Grzegorz Matusiak, Poseł na Sejm RP, Prawo i Sprawiedliwość/Archiwum
Grzegorz Matusiak, Poseł na Sejm RP, Prawo i Sprawiedliwość/Archiwum

Może któryś z instytutów, może któraś z organizacji ekologicznych,  które kiedyś tak chętnie wyliczały horrendalne koszty jakie ponosimy wskutek utrzymywania górnictwa, teraz dla odmiany policzyłyby, ile obecnie kosztowałaby tona węgla gdyby unijny program dekarbonizacji zakończył się w Polsce sukcesem.

Myślę, że największym kosztem jaki wpływa obecnie na rosnące ceny, było nasze irracjonalne podejście do górnictwa. Przez lata, kopalnie traktowane były jak zło konieczne, a jedynym uzasadnieniem ich funkcjonowania były kwestie socjalne, czyli wypłaty dla górników. Jeżeli dołączymy do tego klimatyczną narracje Brukseli, to otrzymamy obraz polskiego górnictwa, w którym jedyną kwestią wartą rozważania, był termin wygaszania zakładów wydobywczych. Oczywiście im szybciej, tym lepiej, bo przecież mieliśmy tańszy węgiel i ekologiczny gaz z Rosji. Poza nieliczną grupą ekspertów i oszołomów z PiS nikt nie dostrzegał najmniejszych problemów. Do 24 lutego. Teraz już nikt nie ma wątpi w kluczową rolę jaką pełni węgiel w polskiej gospodarce. Nikt też nie kwestionuje jego strategicznego znaczenia dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Tyle że proces likwidacji górnictwa trwa już od lat i aż boję się pomyśleć, ile teraz kosztowałaby tona węgla, gdyby rządowi PiS nie udało się wyhamować jego dynamiki, pomimo ostrej krytyki opozycji i Komisji Europejskiej. Ironią losu jest to, że ci którzy najgłośniej protestowali przeciwko górnictwu, teraz najgłośniej narzekają na deficyt węgla na rynku i w konsekwencji jego rosnące ceny. Niektórzy z krytyków tak głęboko zabrnęli w strefie absurdu, iż za całą sytuacje obwiniają kopalnie i górników. Podobno nauka musi kosztować, więc po raz kolejny odrabiamy lekcje z historii, z której wynika, że decyzje o likwidacji kopalń podejmuje się szybko i łatwo. Niestety odbudowa zdolności produkcyjnych zakładu wydobywczego to proces czasochłonny i bardzo kosztowny, o czym świadczy aktualny cennik węgla.

Szkoda tylko, że historia lubi się powtarzać, czasami nawet wielokrotnie...

Komentarze

 • Ewa 02 czerwca 2022 09:14Rozdaliscie 500+,nie baczac na to jak wysokie są dochody w rodzinach czego efektem jest ze daliście nieraz bardzo bogatym a ukradliscie na ten cel inflacja od bardzo biednych lub tym co starali się coś odłożyć na samodzielne życie. Inflacja była celowo zaplanowana abyście mogli rządzić.I to jest wasze skurwys...stwo.
 • ziotek 02 czerwca 2022 06:37Państwo prawa i Wy:Najprawdopodobniej radiowóz szukał "jelenia", żeby wypisać mandat za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych - pisze autor nagrania. Po jego obejrzeniu można mieć wątpliwości co do intencji policjantow.
 • Ziotek 02 czerwca 2022 06:36Państwo Prawa i Wy.:Najprawdopodobniej radiowóz szukał "jelenia", żeby wypisać mandat za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych - pisze autor nagrania. Po jego obejrzeniu można mieć wątpliwości co do intencji policjantów. Czytaj więcej na https://motoryzacja.interia.pl/wiadomosci/news-policjanci-drogowki-szukali-jelenia-nagrania
 • Piotr i Adam 01 czerwca 2022 18:45Mówi się że szczytem bezczelności to jest na.rać komuś pod drzwiami,zadzwonić dzwonkiem i poprosić o papier.Tak bylo do tej pory. Teraz równie podłe to ukraść inflacja oszczędności i emerytury, pieprzyc po fakcie o ochronie lokat obywateli , zabrać 14% emerytury i dać 7% każąc się cieszyć z tej pomocy. Nie wspominamy już o innych finansach jak PPE czy PPK które rdza czyli inflacja kradniecie.I WY uważacie zemście poparcie? chyba u Tych co biorą 500+ ale czy Oni chodzą na wybory ?
 • Piotr Troj 01 czerwca 2022 12:06"To dzięki naszym działaniom przeciętna emerytura wzrosła aż o 600 zł. A to nie wszystko. Każdy senior w Polsce dostaje również 13. emeryturę. Osoby starsze nie mogą wybierać: leki czy jedzenie" —co Wy pierniczycie.Sprowadzacie nasze emerytury i oszczędności do dna,a potem z laski dajecie nam jakieś 14stki.Teraz premier zapowiedział ochronę także naszych oszczednosci jak już jest po fakcie. A kysz mary przeklęte, oszuści -nigdy już na was nie zagłosuje.
 • Inz 31 maja 2022 09:31O co Wam biega. Trzeba było pracować 45lat i nie dostalibyscie żadnej 14stki bo by się Wam nie należała. Obijaliscie się,a teraz chcecie 14stki,500zl na dzieci ,KRUS ,Emerytury Górnicze w wieku 40 z dozyciem i na wnuki,dodatki -a Kto na to zasuwać będzie,Komu kradniecie.Przeciez emerytowany Górnik do powszechnego wieku emer powinien mieć zakaz dodatkowej pracy nawet u siebie na roli.
 • Jakub z Gorzyc 30 maja 2022 20:17Pewna grupa Polaków postanowiła mało pracować ale , sondażu Instytutu Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu" wynika, że 59 proc. badanych chciałoby "czternastki" na stałe. -No cóż tylko głupi by pracował skoro można na konto innych frajerow.
 • Mlody 30 maja 2022 14:50PPK może być złotym interesem dla Polaków. Idzie podwójna podwyżka płacy minimalnej.-Panie Posle -Ktorych,chyba zarządzających. Wasza propaganda to jedno wielkie zakłamanie w oczy.Wy plujecie nam w twarz jak oszuści a mówicie że deszcz pada. Czas i Wam powiedzieć dobanoc ,dość już tego "sprawiedliwego syfu".Kto komu już uwierzy.
 • Kierowca Bombowca 28 maja 2022 18:59Dziś wpadliśmy na pomysł jak tanio poprawić bezpieczeństwo na drogach szczególnie przed przejściami dla pieszych.Jechalismy droga na której zerwano asfalt. Same kamienie i piach pod kołami. Jazda była tak wolna że nie trzeba było pasów na jezdni ani znaków ,przejście. Ile to oszczędności dla budżetu.
 • inna piosenka 27 maja 2022 14:49PPK straciły w kwietniu 213 mln zł. Co się dzieje z pieniędzmi przyszłych emerytów?
 • Jak to jest 27 maja 2022 13:54Premier Mateusz Morawiecki, podobnie jak pozostali posłowie zasiadający w Sejmie, podał swoje aktualne oświadczenie majątkowe. Jak się okazuje, znacząco stopniały oszczędności szefa rządu w porównaniu z poprzednim rokiem. Morawiecki przestał być milionerem, przynajmniej jeśli chodzi o konto bankowe. Wiemy, na co wydał te pieniądze.4,7mln..Kupil obligacje skarboweo wiedziap że złotówki może sobie spalic.Pytanie tylko :czy to bya specjalna emisja gdyż OBLIGACJE dla ludu są w pierwszym roku nie oprocentowane, dopiero pozniej 1-2% powyżej przyszlorocznych stop inflacji.
 • Drogowiec 27 maja 2022 09:54Co to za Rząd który nie potrafi właściwie poprawnie opisać obowiązkowe zachowanie pieszego wchodzącego na jezdnię czy przejscie. Moze powinniście uczyć się poprawnej legistatury od Komunistow z lat 80tych. Przeciez wy jesteście w tej mierze od nich glupsi.Nakladacie drakońskie mandaty za ta swoją głupotę na kierowcow. Mlodziez uczycie debilizmu w takim zachowaniu na drogach ale to Wy tak naprawde jesteście sprawcmi tak wielu drogowych tragedii. To Wy Jestesci przestępcami ustawodawczymi.
 • Macin Marek 27 maja 2022 09:44Idzie kryzys, a Polacy już są goli. Bez 1000 zł ekstra miesięcznie na głowę dojdzie do katastrofy Adam Sieńko 26.05.2022 Pracują, a mimo to brakuje im pieniędzy na czynsz, jedzenie, a pod domem trzymają zepsuty samochód – to nie straszenie wyimaginowanymi zagrożeniami, tylko problemy, z którymi zmagają się już dzisiaj miliony Polaków. Od wylądowania na bruku dzieli ich kilkaset złotych. Na razie ratują się pożyczkami, ale widmo nadciągającej recesji powinno spędzać im sen z powiek. Ile potrzeba, by pracownicy nie skończyli błagając o przedłużanie terminów spłat u pośredników chwilówek?To oznacza, że nie mówimy tu o Polakach jako takich, ale głównie o grupie osób, które mają pracę i zarabiają...oto jak nasza praca i oszczędności dzięki Waszemu pseudorozdawnictwu w gó.no się obraca wskutek inflacji.
 • Kuba 27 maja 2022 09:27Polskie oszustwo ani spraiedliwosc.Jedni to niesprawiedliwi w sprawiedliwości,drudzy to wprzedwczyki i kombinatorzy,następni to lezby oraz pedalstwoa Ci ostatni to bogate PSLowskue placzki które żerują na KRUsie budżetowym.Na Kogo tu więc głosować? -wszystko zniszczone ,sól przestała slona.
 • Mirosław Kos 26 maja 2022 18:20Och ,ach jacy Wy jesteście wspaniali ,tyle że słowo sprawiedliwość utopiliscie w szambie. Emerytom z jednej kieszeni wyciągacie 13zl aby dać do drugiej 7zl. Reszta to Wasz zysk.___Podoba mi się to sformułowanie powyższego wpisowicza. Należy takze dodać iż okradli nas także z części oszczędności pozwalając bankom na straszne zyski no przez dewaulacje realna zebranych lokat co odbudowało budżet rządowy i pozwalapło na tępe rozdawnictwo aby kupować głosy.
 • Otworzyliscie nam oczy 26 maja 2022 12:56Wasza gra jest prosta.Jak ubezpieczyciele obliczacie statystycznie jaka grupa gwarantuje największy dla Was zyski i nieważne czy to jest uczciwe czy że szkoda dla tych którzy ciężko na to wszystko pracują ,szukacie powodu i uzasadniacie iż tak jest uczciwie dając Im niezasuzone fanty kosztem tych ciężko zasywajacych..Niech teraz głosują na Was.Dlatego ze sprawiedliwoscia to Wy macie tyle wspólnego co z delikatnością słoń w składzie porcelany.Och ,ach jacy Wy jesteście wspaniali ,tyle że słowo sprawiedliwość utopiliscie w szambie.Emerytom z jednej kieszeni wyciągacie 13zl aby dać do drugiej 7zl.Reszta to Wasz zysk.Ten glupi kto tego nie widzi.Sibie spec ustawę o zapewnieniu dochodów ,nam o chlapy.Najgorsze ,że w sprawiedliwość w polityce tojuz nikt nie wierzy.To jest Wasza nazwa i Wasza zasługa.Kazdy czegos nas uczy. Nie ma sensu chodzić na wybory dla Was.
 • Bohdan Bankowy 26 maja 2022 12:41Szlag mnie trafiła:" PPK to najlepsza forma oszczędzania, mają udany rok za sobą. Aktywa netto funduszy zdefiniowanej daty pracowniczych planów kapitałowych (PPK) na koniec 2021 r. wyniosły 7,7 mld zł, co oznacza ich wzrost o 4,8 mld zł w ciągu roku"-wlasnie odebrałem kasę z PPK PZU ,jestem kilka stówek w plecy nie mówiąc o braku zysku. W wyjaśnieniu PZU uprzejmie informuję że jednostki uczestnictwa mogą mieć po latach mniejsza wartość itp...Wasza propaganda dorównuje tejże z czasów 39r. Czego to dla stołków nie jesteście w stanie zrobić ,nawet gow... nnazywacie masłem. Inflacja 13% a Wy nadal twierdzę że mannę z nieba daliście ,chyba waszym kolesiom w zarządach. Reszta kupi sobie za to kawe..Zero wybierania Was.
 • Matematyk -pytanie 25 maja 2022 12:31Jeżeli w Polsce inflacja po raz kolejny przekroczyła 10% i obecnie wynosi 12,4%, i dalej biorąc pod uwagę , że średnia w Unii to 6,3% to ile tam wynosi w zachodnich krajach i inflacja aby taka mogła być średnia w Europie. Jak łatwo się rządzi rozdajac z pieniędzy osób które na nie pracowały równocześnie je okradając.
 • Tylko Wy 25 maja 2022 11:28No brawo -udało się Wam po raz kolejny okraść własnych obywateli.Sa różne sposoby,ten Balcerowicza lub Tuska (kradzież wieku emerytalnego) .Wy wybraliście pierwszy czyli INFLACJE. Spoleczenstwo traci oszczędności ,środki w PPE i PPK gnusnieja celowo spowodowana utratą wartości. Rząd się chwali dzięki tej utracie wartości niskim deficytem budżetowym a praca podobnie jak bilety narodowego banku polskiego przestały się opłacać.Najlepiej schodzi bimber i najszybsze zakupy, czyli wywalanie gorącej złotówki.Tak się rządzi łatwo ,przyjemnie i dobrze za pieniądze innych. Możecie rozdawać ,przecież nie Wy na to pracowaliście lecz władza nie śmierdzi.Jakos wybory trzeba wygrać.
 • Piotr Jwo 25 maja 2022 11:15Jeżeli udoskonalasz coś dostatecznie długo, na pewno to zepsujesz.! W Polsce obecnie na drodze, czuję się jak bym jeździł w państwie tyranow ustawodawczych i złodziei budżetowych . Przykladem niech będą ostatnie cenniki wykroczeń drogowych oraz przepisy dotyczące pierwszeństwa pieszych wchodzących na przejście bez wyraznego określenia w KD kto jest wchodzącym i jak przed wejściem na pasy powinien się zachować. Polacy boją się już nawet po drogach na rowerze poruszać. Nie stać Ich na waszą tyranię mandatową. Niestety ale nie można głosować na wladze która na każdym kroku tak upadla własny naród. Na każdym kroku towarzyszy nam wasza tyrania kar. Ja już nie będę na was głosował. Idzcie gdzie diabli siedza mamy was dość.
 • Andrzej 25 maja 2022 10:46Pośle mogłem pracować 7lat dłużej ale po co.Przeciez Wy z takich ludków robicie frajerów.Dla tych co nierzadko obijali się lub ukrywali dochody nie płacąc całych składek macie 14stki czy obniżke obciążeń itp. ponieważ Oni mają wg Was mało.Wiec po co pracować dłużej?! Kogo okradacie aby oszustom się przypodobac

Dodaj komentarz