Łukasz Kohut, poseł do Parlamentu Europejskiego, politolog, fotograf, felietonista Tygodnika Regionalnego Nowiny/Archiwum
Łukasz Kohut, poseł do Parlamentu Europejskiego, politolog, fotograf, felietonista Tygodnika Regionalnego Nowiny/Archiwum

Wybór dnia obchodów, nie związanego bezpośrednio z walkami zbrojnym w latach 1919 – 1921, a będący wspomnieniem wkroczenia wojsk gen. Szeptyckiego na Górny Śląsk, w niezamierzony prawdopodobnie sposób, aprobuje tezę profesora Kaczmarka zawartą w podtytule do książki „Powstania śląskie 1919 – 1920 – 1921. Nieznana wojna polsko-niemiecka”. Bolesny podział Śląska w 1922 r, granica biegnąca także ziemiami powiatu rybnickiego, był skutkiem tych tragicznych wydarzeń. Podział ten, o czym mówi się mniej i często wypiera z pamięci, dotyczył również Ślązaków, śląskich rodzin: na tych za „powstańcami” i tych za „samoobroną”. Wcześniejsza jedność Ślązaków, bez względu na używany przez nich w domu język, już nigdy nie wróciła. Jedność, której symbolem był rybnicki proboszcz Tomasz Reginek – współzałożyciel, jeszcze w okresie przedplebiscytowym, cieszącego się powszechną akceptacją Związku Górnoślązaków.

Zarówno same „powstania”, jak i podział Górnego Śląska między dwa państwa, to wydarzenia, które miały ogromne - na ogół negatywne - skutki dla lokalnych społeczności. Dzisiaj, dokładnie tak samo jak w okresie PRL, większość polskich polityków nie chce o tym pamiętać. Tworzą ostry, propagandowy podział: nasz polski interes vs. wszystko inne. Jest to kaleka, czarno-biała wersja historii, zapominająca o innych, zwykłych i różnorodnych, osobach i postawach. Ludzkie dramaty, w naturalny sposób towarzyszące wszystkim konfliktom, dramaty naszych przodków, są dla nich nieistotne. Los górnośląskich rodzin, efekty tego dramatycznego podziału, będą przedmiotem konferencji naukowej, którą odbędzie się 22 czerwca na Hoymgrubie (Zabytkowa Kopalnia Ignacy) w Niewiadomiu. Najwybitniejsi dzisiaj znawcy tematu, historycy i socjologowie, przedstawią naukowy punkt widzenia, przedyskutują i finalnie zaprezentują możliwie najbardziej obiektywny komentarz do tych jednostronnie uhonorowanych przez Sejm wydarzeń. „Powstania śląskie”, „wojna domowa na Śląsku” a może „wojna polsko-niemiecka”. Wszystko jest kwestią perspektywy. Niestety cementowanie historii z perspektywy zaboru rosyjskiego trwa w najlepsze.

Komentarze

  • HORACY 24 maja 2022 08:51do supermek ;choćbyś synek dopisoł se jeszcze 10 cyfr to i tak mądrzejszy nie bydziesz. Piszesz synek pierdoły w pisowskim stylu i tacy jak ty i w tyn czas i teraz poniewiyrali ślązoków kierymi byli od wieków.Tak jak kiedyś władza sowiecka tak teraz nie uznaje NARODU ŚLĄSKIEGO bo co? Są inni nisz Kaszubi?No są ale też inni niż Poloki,Czesi czy Niemcy.Piszesz o traktowaniu Ślązaków przez Niemców a obozach Polskich dla Śląskich ludzi żeś,cepie nie słyszoł?Ten Naród szczyci się 11 Noblistami z dziedzin takich jak medycyna,fizyka,chemia i ekonomia ale kto to otym teraz godo?Ty pewnie nawet o tym nie wiesz więc odczep się od naszego europalamenarzysty i patrz na swoich Czarneckich czy Jikich.
  • supermek2684 20 maja 2022 12:04KWESTIA PERSPEKTYW UNIJNEGO NIEMIECKIEGO AGENTA TO PRAWDA OMIJAC WSTYD NIEMIEC JAK POTRAKTOWALI MIESZKANCÓW GORNEGO SLASKA JESLI NIE MOWISZ W JEZYKU NIEMIECKIM W URZEDACH PANSTWOWYCH NIE BYŁES NIKIM WIEC BZDURY ZE MOWIILI W JEZYKU SLASKIM NIE MOGLI BO BY DOSTALI PO PYSKU OD NIEMIECKIEGO URZEDNIKA i POLICJANTA PER KOHUT MOW PRAWDE JESLI NIE POLSKA 2 RP NIE MOGLI MOWIC W SLASKIEJ GWARZE i BIALOCZERWONEJ FANY TO SZCZEGOLIKI PER KOHUT SPRZEDWACZYKU !! NIEMCY KAJZERA CESARZA CESARSTWO NIEEMIECKIE i KANCLERZA POZNIEJ DYKTATORA PO SMIERCI GENERAŁA HINDENBURGA ZOSTAŁ PELNOWLADZTWO CALKOWITE i ZOSTAŁ DYKTATOREM NOWOUTWORZONEJ 3 RZESZY NIEMIECNIEJ KONIEC KROPKA !!
  • supermek2684 20 maja 2022 11:55NIEMCY JEGO MENTORZY NIENAWIDZILI POLAKOW PRZECIEZ PIEKNY SERIAL POGRANICZE W OGNIU JAK WOJNA POLSKO-NIEMIECKA WEIMARSKA POZNIEJ KANCLERZ HITLER PRZEJAŁ WLADZE TO JUZ TOTALNA WOJNA AZ DO NAPASTNICZEJ WOJNY AGRESORSKIEJ HITLEROWSKICH NIEMIEC 1 WRZESNIA 1939 ROKU !
  • supermek2684 20 maja 2022 11:54CO ZROBIŁA i PREMIERZY POSZCZEGOLNYCH ZWYCIESKICH ARMI ENTENTY PLEBISCYTY TEZ BYŁY i DLACZEGO BYŁY PODZIAŁY ANGLICY i NIEMCY MACALI W TYM PALCE !! WIELKI POLAK GORNOSLAZAK WOJCIECH KORFANTY CO ROBIŁ i JAKIE PRZYCZYNY WYBUCHÓW PER KOHUTAGENT UNIJNY -NIEMIECKI SAME PIPRZONE OGOLNIKI HISTORYCZNE SZCZEGOŁOW BRAK WIDAC CHCE UKRYC WSTYD NIEMIECKI CO WYPRAWIALI
  • supermek2684 20 maja 2022 11:53GDZIE ZES PRZEWALIŁ TESTAMENT WIELKIEGO POLAKA GORNOSLAZAKA WOJCIECHA KORFANTEGO MOWIŁ WPIERW JEST POLAKIEM KATOLIKIEM APOZNIEJ GORNOSLAZAKIEM !
  • supermek2684 20 maja 2022 11:51KWESTIA PERSPEKTYWY JAK ZROBIC NIEMCOM DOBRZE HISTORYCZNIE TO NIESTETY PRAWDA UNIJNY SPRZEDAWCZYKU JAKK DEBATA O DYSKRYMINACJI CHRZESCIJAN PRZECIW BYŁES IDEOLOGICZNY SŁUGUSIE LEWICY IDEOLOGI LGBT i POGANIZMU ANTYCHRZESCIJANSKIEJ !
  • supermek2684 20 maja 2022 11:49ALE BZDURY POL PRAWDY POL KLAMSTW ZE NIEMCY BYLY KAJZEROWSKIE 1914-1918-UCIEKL CYSORZ WILHELM II DO HOLANDYJI HOLAND -NIDERLAND TAM MONARCHIA DAŁA MU SCHRONIENIE Z ABDYKACJI BYL TCHORZEM i ZROBILO SIE ZAMIESZANIE REWOLUCJA Z ROSIJI PO CARZE BOLSZEWIA i JESZCZE ZOSTAŁA OFICERKA PO CESARSKIEJ NIEMIEC GENERAŁ HINDENBURG i PREZYDENT EIBERT REPUBLIKA WEIMARSKA POWSTAŁA PO GRUZACH CESARSTWA NIEMIECKIEGO i SAMA KONFERENCJA PARYSKA CO ZROBIŁA i PREMIERZY POSZCZEGOLNYCH ZWYCIESKICH ARMI ENTENTY PLEBISCYTY TEZ BYŁY i DLACZEGO BYŁY PODZIAŁY ANGLICY i NIEMCY MACALI W TYM PALCE !! WIELKI POLAK GORNOSLAZAK WOJCIECH KORFANTY CO ROBIŁ i JAKIE PRZYCZYNY WYBUCHÓW PER KOHUTAGENT UNIJNY -NIEMIECKI SAME PIPRZONE OGOLNIKI HISTORYCZNE SZCZEGOŁOW BRAK WIDAC CHCE UKRYC WSTYD NIEMIECKI CO WYPRAWIALI NIEMCY JEGO MENTORZY NIENAWIDZILI POLAKOW PRZECIEZ PIEKNY SERIAL POGRANICZE W OGNIU JAK WOJNA POLSKO-NIEMIECKA WEIMARSKA POZNIEJ KANCLERZ HITLER PRZEJAŁ WLADZE TO JUZ TOTALNA WOJNA AZ DO NAPASTNICZEJ WOJNY AGRESORSKIEJ HITLEROWSKICH NIEMIEC 1 WRZESNIA 1939 ROKU !

Dodaj komentarz