Marek Krząkała, poseł Platformy Obywatelskiej z Rybnika/Archiwum
Marek Krząkała, poseł Platformy Obywatelskiej z Rybnika/Archiwum

PiS od zawsze lubił krytykować „zgniły zachód”, zasłaniając się rzekomym zagrożeniem dla własnej tożsamości. W tym zaprowadził nas na margines decyzyjny Unii Europejskiej, odciął o wsparcia unijnego po pandemii, spowodował naliczanie kar i praktycznie skonfliktował z wszystkimi dużymi międzynarodowymi graczami. Dlatego w Unii Polska nie ma żadnego autorytetu. Dokładnie w odwrotnym kierunku podążają pozostałe kraje europejskie. Chcą większej integracji i jedności.

Debata w Helsinkach i Sztokholmie nad wejściem do NATO przyśpieszyła od momentu rosyjskiej agresji w Ukrainie. Warto pamiętać, że rządzące w tych krajach od lat partie socjaldemokratyczne sprzeciwiały się przystąpieniu do Sojuszu. Można więc to nazwać przełomem w ich polityce zagranicznej i bezpieczeństwa. Dla Szwecji oznacza to koniec ponad 200-letniego okresu braku uczestnictwa w formalnych sojuszach wojskowych, natomiast Finlandia próbowała do tej pory zachowywać równowagę między Wschodem, a Zachodem. 

Tymczasem na południu Europy, Chorwacja żegna się ze swoją walutą i od przyszłego roku dołączy do strefy euro. Warto podkreślić, że jest to kraj gospodarczo biedniejszy od Polski. Parlament przegłosował odejście od kuny, dotychczasowej waluty chorwackiej, dlatego od 1 stycznia 2023 roku Chorwacja stanie się 20. członkiem strefy euro. Tamtejszy rząd zapewnia, że dzięki zmianie waluty gospodarka kraju będzie stabilniejsza, zmniejszone zostaną stopy procentowe, a państwo zwiększy swoją atrakcyjność inwestycyjną. W Polsce w 2019 roku Jarosław Kaczyński proponował deklarację w sprawie nieprzyjmowania waluty euro. W międzyczasie przestaliśmy spełniać kryteria w związku ze wskaźnikami inflacji i zadłużenia. Rosnące ceny rządzący próbują usprawiedliwiać wojną w Ukrainie, ale tak naprawdę jej skutki odczujemy dopiero za kilka miesięcy.

Na podsumowanie posłużę się refleksją po spotkaniu Parlamentarnego Zespołu ds. Naprawy Rzeczypospolitej z udziałem generała Piotra Pytla, szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego w latach 2014-2015. Przedstawił on tezę, według której rządy zjednoczonej prawicy w Polsce mają cechy rosyjskiego przedsięwzięcia. PiS bowiem zrealizował główne cele Rosji: podział Polaków na dwa wrogie sobie obozy, walkę z Unią Europejską, przystąpił do proputinowskiej międzynarodówki, a polskie służby nie reagują na rosyjską dezinformację. Konkluzja tego spotkania była w zasadzie jedna: czy to wszystko wynika z bezmyślności, głupoty PiS, czy jednak czegoś więcej? Taka polityka nie służy naszemu dobru i może mieć fatalne konsekwencje dla naszej przyszłości. Szukając światełka w tunelu trzeba jeszcze raz docenić i podziękować ludziom niosącym pomoc uchodźcom z Ukrainy. Po raz kolejny polskie społeczeństwo udowodniło, ze w chwilach próby jest solidarne i wyprzedza rządzących w myśleniu. Dlatego nasze poparcie dla Unii Europejskiej pozostaje bardzo wysokie, a wojna w Ukrainie przypomniała, ze jedyną gwarancją naszego bezpieczeństwa jest umocnienie w strukturach NATO i UE.

Komentarze

  • POjechali 19 maja 2022 21:31Trzaskowski już poleciał do Brukseli fest was z PO wzięło matem zachód pamiętajcie ostatni gasi światło
  • Jojjjo 19 maja 2022 08:06To dlatego Tusk mówi że EURO w Polsce zapamiętajcie wy z PO Polska to nie waszą zabawka i od polski wara
  • My pamietamy 18 maja 2022 22:38No, może prozachodnie jak ludziom zatrudnionym nawet od 14r życia ,zatrudnianym także jak to bywalo w stanie wojennym przymusowo w soboty i święta nierzadko bez dni zamiennie wolnych,w nadgodzinach ,we wszystkie zmiany -Wy POmylency wydluzyliscie Im wiek emerytalny nie bacząc także czy pracowali przy promieniowaniu izotopowym,rtęci,wysoki i nieb napieciach,pyle i gazach wybuchowych itp,itp ....do 52lat pracy przez co tak wielu z Nich nie dozylo emerytur. To było uczciwie prozachodnie? Więc nie szczj bo takim jak Wy to tylko kamieniołomy abyście sami doznali co innym uczyniliście. My pamiętamy kim wy jesteście i czym z daleka smierdzicie.
  • Bruksela i Angela 18 maja 2022 19:48A szczególnie TUSK i reszta PO tam wam jest najlepiej

Dodaj komentarz