Źródło: UGiM Czerwionka-Leszczyny.
Źródło: UGiM Czerwionka-Leszczyny.

Park Kultury i Wypoczynku im. Piotra Furgoła powstał już w latach 60. XX wieku. Dzięki rekultywacji kopalnianego terenu w parku powstały wówczas minizoo, basen z podgrzewaną wodą, kręgielnia, estrada, samolot-kawiarnia i fontanna. To miejsce, które nadal chętnie odwiedzają mieszkańcy Czerwionki. Z biegiem czasu park zaczął jednak tracić na estetyce. Alejki i ławki - to tylko niektóre z elementów, które nadgryzł ząb czasu. 

O odnowieniu parku mówiło się już jakiś czas, zabiegali o to sami mieszkańcy. Już kilka lat temu opracowano projekt modernizacji tego miejsca, jednak wówczas nie udało się zdobyć odpowiednich środków na realizację tego zadania. W minionym roku informowaliśmy o planach gminy w tej sprawie. Teraz, dzięki dotacji, inwestycja dojdzie do skutku.

- Bardzo zależało nam na realizacji tego zadania, bo jest to jedna z najbardziej oczekiwanych przez mieszkańców inwestycji  - podkreśla burmistrz gminy i miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski.

Dlaczego jednak rozpoczęcie przebudowy parku trwa tak długo? Jak informują urzędnicy, losy zadania już na etapie postępowania przetargowego mocno się komplikowały. Pierwszy przetarg po wyłonieniu wykonawcy musiał zostać unieważniony. Wykonawca, mimo wezwań ze strony prowadzącego postępowanie przetargowe ZDiSK-u, nie podpisał umowy.

- Z obserwacji rynku budowlanego wynika, że przyczyną mogą być rosnące lawinowo koszty, które uniemożliwiają wykonawcom wywiązywanie się z umów. Jest to ogromny problem wielu miast realizujących obecnie inwestycje. Kwoty proponowane przez wykonawców i podwykonawców kilka miesięcy, a nawet kilka tygodni wcześniej są nieadekwatne do dzisiejszych wartości materiałów i usług - wyjaśnia Grzegorz Wolnik, Pełnomocnik ds. planowania, rozwoju i gospodarki w UGiM Czerwionka-Leszczyny. 

W ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych Gmina otrzymała 4,5 mln zł na realizację tego zadania, przetarg został rozstrzygnięty na 7,7 mln zł. Rada Miejska zwiększyła środki przeznaczone na tę inwestycję, niestety okazało się, że wyłoniony w postępowaniu wykonawca odstąpił od podpisania umowy.

Aby nie stracić szansy na rewitalizację tego miejsca, ZDSiK ogłosił kolejne postępowanie przetargowe. Drugi przetarg został rozstrzygnięty. Przystąpiła do niego tylko jedna firma, która realizację zadania wyceniła na ok. 8,7 mln zł. 17 maja zwołana została nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej, podczas której radni ponownie zwiększyli środki dla ZDISK-u na realizację tego zadania. Tym razem o ponad milion złotych.

 - W minioną środę wykonawca podpisał umowę, jej wartość wynosi 8 758 322,74 PLN, a okres realizacji to 200 dni. Zadanie, zgodnie z konkursem, w ramach którego pozyskana została dotacja, musi zostać zakończone jeszcze w tym roku - słyszymy.

Co znajdzie się w odnowionej przestrzeni? 

Projekt zakłada stworzenie miniparku botanicznego wraz z oświetleniem, placem zabaw, górką saneczkową, małą architekturą oraz ścieżką edukacyjną. Cały teren zostanie ogrodzony naturalnymi żywopłotami. Powstanie także siedlisko dla zbiorowisk roślin murawowych i kserotermicznych, poza tym przestrzeń dla roślin naturalnych łąk świeżych i zmienno-wilgotnych, kolekcja roślin górskich, karmniki i paśniki dla zwierząt oraz budki dla ptaków, nietoperzy i owadów.

- Projekt pozwoli uporządkować kompleksowo cały rozległy teren i utworzyć nową przestrzeń, która mamy nadzieję będzie dobrze służyć naszym mieszkańcom - podsumowuje burmistrz Wiesław Janiszewski.

- Park będzie pełnił funkcję dydaktyczną, wychowawczą i edukacyjną. Ścieżka przyrodników śląskich przybliży sylwetki słynnych naukowców oraz pozwoli na poznanie rzadkich, często zapomnianych roślin związanych z naszym regionem. W trosce o ochronę wartości przyrodniczych w parku zostaną zamontowane karmniki, budki dla ptaków, nietoperzy i owadów. Atrakcję ma także stanowić zielony labirynt, który zapewni aktywną zabawę dla całych rodzin. Ścieżki ukryte pomiędzy wysoką roślinnością staną się terenowym polem gry. Dla najmłodszych zaplanowano także plac zabaw, tor do jazdy na rolkach oraz górkę saneczkową. Nieco starsi będą mogli wypocząć korzystając ze ścieżki zdrowia. W ramach prac zaplanowano także odtworzenie części pamiątkowej z tablicą patrona parku - Piotra Furgoła - dodają urzędnicy.

Obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Powstanie także zaplecze socjalne z toaletami. Cały park objęty będzie monitoringiem. 

 

Na podstawie źródła: UGiM Czerwionka-Leszczyny.

Komentarze

  • Mieszkanka 22 czerwca 2022 16:04Na zameczku w Leszczynach poszło tyle pieniędzy. A plac zabaw z 2 huśtawkami przy tyłu dzieciach to kpin. Teraz pora na"wielki remont " parku na Furgoła . Czemu w naszej miejscowości nie powstają lepsze place zabaw, pluskadełko czy też tężnia.
  • Helmut 31 maja 2022 16:55Janiszewski obiecałeś tężnię zrób coś w końcu dobrego
  • Lollo 31 maja 2022 10:17Dołączam się i czkam na tężnię niech wakacyjne burmistrz pokarze ze ma władze w miasteczku a nie jakiś przydupas z PO
  • Mieszkanka Czerwionki 30 maja 2022 12:39 Czekamy na tężnie!!!
  • Hanys 27 maja 2022 14:52Chciałbym przypomnieć ic panu Wolnikowi ze zameczek w Leszczynach miał być wyremontowany za 7 milionów a skończyło się na 14 milionów i nie było inflacji wiec jak zawsze polityk z PO pije do pisiorow a tak na marginesie nic nie mówicie o tężni czyżby żniwo powodem brak kasy no cóż jaki PAN taki kram
  • Ania 27 maja 2022 12:51Panie Burmistrzu dziękujemy za tą inwestycję! Oby tylko było miejsce do organizowania tam imprez jak kiedyś

Dodaj komentarz