Fot. K. Kesten / UM Rybnik.
Fot. K. Kesten / UM Rybnik.

Gdzie spojrzeć, tam leżą 'bezpańskie' hulajnogi elektryczne. Trudno w tym przypadku bezpośrednio winić za to urzędników, bo do takiej sytuacji doprowadzają sami mieszkańcy. Pytanie jednak, czy miasto może rozwiązać ten problem oraz czy we właściwy sposób to kontroluje. Na podstawie doniesień medialnych, interpelację w tej sprawie zgłosił radny Łukasz Dwornik.

- Czy urząd miasta konsultował pomysł hulajnóg w Rybniku ze środowiskiem osób niewidomych i słabowidzących, Polskim Związkiem Niewidomych? Czy w umowie z firmą obsługującą hulajnogi zawarto zapisy o bezpieczeństwie osób niewidomych i słabowidzących? - pyta radny Dwornik.

Radny pyta również, czy prowadzony jest monitoring prawidłowego wykonywania zadań przez współpracowników firmy obsługującej hulajnogi, w zakresie rozstawiania i porządkowania hulajnóg oraz informowania użytkowników o zasadach prawidłowego korzystania z tych urządzeń. Odpowiedź w tej sprawie przekazał prezydent Piotr Kuczera, który wskazuje, że wszystkie dostępne na terenie Rybnika urządzenia, działają na zasadach wolnorynkowych i są prywatną własnością operatorów, zaś miasto nie zawarło umowy na udostępnienie hulajnóg elektrycznych z żadnym z operatorów.

- Zasady parkowania i postoju elektrycznych hulajnóg [...] podlegają ogólnym przepisom prawa o ruchu drogowym, które jasno określają zasady związane z użytkowaniem i parkowaniem tych urządzeń w przestrzeni miejskiej. [...] Za naruszenie zasad grozi mandat w wysokości 100 zł, który może nałożyć straż miejska lub policja - zaznacza prezydent.

Kuczera podkreśla jednocześnie, że obecnie na terenie miasta nie ma wyznaczonych miejsc specjalnie przeznaczonych na postój hulajnóg. By rozwiązań istniejący problem, miasto chce jednak zadziałać w tej sprawie. Czy skutecznie?

- Zdecydowaliśmy o przygotowaniu stosownych porozumień pomiędzy operatorami systemów hulajnóg elektrycznych, a miastem Rybnik. Celem tych porozumień będzie uporządkowanie kwestii parkowania urządzeń w przestrzeni miejskiej, jak również uregulowanie sposobów komunikacji i raportowania między operatorami i miastem. [...] Porozumienia zostaną również skonsultowane ze środowiskiem osób niewidomych, aby zminimalizować zagrożenia związane z nieprawidłowym użytkowaniem hulajnóg elektrycznych w mieście i eliminować związane z tym zagrożenia dla osób niewidomych i słabowidzących - dodaje prezydent. 

Miejmy nadzieję, że działania te przyniosą efekt.

Komentarze

  • Kierowca76 28 maja 2022 14:59Miami zakazało całkowicie uzytkowania elektrycznych hulajnog, Chicago też planuje wprowadzić całkowity zakaz - już wprowadziło obostrzenia (e-hulajnogę można wypożyczyć i ZDAĆ tylko w określonych punktach - odstawienie w innym miejscu skutkuje 100 dolarowym mandatem). W Wielkiej Brytanii obowiązuje zakaz jazdy prywatnymi hulajnogami elektrycznymi można jednak używać hulajnogi na publicznych drogach, chodnikach i ścieżkach rowerowych (kary są dotkliwe). Można je legalnie nabyć, ale jeździć można wyłącznie po własnej posesji. Oczywiście rządowe hulajnogi to zupełnie coś innego. Wszystko dlatego, że brytyjski ustawodawca nie znalazł jeszcze czasu na stworzenie właściwych uregulowań prawnych dla UTO. Dlatego w Wielkiej Brytanii hulajnogi podpadają pod ogólne przepisy dotyczące pojazdów - potrzebują ważnego przeglądu, ubezpieczenia, zapłaconego podatku drogowego oraz tablicy rejestracyjnej. Nie uzyskają ich, ponieważ nie pozwala na to ich konstrukcja. Zgodnie z brytyjskim prawem, żeby pojazd mógł uzyskać wymagane dokumenty musi mieć m.in. kierunkowskazy, miejsce na tablicę rejestracyjną, światła pozycyjne itd. A skoro hulajnogi tego nie mają, to jazda nimi po ulicach jest nielegalna.
  • SzaryKierowca76 27 maja 2022 12:40@ Obywatelka24 Potwierdzam, w Wodzisławiu jest tak samo. To wynik braku edukacji i "niechce mi się". Jakby mogli, to potrzebowali by ją z dostarczeniem na miejsce startu... Pomysł z dyscyplinowaniem/wyrzucaniem do elektrośmieci uważam za bardzo dobry. Tym bardziej, że ponoć są kamery w e-hulajnogach.
  • Obywatelka24 26 maja 2022 15:51PS. Problem dotyczy nie tylko Rybnika ale też innych miast (podobnie jest w Wodzisławiu).
  • Obywatelka24 26 maja 2022 15:50Chyba czas zacząć wywalać porzucone hulajnogi do kubłów na (elektro)śmieci. Albo firma - wypożyczalnia zacznie dbać o porządek - nowy użytkownik lub przedstawiciel wypożyczalni robi zdjęcie w miejscu zastania - i jeśli jest nieprawidłowe - kara idzie na konto poprzedniego użytkownika. Trzy takie kary na koncie użytkownika równa się ban na użytkowanie z zawieszeniem/kasacją konta i przepadkiem środków (oczywiście trzeba zrobić "wpisowe" np na 300-500 zł). Odblokowanie po ponownym wpłaceniu "wpisowego". Prosto, szybko, skutecznie.
  • rybniker 26 maja 2022 13:38A co miasto do wynajmu hulajnóg oferowanych przez prywatną firmę? To firma powinna zdyscyplinować tych, którzy korzystają z jej usług. Proste, wystarczy włączyć myślenie

Dodaj komentarz