Jeden z obrazów Zdzisława Beksińskiego z 1979 roku, Źródło: Materiały prasowe
Jeden z obrazów Zdzisława Beksińskiego z 1979 roku, Źródło: Materiały prasowe

Przez ponad 3 miesiące, od 18 czerwca do 25 września, wszyscy miłośnicy twórczości Zdzisława Beksińskiego będą mogli uczestniczyć w szeregu niezwykłych wydarzeń związanych bezpośrednio z twórczością słynnego polskiego mistrza dystopijnego surrealizmu.  Będzie to pierwsza, tak obszerna wystawa malarstwa Zdzisława Beksińskiego na Śląsku, w skład której wejdzie 50 wyselekcjonowanych obrazów z kolekcji Muzeum Historycznego w Sanoku, wyłącznego spadkobiercy mistrza. To także pięć nietuzinkowych dzieł z tzw. "kolekcji japońskiej" - zbioru obrazów zakupionych na początku lat 90. XX wieku przez tajemniczych kolekcjonerów z Kraju Kwitnącej Wiśni, w celu stworzenia Muzeum Sztuki Wschodnioeuropejskiej w Osace. Obrazy te doniedawna były uważane za zaginione.

- Wystawa w pełni reprezentatywnie pokazuje dwa najważniejsze okresy twórczości Zdzisława Beksińskiego - realizm fantastyczny i 20 ostatnich lat jego pracy. Na wystawie zaprezentujemy różnorodny wachlarz obrazów, spinający klamrą lata 1970-2005, co pozwoli zaobserwować dynamikę rozwoju jego sztuki na przestrzeni kilkudziesięciu lat - mówi Anna Będkowska, wiceprezes Zarządu Tichauer.

Obok głównej wystawy malarstwa Mistrza w przestrzeniach Tichauer Art Gallery zagości także niezwykła wystawa multimedialna „Beksiński Multimedia Exhibition - Human Condition”. To podróż przez twórczość artysty w ekscytujący sposób łącząca obraz i dźwięk. Wybrane dzieła Zdzisława Beksińskiego zostaną zaprezentowane na wielkoformatowych ekranach w połączeniu z muzyką lub w stereoskopii (3D), a poprzez technologię VR każdy z odwiedzających będzie mógł wręcz „wejść do wnętrza obrazów”.

Komentarze

Dodaj komentarz