Dominik Gajda
Dominik Gajda

Ideą pokonania na rowerze "Szlaku Wielkiej Wojny 1409 - 1411"  jest przejechanie w ciągu jednorazowej wyprawy trasy przemarszu wojsk króla Władysława Jagiełły od Czerwińska nad Wisłą przez Grunwald do Golubia Dobrzynia. 

Kolarze z radlińskiego oddziału PTTK wyruszyli 30 maja pociągiem z Rybnika do Warszawy Zachodniej. Następnie z Sochaczewa pojechali pociągiem do Czerwińska. - Jechaliśmy z Czerwińska, następnie odwiedziliśmy Lidzbark Welski, Kurzętnik, Działdowo, a później kierowaliśmy się na Grunwald. To ciekawa trasa, ponieważ znajdują się na niej liczne zamki lub ich ruiny. Z Grunwaldu kierowaliśmy się na Olsztyn, następnie na Morąg, Dzierzgoń i Malbork. Kolejne były: Sztum, Kwidzyń, Radzyń Chełmiński, Golub-Dobrzyń. Zwieńczeniem podróży był Toruń, gdzie skończyliśmy nasz rajd - relacjonuje Jacek Antonowicz.

Rowerzyści wspólnie przyznają, że trasa była wymagająca, szczególnie ze względu na trudne warunki pogodowe. Istotne podczas takich podróży jest jednak dobranie odpowiednich kompanów, którzy dostosują się do siebie pod wieloma względami.

- Trasa była momentami wymagająca, szczególnie podczas trzeciego i czwartego dnia, kiedy jechaliśmy w deszczu. Ostatni etap był wyjątkowo męczący, doskwierał nam silny wiatr. Podczas takich podróży człowiek jest po prostu zmęczony, jesteśmy w różnym wieku, więc każdy z nas ma inną kondycję. Trzeba brać to pod uwagę, kiedy dobieramy kompanów do wspólnych wypraw. Ważna jest też rozmowa, współpraca. My jeździmy w trójkę od pięciu lat. W tamtym roku zakończyliśmy wspólnie duży rajd “Dookoła Polski” PTTK. Pokonaliśmy wtedy ponad 4 tys. kilometrów - przekazał Jacek Antonowicz.

Mimo wysiłku i ciężkich warunków atmosferycznych, które bardzo wpływają na jakość jazdy oraz samopoczucie, jest to dla nich wielka przyjemność. Wspólnie podkreślają, że to sport która towarzyszy im od wielu lat.  - Należymy do Komisji Turystyki Kolarskiej w Radlinie. Jest to nasza pasja, od dawna zwiedzamy kraj na rowerze. Czasem wybieramy się do Bohumina, ale najczęściej podróżujemy po Polsce - słyszymy.

Mimo kilkudniowej podróży rowerzyści już planują kolejną daleką wyprawę.

- W najbliższą sobotę 11 czerwca wyruszamy grupą 23 osób z Klubu "Sokół" z Radlina na Ogólnopolski zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej w Kołobrzegu. To wydarzenie cieszy się wielką popularnością, do 1 czerwca udział w wydarzeniu zgłosiło ponad 580 osób z całej Polski. My kończymy jedną wyprawę i myślimy już o kolejnych - dodaje Jacek Antonowicz.

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz