec jest formą aktywności fizycznej, która pozwala utrzymać dobrą kondycję i zachować zdrowie. Sporą grupę stanowią osoby przygotowujące się do wesel czy studniówek. Jednak bez względu na motyw, taniec oznacza wymierne korzyści: zdrowie, pewność siebie, radość, nowe znajomości.
– Taniec jako hobby ma wiele zalet, a jedną z nich jest to, że nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Właściwie na trening wystarczy zabrać wygodne ubranie sportowe i odpowiednie obuwie. Kolejna sprawa to zdrowie. Taniec ćwiczy prawie wszystkie mięśnie ciała i pozytywnie wpływa na tkankę stawową. Ruch sprawia, że krew przepływa szybciej przez naczynia, co może uchronić przed chorobami sercowo-naczyniowymi i tak częstym udarem. Nie zapominajmy o tym, że regularne lekcje tańca pomagają spalić dodatkowe kalorie, co pomaga utrzymać prawidłową masę ciała – wylicza Artur Szymanowski.
Jak wybrać szkołę tańca?
Czas pandemii nie sprzyjał rozwojowi tańca, jednak jak zapewnia instruktor Szymanowski, zainteresowanie udziałem w kursach wraca do normy. Wybór szkoły tańca lub instruktora nie powinien być kwestią przypadku. Spośród dostępnej oferty warto wybrać taką, która najlepiej spełni nasze oczekiwania dotyczące stylu tańca, organizacji zajęć czy kwalifikacji osoby prowadzącej.
– Wszystko co związane z tańcem zaczyna się od wyboru odpowiedniej techniki, stylu. Dlatego na początku musimy ustalić, jaki rodzaj tańca najbardziej nam odpowiada. Następnie należy upewnić się, że organizator zapewnia odpowiednie warunki do nauki tańca. Sale muszą mieć określoną powierzchnię oraz parkiet pozwalający na nieskrępowany i bezpieczny taniec. Powinny też być wyposażone w lustra oraz dobre nagłośnienie sali – wyjaśnia instruktor tańca towarzyskiego z Klubu Tańca Towarzyskiego MIX.
Ważne, kto uczy
Zadaniem instruktora tańca jest prowadzenie zajęć tanecznych i zapoznanie uczestników z różnorodnymi technikami tańca. Z perspektywy osoby zainteresowanej takimi lekcjami, wybór szkoły to często wybór konkretnego trenera. Przed podjęciem decyzji warto sprawdzić, jakie doświadczenie posiada osoba prowadząca zajęcia oraz jakie opinie na jej temat krążą wśród znajomych. Jednak warto mieć na uwadze to, że bogate CV czy indywidualne sukcesy instruktora nie zawsze są gwarancją sukcesu.
– Uważam, że nie każdy tancerz jest dobrym nauczycielem. Aby skutecznie uczyć tańca trzeba poznać metodykę nauczania, w przeciwnym wypadku bardzo łatwo można zniechęcić uczestników do zajęć. Z własnego doświadczenia wiem, że najlepszą opinię wystawiają nam nasi kursanci, którzy przyprowadzają swoich znajomych, dzieci, bądź wracają na zajęcia po dłuższej przerwie – mówi Artur Szymanowski.
Komentarze