Krzysztof Gadowski, Poseł na Sejm RP, Platforma Obywatelska/Archiwum
Krzysztof Gadowski, Poseł na Sejm RP, Platforma Obywatelska/Archiwum

Nie przesadzam mówiąc, że ten problem dotyczy całego kraju. Do mojego biura poselskiego zgłasza się coraz więcej osób z różnych rejonów Polski, które mają olbrzymi problem z zakupem węgla. Proszą o interwencje. Zadają to samo pytanie: czemu węgiel na składzie jest kilkukrotnie droższy niż w kopalni? Często różnica ta przekracza nawet 300 procent. A  składy są oddalone tylko o kilka kilometrów od kopalni.

Problem ten dotyczy nie tylko odbiorców indywidualnych, ale również mieszkańców wspólnot mieszkaniowych. Przekonałem się o tym osobiście podczas interwencji, o którą poprosili mnie mieszkańcy takiej wspólnoty w jednej z dzielnic Wodzisławia Śląskiego. Wspólnoty te, ze względu na zakup większych ilości węgla już teraz rozpoczęły starania o zgromadzenie zimowych zapasów we własnych kotłowniach. Jednak sposób zakupu, jaki obecnie oferują kopalnie oraz rosnące ceny na składach opałowych wręcz uniemożliwiają tym podmiotom zakup węgla. Dla przykładu: w sklepie internetowym Polskiej Grupy Górniczej klienci indywidualni mogą kupić jednorazowo do 5 ton. Szkopuł w tym, że zazwyczaj węgla brakuje, a jeśli się pojawia, wówczas strona w wyniku przeciążenia przestaje działać. A na dodatek opcja zakupu 3 ton węgla za gotówkę również graniczy z cudem.

Niestety, tak jak inne działania rządu, nawet te słuszne, realizujące w sensie geopolitycznym i narodowym interes naszego kraju, wprowadzane są chaotycznie. Bez rzetelnej analizy skutków wtórnych, bez kompetentnego spojrzenia na reakcje gospodarcze rynku. Rząd, tak jak w przypadku Polskiego Ładu nie dorósł kompetencyjnie do skutków następstw, które przewidują podstawowe zasady ekonomii. Jeśli z jakichś uzasadnionych powodów rząd decyduje się na ingerencję w swobodę obrotu gospodarczego, to winien to robić w sposób kompleksowy i przemyślany. Było wiadomym, iż ta ingerencja wywoła skok cenowy, niekoniecznie uzasadniony, czyli tzw. czynnik paniki rynkowej. Wystarczyło wprowadzić na okres przejściowy cenę regulowaną na poziomie np. mniej więcej 30 proc. ceny kopalni, do czasu unormowania i uspokojenia sytuacji rynkowej.

Brak kompetencji i umiejętności prawidłowego zarządzania państwem doprowadził do sytuacji, którą łatwo można było przewidzieć, a za którą niedługo znowu rząd obciąży wojnę w Ukrainie oraz „7 plag egipskich”. Po to, by ukryć oczywiste, czyli brak spójnej i odpowiedzialnej polityki państwa. W wyniku takich działań rządu, mieszkańcy całego kraju muszą mierzyć się z absurdalną sytuacją, która słusznie powoduje ich złość i rozgoryczenie. Skala tego problemu będzie narastać. Węgla będzie brakować, a ceny będą szybować. Już teraz koszty nabycia węgla znacznie przekraczają możliwości domowych budżetów wielu Polaków, obciążonych inflacją, wszechobecną drożyzną oraz rosnącymi ratami  kredytów.

Od dwóch miesięcy biję na alarm, byłem pod kopalnią, byłem na składach, informuję premiera, piszę interpelacje do Ministra Aktywów Państwowych, nagłaśniam ten problem z trybuny sejmowej i w mediach społecznościowych. Cieszę się, że ostatnio związki zawodowe dostrzegły ten problem. Lepiej późno niż wcale.

Z całej tej sytuacji wyłania się smutny i niepokojący obraz - rząd nie ma przemyślanej strategii dotyczącej naszego bezpieczeństwa energetycznego. Czy wyobrażają sobie Państwo taką sytuację w środku zimy?

Komentarze

  • Żadnych 14stek 31 maja 2022 09:36O co biega. Trzeba było pracować 45lat i nie dostalibyscie żadnej 14stki bo by się Wam ze względu na wysokość emerytury nie należała. Obijali się,a teraz chca 14stki,500zl na wnuki,dodatki -a Kto na to zasuwać będzie,Komu kradniecie w Sejmie dając takie prifity. Przeciez to Inflację budzi i pusty pieniadz
  • Drogowiec 27 maja 2022 09:55Co to za Rząd który nie potrafi właściwie poprawnie opisać obowiązkowe zachowanie pieszego wchodzącego na jezdnię czy przejscie. Moze powinniście uczyć się poprawnej legistatury od Komunistow z lat 80tych. Przeciez wy jesteście w tej mierze od nich glupsi.Nakladacie drakońskie mandaty za ta swoją głupotę na kierowcow. Mlodziez uczycie debilizmu w takim zachowaniu na drogach ale to Wy tak naprawde jesteście sprawcmi tak wielu drogowych tragedii. To Wy Jestesci przestępcami ustawodawczymi.
  • Co2 26 maja 2022 10:37Mistrzu Gadowski widać ze SKLEROZA nie boli gdzie byłaś jak Buzek likwidował kopalnie i jak ten sam pan i euro posłowiem z PO w Brukseli walczą o niby czyste powietrze które jest zanieczyszczone ze spalania węgla i tak dalej to jest 300 procent głupoty która PO lasuje pa
  • Matematyk -pytanie 25 maja 2022 12:34Jeżeli w Polsce inflacja po raz kolejny przekroczyła 10% i obecnie wynosi 12,4%, i dalej biorąc pod uwagę , że średnia w Unii to 6,3% to ile tam wynosi w zachodnich krajach inflacja aby taka mogła być średnia w Europie. Jak łatwo się rządzi rozdajac z oszczędności pieniędzy osób które na nie pracowały równocześnie je okradając.
  • Mieszkaniec Jastrzebia 25 maja 2022 11:34Diekujmy Ci o nasz POśle , że nas chcesz zbawić. PS...kiedy za to pierniczenie idziesz po forse do kasy w Sejmie.?

Dodaj komentarz