Zdjęcie: Dominik Gajda/Ewa Fica, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku
Zdjęcie: Dominik Gajda/Ewa Fica, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku

Podczas jednego z ostatnich wystąpień w Sejmie, temat szpitala poruszył poseł Maciej Kopiec. Zaznacza, że dyrektorka placówki Ewa Fica powinna zostać zwolniona. Zarzuty padały także w stronę marszałka Jakuba Chełstowskiego.

- W lipcu minie rok totalnej bezczynności ministerstwa w sprawie bulwersujących poczynań p.o. dyrektorki szpitala wojewódzkiego nr 3 w Rybniku pani Ewy Ficy. Rozdając posady według politycznego klucza, a nie kompetencji, powinniście czuć choć odrobinę odpowiedzialności za absurdalną sytuację, do której doprowadziła wasza protegowana. Marszałek Chełstowski nie radzi sobie z zażegnaniem tego kryzysu i chyba tylko on wie, co Ewa Fica tak naprawdę robi w rybnickim szpitalu. Do mnie non stop spływają apele samorządów i pacjentów o natychmiastowe ratowanie szpitala. Ludzie czują się zagrożeni jego fatalnym stanem, boją się o swoje zdrowie i życie - mówił poseł Kopiec.

Poseł odniósł się także do ostatnich doniesień dotyczących konkursu na nowego dyrektora szpitala. W pierwszym z nich nie wybrano kandydata, dlatego też został ogłoszony ponowny konkurs na to stanowisko. 

- Pod koniec marca zapaliła się iskierka nadziei. Zarząd województwa ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku. Iskierka szybko zgasła. Ogłoszono już kolejny konkurs, bo jak informowały media, żaden z kandydatów nie spełnił wymagań. Myślę, mówiąc wprost i szczerze, że wśród kolesi nie macie żadnego kompetentnego cześć wujka lub córki leśnika na tyle odważnych, by przejąć ten bałagan - mówił.

Kopiec odnosił się również do zarządzania placówką przez obecną pełniącą obowiązki dyrektora Ewę Ficę. Wskazuje, że popełniła ona "ewidentne błędy w zarządzaniu i działa na niekorzyść pacjentów". Mówił o możliwym scenariuszu zamknięcia całego szpitala.

- Jej zaniedbania są na mój wniosek badane przez prokuraturę. Nie przeszkadza wam to, a pani Fica nadal zwalnia z pracy kadrę medyczną. W marcu 600 tys. mieszkańców subregionu zachodniego województwa śląskiego dowiedziało się z mediów, że chirurdzy z rybnickiego szpitala złożyli wypowiedzenia. Nie była to jedna osoba czy dwie osoby. Wypowiedzenia złożyło siedmiu z 10 chirurgów z oddziału chirurgii liczącego 60 łóżek szpitalnych, w tym sam ordynator. Ewa Fica twierdzi, że próbowała rozmawiać z lekarzami. Efekt? Od 1 czerwca oddział chirurgii zostaje zawieszony, być może nawet go zamkną. W sytuacjach nagłych pacjent chirurgiczny będzie mógł skorzystać z SOR-u - z SOR-u, który już jest na skraju wytrzymałości, ponieważ teraz zastępuje internę, a dojdzie mu jeszcze chirurgia. Chodzą też słuchy, że kolejny raz zostanie zamknięta pediatria oraz oddział położniczy. Przedstawiciele rady społecznej szpitala zastanawiają się, jak szybko przyjdzie im opiniować zamknięcie szpitala w całości - podkreślał poseł.

Dyrektorka placówki odpowiada 

- 25 maja swoje pięć minut w Sejmie RP miał też Poseł Maciej Kopiec, rysujący z trybuny obraz szpitala, który jest tak fatalnie zarządzany, że niedługo zostanie zamknięty. Powtórzył też tezę o zamknięciu oddziału położniczego. Panie Pośle, informuję, że nic takiego nie nastąpiło - podkreśla dyrektorka placówki.

Jak podkreśla dyrektorka Fica, rybnicki szpital ma swoje problemy, które jednak nie różnią się zasadniczo od tych pojawiających się w innych placówkach ochrony zdrowia. 

- Codziennie staramy się je pokonywać po to, by jak najlepiej służyć mieszkańcom Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego. Nie pomaga nam w tym budowanie negatywnej atmosfery wokół szpitala i przekazywanie niesprawdzonych informacji, które podważają zaufanie nie tylko do WSS nr 3 jako instytucji ale także jako podmiotu który dba o zdrowie i życie pacjentów - wskazuje dyrektorka. 

Dyrektorka zaapelowała o wykazanie dobrej woli i nie używania rybnickiego szpitala jako narzędzia walki politycznej, niezależnie kto pełni funkcję dyrektora. 

Komentarze

  • Klik 02 czerwca 2022 14:42Rechtor, którego z lekarzy "obraziła" Fica? Jakieś szczegóły, nazwiska czy choćby okoliczności? Czy tylko pusta gadka?
  • rechtor 02 czerwca 2022 09:28P.o. dyrektora jak zwykle szerokim łukiem omija prawdę i fakty. Są one dla tej pani skrajnie niekorzystne. Doprowadziła do odejść wielu lekarzy i personelu medycznego. Wykazuje się indolencją w sprawach elementarnego zarządzania szpitalem. Unika - jak długo się da - rozmów i decyzji w sprawach kluczowych, a decyzje operacyjne po prostu pomija. Szpital funkcjonuje jeszcze wyłącznie dzięki odpowiedzialności osobistej i zaangażowaniu lekarzy - starających się zachować ciągłość organizacyjną i funkcjonalną oddziałów. Nie dziwmy się odejściom medyków obrażanych przez p.o. , zniechęcanych do pracy w warunkach, jakie im "stworzyła" p.o. dyrektora. P.o. nie potrafi nawet zatrudnić tych, którzy są gotowi podjąć pracę. Placówka jako całość praktycznie nie istnieje. To nie szpital jest "narzędziem politycznym". To pisowski nieudacznik, nasłany tu z nieznanych powodów i w niewiadomym celu (chyba, że chodziło o zdemolowanie szpitala i doprowadzenie do upadku) jest problemem. Rozmiar szkód jest trudny do oszacowania i niemożliwy do naprawienia.

Dodaj komentarz