Jednym z kierunków wybieranych przez Polaków jest Grecja/ Pixabay.com
Jednym z kierunków wybieranych przez Polaków jest Grecja/ Pixabay.com

„Na dowód” możemy odwiedzić kraje Unii Europejskiej oraz państwa, które podpisały układ z Schengen i zniosły kontrolę na granicach wewnętrznych. To pozwala nam korzystać z atrakcji, jakie oferuje na przykład Grecja, Chorwacja, Finlandia, Francja, Hiszpania, Malta, Norwegia, Portugalia, Szwajcarii, czy Włochy. Bez paszportu wjedziemy również do krajów bałkańskich (m.in. do Albanii, Serbii, Macedonii, Bośni i Hercegowiny) oraz do Gruzji i Mołdawii, mimo że są to państwa spoza UE i strefy Schengen.

Turcja od kwietnia bez paszportu

Od kwietnia 2022 r. Polacy nie potrzebują już paszportu, żeby przekroczyć granicę Turcji. Wystarczy dowód osobisty tak jak w wypadku poruszania się po Unii Europejskiej. Nowy przepis dotyczy wyjazdu turystycznego trwającego maksymalnie 90 dni. To dobra wiadomość zważywszy, że Turcja jest jednym z najchętniej wybieranym przez rodaków celów wakacyjnych wojaży. Decyduje o tym gwarantowana słoneczna pogoda, ciepłe morze, duża liczba hoteli oraz lokalizacja.

Wyspy Kanaryjskie, Karaiby i Reunion

Przed wyjazdem na Gran Canarię, Teneryfę i Fuerteventurę wiele osób zastanawia się nad wymaganymi dokumentami. Wyspy Kanaryjskie, przez lata nieosiągalne dla turysty z Polski, stały się ostatnio popularną wakacyjną destynacją. Ponieważ jest to region Hiszpanii, wystarczy dowód, tak samo jak w przypadku wycieczki do Barcelony czy Malagi. Z dowodem możemy polecieć także na Karaiby. Martynika i Gwadelupa, jako francuskie departamenty zamorskie, dają nam możliwość urlopowania bez wiz i paszportów. Łatwy wjazd to niejedyny powód, dla którego warto rozważyć lot na Karaiby. Tamtejsze wyspy są znane z malowniczych plaż i krystalicznie czystej wody. Do tego dochodzi bujna, egzotyczna roślinność oraz gwarancja dobrej pogody. Nie dziwi więc to, że zdjęcia z obu wysp zdobią okładki wielu katalogów przygotowanych przez biura podróży. Inną postkolonialną atrakcją podległą Francji jest wyspa Reunion, leżąca na Oceanie Indyjskim, niespełna 200 km od Mauritiusu. W tym przypadku również obejdzie się bez konieczności wyrabiania paszportu.

Pamiętaj o ubezpieczeniu zdrowotnym

Paszport czy dowód osobisty to dokumenty, które są niezbędne do wyjazdu za granicę. Warto też pamiętać o ubezpieczeniu na wypadek choroby. Polacy w obrębie Unii Europejskiej mogą korzystać z podstawowej opieki medycznej nieodpłatnie w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Kartę wyrabia się za darmo w oddziale NFZ. Należy jednak pamiętać, że karta zapewnia jedynie podstawową pomoc medyczną i to w takim zakresie, jaki jest oferowany obywatelom kraju, na terytorium którego przebywamy. Tak więc, jeśli polski turysta ulegnie wypadkowi w Austrii, to wysłana po niego ekipa ratunkowa oraz użycie sprzętu (helikopter, skutery śnieżne itp.) będzie pełnopłatne, a rachunek pokryje poszkodowany. I nie ma tu znaczenia fakt, że w Polsce usługa ratownictwa jest bezpłatna. Najrozsądniej więc, aby EKUZ była tylko dodatkiem do polisy turystycznej, która zabezpiecza nas w bardzo szerokim zakresie przed nieszczęśliwymi zdarzeniami. Wykupienie polisy daje nam także dostęp do usług, które mogą przydać się w krytycznej sytuacji za granicą, np. pomoc prawnika, tłumacza, holowanie auta.

Najpopularniejsze kierunki sezonu

Zgodnie z wynikami raportu przygotowanego przez portal wakacje.pl, tegorocznymi hitami wakacyjnymi będą Turcja, Grecja i Egipt. Te kierunki od lat fascynują Polaków, co nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę gwarancję pogody, świetną infrastrukturę kurortów i łatwy przelot. Tylko w przypadku wylotu do Egiptu konieczny jest paszport, w Grecji i Turcji wystarczy dowód. Tym, co dodatkowo zdecydowało o wyjątkowej popularności tych destynacji, są programy na rzecz bezpieczeństwa turystów oraz pracowników branży turystycznej, wdrożone przez tamtejsze władze. W dobie koronawirusa to ważny argument dla wielu turystów.

Komentarze

  • Weronika 22 października 2022 12:27Na wakacje polecam wyjazdy do Portugalii na kitesurfing, zwłaszcza z firmą Kiteaway: https://kiteaway.pl/

Dodaj komentarz