KMP Jastrzębie Jeden z zatrzymanych
KMP Jastrzębie Jeden z zatrzymanych

Sprawa miała swój początek w ubiegłym roku. Wtedy do jastrzębskiej komendy zgłosiła się przedstawicielka jednej z miejskich aptek i powiadomiła, że jakiś mężczyzna próbował zrealizować receptę na tabletki zawierające morfinę. Po jakimś czasie w tej samej aptece pojawił się ten sam osobnik i znów chciał wykupić na receptę morfinę. 

- Farmaceutka powiadomiła mundurowych o próbie kolejnego oszustwa. Nad sprawą pracowali już kryminalni, którzy natychmiast udali się do apteki i zatrzymali podejrzanego – informuje aspirant Halina Semik, oficer prasowa jastrzębskiej policji.

Śledczy ustalili, że mężczyzna realizował podrobione recepty w wielu aptekach. Po zebraniu materiału dowodowego kryminalni przystąpili do śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Jastrzębiu. 

- Stróże prawa na terenie całej Polski zatrzymali w sumie sześć osób w wieku od 24 do 28 lat. Są podejrzani o posiadanie znacznych ilości środków narkotycznych, „pranie brudnych pieniędzy”, fałszowanie i sprzedaż podrobionych recept, z czego uczynili sobie stałe źródło dochodu – wylicza rzeczniczka.

Jeden z zatrzymanych to 26-latek, mieszkaniec Wrocławia, który pomógł w stworzeniu aplikacji umożliwiającej wystawianie fałszywych recept lekarskich. Druk zawierał kod recepty, podmiot wystawiający dokument, dane pacjenta oraz dowolny lek.

- 24-latek oraz dwóch mężczyzn w wieku 26 lat realizowali recepty w różnych aptekach na terenie całego kraju, między innymi we Wrocławiu, Bielsku-Białej, Jastrzębiu-Zdroju, Katowicach, Knurowie, Warszawie, Gorzowie Wielkopolskim. 24-latek to recydywista, który od lutego 2021 roku na terenie Wrocławia i innych miast sprzedał ponad 50 podrobionych recept. Trafił już do aresztu śledczego – zaznacza Halina Semik.

Mężczyźni usłyszeli zarzuty, odpowiedzą za posiadanie znacznych ilości środków narkotycznych, sprzedaż morfiny oraz innych narkotyków, fałszowanie recept. 24-letnia mieszkanka Gorzowa Wielkopolskiego usłyszała zarzut prania pieniędzy, a 26-letnia mieszkanka Katowic posiadania środków odurzających. Łącznie przedstawiono ponad 30 zarzutów. Zatrzymanym grozi do 15 lat pozbawienia wolności. 
 

Komentarze

Dodaj komentarz