Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Opiekanova prowadzi Teleopiekę SOS już od 2012 roku. Aktualnie ta forma pomocy staje się coraz bardziej popularna. Senior, będący pod taką opieką nosi przy sobie guzik, dzięki któremu może powiadomić pracowników, że dzieje się z nim coś złego. Po włączeniu tzw. "guzika życia" odezwie się teleopiekun, któremu senior może powiedzieć, co się stało — jest to bardzo przydatne, gdy starsza osoba się przewróci, gorzej się czuje i potrzebuje pomocy. Pod telefonem są osoby, które niosą pomoc przez całą dobę. To one powiadamiają służby medyczne lub rodzinę w razie potrzeby.

Teleopieka społeczna

To z kolei jedna z bardziej znanych form pomocy. W zakresie tego działania Opiekanova pracuje z seniorem, by dana osoba poczuła się lepiej psychicznie i wiedziała, że jest potrzebna. Dzięki guzikowi senior może kontaktować się zarówno wtedy, gdy gorzej się poczuje, ale także w momencie, gdy po prostu będzie chciał porozmawiać. To przede wszystkim rozmowa. Podczas tej formy pomocy, opiekę sprawuje również psycholog, który oferuje rozmowę z seniorem czy poradę. Seniorzy mogą liczyć również na pomoc terapeutek zajęciowych, które kontaktują się z nimi, aby ćwiczyć ich pamięć czy koncentrację. Osoby te otrzymują materiały ćwiczeniowe, dzięki którym mogą zdalnie ćwiczyć ze specjalistami.

Opiekanova z Jastrzębia-Zdroju wykonuje także diagnozę, która sprawdza, czy dany senior ma wysokie ryzyko chorób otępiennych (Alzheimer, Parkinson), już u osób po 50. roku życia. Placówka jako jedyna ma prawo do wykonywania tego badania zdalnie. Zostało ono przygotowane przez dr n. med. Jarosława Derejczyka, który jest śląskim konsultantem ds. geriatrii.

Więcej informacji można uzyskać na stronie opiekanova.pl.

Komentarze

  • Piotr 31 maja 2022 11:07Żałuję, że nie było takiego guzika parę lat temu. Być może mój Tata by żył.

Dodaj komentarz